Naoružanje Srbije: "Potencijalni agresori" u korist propagande
Najava predsednika Srbije Aleksandra Vučića da će Srbija u narednih godinu i po dana udvostručiti vojne kapacitete ponovo je u fokus javnosti stavila pitanje bezbednosnih pretnji, ali i političkih poruka koje se šalju.
Foto: 021.rs
Kako piše nedeljnik Vreme, Vučić je na sednici Saveta za nacionalnu bezbednost ocenio da je bezbednosna situacija u svetu ozbiljno narušena i da se Srbija nalazi u složenom okruženju, navodeći kao poseban razlog za zabrinutost dalje naoružavanje Prištine.
"Suprotno Povelji UN i Rezoluciji 1244 u toku je naoružavanje Prištine. Ta rezolucija je de facto suspendovana, iako nije de jure, od velikih zapadnih sila i pojedinih regionalnih igrača kao što je Turska. Ubrzano naoružavaju Prištinu, a posebnu pretnju bezbednosti, teritorijalnom integritetu i suverenitetu Republike Srbije predstavlja alijansa ili novostvoreni savez Prištine, Tirane i Zagreba", rekao je Vučić.
Predsednik je dodao da Srbija mora biti snažna kako bi sačuvala mir i odvratila potencijalne pretnje, uz poruku da Srbija nikada neće napasti nikoga, ali da mora biti spremna da se brani.
Takva retorika nije nova i već godinama je prisutna u javnim nastupima državnog vrha. Prema oceni sagovornika Vremena, bezbednosne pretnje se često koriste kao ključni argument za velike i često netransparentne vojne nabavke, dok se istovremeno izostavlja šira javna rasprava o realnim potrebama i strategiji razvoja vojske.
Vojni analitičar Aleksandar Radić smatra da se iza ovakvih poruka kriju i unutrašnji politički motivi, ocenjujući da aktuelna vlast kao glavni problem ne vidi spoljne neprijatelje, već sopstveno stanovništvo.
"Kupovina složenih borbenih sistema od zemalja koje pružaju političku podršku vlastima u Srbiji jača poziciju režima. Opravdanje je uvek isto – stalno se predstavlja neka neposredna opasnost. Na taj način se javno mnjenje anestezira i oblikuje stav da je naoružavanje nužno i u opštem interesu, dok se zapravo sve to radi za korist vlasti", kaže Radić.
On podseća da se naoružanje u Srbiji najčešće kupuje bez javnih tendera, što, kako navodi, predstavlja presedan u regionu. Takva praksa omogućava direktne političke dogovore sa državama poput Francuske i Kine, a ranije i Rusije, bez jasne vojne analize i javne kontrole.
"To su državni poslovi koji se dogovaraju direktno sa ljudima koji donose političke odluke u tim zemljama, a ne na osnovu profesionalnih procena u okviru sistema odbrane", navodi Radić.
Prema njegovoj oceni, poruke o navodnoj vojnoj alijansi Prištine, Tirane i Zagreba pre svega su namenjene biračkom telu Srpske napredne stranke i služe stvaranju atmosfere stalne ratne opasnosti.
"Ne postavljaju se pitanja o motivima kupovine oružja, već se poruka svodi na to da nas neko ugrožava i da se moramo braniti", kaže Radić.
Kao posebno problematično, on izdvaja i povezivanje spoljnopolitičkih događaja, poput hapšenja predsednika Venecuele Nikolasa Madura, sa unutrašnjom političkom situacijom u Srbiji, što vidi kao pokušaj dodatnog homogenizovanja biračkog tela kroz strah i neizvesnost.
Radić ocenjuje i da se proces modernizacije Vojske Srbije sve češće izmešta iz okvira profesionalne vojne procene i pretvara u politički alat, uz prećutnu saglasnost dela vojnih struktura koje u tome vide sopstveni interes.
"Dizanje panike je postalo ritual koji se ponavlja. Demonstracije sile, posebno prema Kosovu, javljaju se periodično, podiže se tenzija, a onda se sve brzo zaboravi", navodi Radić.
Dok vlast tvrdi da jačanje vojske služi očuvanju mira i stabilnosti, sagovornici upozoravaju da bez jasne strategije, transparentnosti i realne procene bezbednosnih pretnji ostaje otvoreno pitanje da li se Srbija naoružava zbog spoljne bezbednosti ili unutrašnjih političkih potreba vlasti.
Ceo tekst možete pročitati OVDE.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Švajcarski list: Srbija nije Jugoslavija, a Vučić nije Tito
08.01.2026.•
0
Srbija je godinama balansirala između EU, SAD, Rusije i Kine. Rat u Ukrajini, sankcije i energetski pritisci sada su ozbiljno uzdrmali tu politiku, piše švajcarski list.
Dve devojke povređene kada su pale sa sanki koje je vukao automobil
08.01.2026.•
0
Policija je u Kraljevu uhapsila meštane L.P. (19) i Đ.J. (35) osumnjičene da su izazvali udes u kojem su lakše povređene dve maloletnice, saopštio je MUP Srbije.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - da se smrzneš
08.01.2026.•
12
Za nama je 450 izdanja 021.rs dnevno kviza. Nastavljamo dalje.
Kamion udario pešaka koji je išao kolovozom jer trotoar nije očišćen od snega
08.01.2026.•
1
U Loznici je danas kamion udario pešaka koji je hodao kolovozom.
Fondacija Slavko Ćuruvija: Tražimo odgovornost za poraz pravosuđa u slučaju Ćuruvija
08.01.2026.•
0
Fondacija Slavko Ćuruvija je pozdravila presudu Vrhovnog suda kojom je utvrđeno da je presuda u procesu za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije doneta uz bitne povrede krivičnog postupka.
Ministarstvo finansija: Od početka godine izdato više od 44.000 elektronskih otpremnica
08.01.2026.•
0
Ministar finansija Siniša Mali ocenio je da sistemi e-otpremnice i e-bolovanje, koji su pušteni u rad početkom godine, odlično funkcionišu.
Poverenik: Izvođenje omalovažavajućih pesama nije prihvatljivo
08.01.2026.•
6
U prazničnim emisijama na pojedininim medijima bliskim vlasti, u kojima su gostovali visoki državni zvaničnici, izvođene su uvredljive pesme.
Šta piše u optužnici protiv Selakovića: Tužilaštvo traži tri godine zatvora za ministra
08.01.2026.•
2
Okrivljeni u slučaju Generalštab terete se za falsifikovanje isprave i zloupotrebu službenog položaja.
U Majdanpeku proglašena vanredna situacija
08.01.2026.•
0
U Majdanpeku je proglašena vanredna situacija zbog problema izazvanih snegom, posebno sa snabdevanjem strujom.
Elektrodistribucija: Nove padavine izazvale nove kvarove na mreži
08.01.2026.•
0
Elektrodistribucija Srbije je saopštila da ekstremni vremenski uslovi na području Loznice, Krupnja, Malog Zvornika i okoline otežavaju normalizaciju snabdevanja strujom iako su pojačane ekipe montera danonoćno na terenu.
Đurić: Srbija sebi može da nanese štetu ako prerano iznese stavove o Venecueli
08.01.2026.•
21
Ministar spoljnih poslova Marko Đurić izjavio je da Srbija pažljivo prati dešavanja u Venecueli, ali da ona sebi može da nanese štetu ako preuranjeno iznosi određene stavove.
Republički geodetski zavod: Za upis bespravnih objekata stiglo oko 550.000 prijava
08.01.2026.•
2
Za upis bespravnih objekata po Zakonu o posebnim uslovima za evidentiranje i upis prava svojine na nepokretnostima, nazvanom "Svoj na svome", prema poslednjim zvaničnim podacima, stiglo je oko 550.000 prijava građana.
Vređao, udarao i pretio nožem poznaniku u Nišu, pa na ulici ranio muškarca
08.01.2026.•
0
Policija u Nišu uhapsila je S. S. (26) iz okoline Žitorađe zbog sumnje da je izvršio krivična dela zlostavljanje i mučenje i protivpravno lišenje slobode.
VIDEO: Meštani Malog Zvornika i danas blokirali put jer danima nemaju struje, a neki ni vode
08.01.2026.•
0
Meštani Malog Zvornika i okolnih sela i danas su blokirali magistralni put koji vodi od tog mesta do Loznice, jer pet dana nemaju struju, saopštio je pokret Kreni-promeni.
Sedam dečaka u Nišu hospitalizovano zbog povreda od petardi: Neki izgubili prste
08.01.2026.•
2
Sedam dečaka primljeno je u bolnicu sa teškim povredama šake zadobijenim eksplozijom petardi, u periodu od novogodišnje noći do sinoć, a isti broj dečaka zbrinut je ambulantno.
U Valjevu proglašena vanredna situacija zbog problema izazvanih snegom: Više od 10.000 ljudi bez struje
08.01.2026.•
0
U Valjevu je proglašena vanredna situacija zbog problema izazvanih snegom, posebno sa snabdevanjem sela strujom.
Batut upozorio na talas hladnoće do 17. januara: U kategoriji veoma opasne pojave u Južnobačkom okrugu
08.01.2026.•
1
Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" saopštio je da se na teritoriji Srbije do 17. januara očekuje talas hladnoće sa aspekta zdravlja ljudi.
Viši sud potvrdio: Suđenje Selakoviću za Generalštab počinje 4. februara
08.01.2026.•
3
Viši sud u Beogradu zakazao je za 4. februar početak suđenja u slučaju Generalštab.
"Putevi Srbije": Na terenu širom Srbije 2.324 putara i 815 putarskih vozila i kamiona
08.01.2026.•
2
"Putevi Srbije" saopštili su da je na snazi četvrti stepen pripravnosti i da je na terenu širom Srbije 2.324 putara, 815 putarskih vozila i kamiona, kao i 331 mašina za čišćenje snega.
Meteorolog Todorović: Zimsko vreme još pet dana, očekuju se slabije padavine
08.01.2026.•
2
Meteorolog Nedeljko Todorović izjavio je da će se na teritoriji Srbije zimsko vreme praćeno niskim temperaturama, snegom i kišom zadržati još četiri, pet dana i dodao da će padavine u narednim danima biti slabije.
Srbija se jedina nije uskladila sa odlukama EU o Ukrajini, Rusiji i Venecueli
08.01.2026.•
5
Srbija je jedina zemlja kandidat za članstvo u EU sa Zapadnog Balkana koja se nije uskladila sa tri nove spoljnopolitičke odluke EU o Ukrajini, Rusiji i Venecueli.
Komentari 11
U Ceca
R49
ACA SRBIN
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar