Država proglasila tajnom informacije o izvozu borbenih dronova firme Željka Mitrovića
Podaci o izvozu borbenih dronova kompanije u kojoj većinsko vlasništvo ima Željko Mitrović, proglašeni su tajnom.
Kako piše BIRN, kada je Željko Mitrović, medijski magnat blizak vlasti, potvrdio da je njegova kompanija Pink Research and Development Center (PR-DC), koja proizvodi borbene dronove, u martu 2023. dobila dozvolu za izvoz naoružanja i vojne opreme, ta informacija je otvorila niz pitanja o ulozi države u ovom poslu i kriterijumima pod kojima se dozvole izdaju.
Od tada PR-DC razvija svoj program, sklapa poslove i uživa otvorenu podršku države, koja je dronove ove firme uvrstila u zvanično naoružanje Vojske Srbije.
Ministarstvo unutrašnje i spoljne trgovine odbilo je zvaničan zahtev BIRN-a za pristup informacijama od javnog značaja, u kojem smo tražili podatke o izvozu kompanije PR-DC, uz obrazloženje da su ti podaci označeni kao "tajni".
"Odlukom ministra unutrašnje i spoljne trgovine o određivanju tajnih podataka u Ministarstvu, kao i pratećim katalogom dokumenata, podataka i informacija koji treba da budu označeni stepenom tajnosti 'interno' i 'poverljivo', utvrđeno je da se dokumenta koja se odnose na izvoz i uvoz naoružanja i vojne opreme označavaju stepenom tajnosti 'poverljivo'", navodi se u zvaničnom odgovoru.
Ovakav odgovor Ministarstva unutrašnje i spoljne trgovine je neuobičajen. Ministarstvo obično rutinski novinarima dostavlja podatke o izvozu naoružanja, poput informacija o vrsti i količini oružja koje se izvozi, kompanijama uključenim u izvoz, kao i o krajnjim korisnicima tog naoružanja.
U poslednje tri godine Ministarstvo je samo u nekoliko slučajeva odbilo da dostavi podatke, tvrdeći da su "strogo poverljivi". Učinilo je to u oktobru 2023. kada je BIRN-u odbilo zahtev o prodaji municije domaće fabrike Belom, a koja je pronađena u Banjskoj kao deo arsenala grupe Milana Radoičića, u martu 2024. kada je reč o izvozu srpskog naoružanja u Izrael, u nekoliko navrata kada je BIRN tražio podatke o artiljerijskog municiji koja je pronađena na ratištu u Ukrajini, a nedavno i kada je reč o prodaji kompanijama iz Ujedinjenih Arapskih Emirata za koje se sumnja da naoružanje i municiju prosleđuju u Sudan.
Većinski vlasnik PR-DC, sa udelom od 52 odsto, jeste Pink Media Group Željka Mitrovića. Uz nju, suvlasnici kompanije su i tri člana porodice Petrašinović, Danilo, Miloš i Nikola, sa ukupno 35 odsto, Veljko i Mihailo Petrović imaju po pet odsto, a Ivan Vlatković tri odsto.
Borbeni dronovi IKA-Bomber, koje proizvodi PR-DC i koji su opremljeni za nošenje mina, zvanično su postali deo naoružanja Vojske Srbije, o čemu je ranije pisao i portal Tango Six.
Tekst u celosti pročitajte na OVOM LINKU.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Studentski skup 23. maja na Slaviji: Pokušaj ponavljanja ranije masovnosti ili nova faza
10.05.2026.•
8
Nakon zatišja tokom zimskih meseci i rada "u pozadini", studenti u blokadi otvaraju novu "letnju sezonu okupljanja", sa prvim velikim skupom 23. maja na Slaviji.
"Povratak srpsko-vizantijskoj tradiciji, tamnija boja znak ozbiljnosti države": Heraldičar o izmenama pasoša
10.05.2026.•
13
Srbija dobija novi pasoš - kako će da izgleda i šta poručuju njegovi simboli?
Policija traga za muškarcem koji je nakon proslave na Umki ušao u Savu i nestao
10.05.2026.•
0
Policija traga za muškom osobom koja je nakon jedne proslave na Umki ušla u reku Savu i potonula.
Marta Kos sledeće nedelje prvi put na Kosovu
10.05.2026.•
2
Evropska komesarka za proširenje Marta Kos dolazi u posetu Kosovu u petak, 15. maja, potvrdili su za Radio slobodna Evropa nezvanični izvori u evropskim institucijama.
Amerika nema ambasadora u Srbiji: Ovo su razlozi
10.05.2026.•
6
Od odlaska Kristofera Hila u januaru 2025. čekala se odluka Vašingtona ko će biti novi ambasador Amerike u Srbiji.
Meštanin Svrljiga otrovao zaštićenog crnog supa u vlasništvu Bugarske, pa pokušao da se reši dokaza
10.05.2026.•
7
B. R. (58) iz okoline Svrljiga uhapšen je zbog uništenja zaštićenog prirodnog dobra, zagađivanja hrane i vode za ishranu, odnosno napajanja životinja i sprečavanja i ometanja dokazivanja.
Tužilaštvo u Beogradu: Sve veći broj maloletnih prestupnika i sve su brutalniji
10.05.2026.•
17
Nataša Dubak iz odeljenja za maloletnike Višeg javnog tužilaštva u Beogradu izjavila je da se broj maloletnih prestupnika povećava i da je veliki broj povratnika među maloletnicima koji počine neko krivično delo.
Studenti danas u Beogradu organizuju akciju "(Ne) bojte se, i dalje smo tu"
10.05.2026.•
4
Studenti u blokadi beogradskih visokoškolskih ustanova najavili su za danas, 10. maj akciju pod sloganom "(Ne) bojte se, i dalje smo tu".
Istraživanje: U Srbiji trećina građana strahuje da bi AI mogao da im ugrozi posao
10.05.2026.•
7
U svetu je 36 odsto ljudi veoma ili donekle zabrinuto da bi veštačka inteligencija mogla da im ugrozi posao, dok u Srbiji od takve mogućnosti strahuje 32 odsto ispitanika.
Četiri srpske organizacije dogovorile zajedničko učešće na izborima na Kosovu
10.05.2026.•
0
Novoformirana inicijativa "Složno pobeđujemo", koju čine Srpski narodni pokret i građanske inicijative "Sever za sve" i "Koreni", postigla je dogovor sa Srpskom demokratijom o saradnji i zajedničkom nastupu na izborima.
Objavljeno koliko je stanova prodato u Beogradu na vodi
10.05.2026.•
26
U Beogradu na vodi prodato je 10.000 stanova, saopšteno je iz kompanije Belgrade Waterfront.
FOTO U toku nova kampanja protiv vožnje u pijanom stanju: Tu je i detajna karta kazni
10.05.2026.•
6
Agencija za bezbednost saobraćaja pokrenula je kampanju pod sloganom "Na putu do nule sa nula promila", sa ciljem da se ukaže na opasnosti koje vožnja pod dejstvom alkohola nosi.
"Crkvena varijanta škole mladih lidera": Čemu će služiti Univerzitet Sveti Sava kada postoji Bogoslovija?
09.05.2026.•
33
U Patrijaršiji Srpske pravoslavne crkve u Beogradu potpisan je Memorandum o razumevanju između Republike Srbije i Srpske pravoslavne crkve o saradnji na osnivanju Srpskog pravoslavnog Univerziteta "Sveti Sava".
Varnice između SNS i SPS: Zašto Vučić pojačava kritike pred izbore?
09.05.2026.•
9
Ponovo se pred izbore zaoštrava retorika predsednika Srbije Aleksandra Vučića prema SPS-u.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - koliko možete?
09.05.2026.•
12
Još jedan 021.rs dnevni kviz je pred vama.
Ilić: Svi treba da stanemo uz studente, Vučić vlada kao Milošević
09.05.2026.•
45
Predsednik Nove Srbije i bivši ministar u više vlada Velimir Ilić izjavio je da cela antirežimska javnost treba da stane uz studente, njihov pokret i ljude koji će predvoditi studentsku listu.
Dizel pojeftinio na Kosovu, cena benzina nepromenjena
09.05.2026.•
2
Ministarstvo industrije, preduzetništva, trgovine i inovacija Kosova objavilo je cene derivata za danas, prema kojem je dizel pojeftinio za četiri centa u odnosu na dan ranije i iznosi 1,63 evra po litru.
Na granici sa Severnom Makedonijom čeka se dva sata, na Batrovcima oko sat vremena
09.05.2026.•
0
Putevi Srbije su objavili da automobili na graničnom prelazu Preševo sa Severnom Makedonijom čekaju dva sata da izađu iz Srbije.
Krivične prijave i blokirani računi: Kako je poslovala mreža dobavljača za radove na Železničkoj stanici
09.05.2026.•
8
Beogradski ogranak kineske kompanije CCECC, koji je bio zadužen za rekonstrukciju Železničke stanice u Novom Sadu, formirao je čitavu mrežu malih dobavljača za izvlačenje novca iz sistema, sa jednim zaposlenim.
Pokrenuta inicijativa da se vrati stara granica za jeftinu struju: Stop pljački građana - struja nije luksuz
09.05.2026.•
55
Narodni pokret Srbije počeo je danas u Novom Sadu prikupljanje potpisa za peticiju kojom bi se od Vlade Srbije tražilo da se vrati prag za ulazak u crvenu zonu potrošnje električne energije sa 1200 na 1600 kWh.
Komentari 7
Mario
Brundo
Nele
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar