Kada planove Vlade piše veštačka inteligencija: Ko bi snosio odgovornost za negativne posledice?
Ako srpska Vlada koristi veštačku inteligenciju (AI) za pisanje planova, mora da nisu jedini na svetu - zar ne?
Foto: 021.rs
Istina, nisu, AI je u zakonima i u redovnoj, državnoj upotrebi u barem 72 zemlje na svetu, prema navodima specijalizovanog bloga Mind Foundry.
Osim toga, postoji i veliki broj koordinacionih tela, savetodavnih tela, kao i opservatorija koji su tu da osiguraju da implementacija AI alata bude u skladu sa definisanim propisima.
Kako se AI kontroliše u Evropi?
Naravno, i ovde postoje najpozitivniji, odnosno najtransparentniji primeri te tako Finska i Holandija imaju otvoren registar sistema koje država koristi u svim institucijama u javnom sektoru.
A postoji i nekoliko država koje imaju takozvana "sandbox" okruženja gde država testira sisteme pre nego što ih primeni, a to su recimo Španija, Ujedinjeno Kraljevstvo ili Norveška, sve kako se ističe na sajtu OECD.
Gde je, do sada, bilo problema?
Naravno, nije Srbija ni jedina zemlja u kojoj je bilo problema sa netransparentnom upotrebom, ili pogrešnim podacima veštačke inteligencije.
Na primer, u Sjedinjenim Američkim Državama su dvoje federalnih sudija priznali da su nalozi i sudski dokumenti greškom sadržali izmišljene citate i lažne podatke jer su njihovi timovi koristili AI alate "bez adekvatne kontrole i provere". Ovi dokumenti su naknadno morali biti povučeni iz upotrebe u ovom slulaju jer su sadržali netačne informacije o slučajevima i ljudima, navodi Vašington Post.
U Americi je i policija imala "problem" sa upotrebom veštačke inteligencije. Odnosno, AP prenosi da su pripadnici imigracione službe (ICE) koristili ChatGPT da napišu izveštaje o upotrebi sile, ali su ti izveštaji sadržali podatke koji se nisu sasvim poklapali sa snimcima sa kamera, što je "dovelo do sumnje u objektivnost i tačnost".
A problema je bilo i u Evropi, te je tako britanski Gardijan pisao o automatskim transkribovanjima razgovora u socijalnim slučajevima koji je proizvodio "besmislen tekst", netačne pretpostavke suicidalnosti i pogrešne opise situacija.
I specijalizovani portal DailyAI je naveo da su i sudovi u Holandiji bili protiv upotrebe AI sistema, takođe u socijalnim slučajevima, gde su kritike bile zbog potencijalne diskriminacije.
To je na kraju, otišlo toliko daleko da je Sud u Hagu proglasio taj SyRI sistem u Holandiji neustavnim, odnosno protiv ljudskih prava i to još 2020. godine. Sud je tada ocenio da SyRI sistem krši član 8 Evropske konvencije o ljudskim pravima, to jest pravo na privatni život, jer nije bilo dovoljno transparentnosti ni kontrole nad prikupljanjem i obradom podataka građana.
Još jedan upečatljiv primer upliva AI sistema u institucije jeste "stvaranje" Diele, onlajn asistenta u albanskom eAlbanija sistemu, koja je na jesen 2025. godine postala "Državna ministarka veštačke inteligencije".
Ipak, nigde još uvek nije bilo primera poput ovog u Srbiji, gde predsednik kritikuje direktno Vladu zbog, prema njemu, upotrebe veštačke inteligencije u kreiranju važnih dokumenata.
Nešto je trulo u državi Srbiji
O regulativi i upotrebi veštačke inteligencije u zvaničnim dokumentima, razgovarali smo i sa Bojanom Perkov, koordinatorom digitalnih politika u SHARE fondaciji.
On kaže da je upotreba veštačke inteligencije za generisanje sadržaja koji bi u celini ili delimično predstavljali zvanični dokument neke državne institucije "problematična praksa iz više razloga, između ostalog jer se mogu provući greške u dokumentima koji su od javnog interesa i mogu uticati na živote svih građana".
"Kada je reč o transparentnosti, ona je jedan od ključnih aspekata upotrebe VI, naročito kada je reč o javnom sektoru. Umesto floskula i promotivnog narativa neophodno je da građani budu jasno i precizno upoznati na koji način će VI uticati na njihova prava i interese, imajući u vidu da primena različitih tehnologija pa i alata zasnovanih na veštačkoj inteligencije postaje sve češća u svakodnevnom radu državne uprave", navodi Perkov za 021.rs.
Bojan Perkov se osvrnuo i na zakonodavstvo u Srbiji te je rekao da trenutno ne postoji zakon koji uređuje razvoj i upotrebu veštačke inteligencije u Srbiji, ali da je prema njihovim saznanjima "takav propis u fazi izrade".
"Gledano sa opšteg aspekta, za svaki ishod upotrebe VI koja prouzorkuje negativnu posledicu po građane odgovornost bi trebalo da snosi entitet koji je sistem VI pustio u rad i njime upravlja, a u nekim specifičnijim slučajevima i entitet koji je razvio sistem VI ako se ne radi o istom entitetu", jasan je Perkov.
Dodao je i da nepoznata tehnologija koja se primenjuje bez adekvatnog nadzora i jasno postavljenih pravila "svakako može da izazove zebnju i nepoverenje među građanima".
"Kada se uzme u obzir istorijat nepostojanja odgovornosti za brojne povrede podataka o ličnosti građana kao uporedivih situacija, teško je zaključiti da li bi odgovornost bila stvarna i u praksi", zaključuje ipak Bojan Perkov za 021.rs
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
"Lažni posmatrači": Manipulacije institutom posmatranja izbora
01.04.2026.•
0
BIRN piše da je politički institut koji podržava predsednika SAD Donalda Trampa negirao da je poslao nekoga da posmatra lokalne izbore u Srbiji u nedelju.
Brnabić: Vučić najavio razgovore unutar SNS-a i s drugim strankama o izborima
01.04.2026.•
2
Predsednica Skuštine Srbije Ana Brnabić kažeda je predsednik republike Aleksandar Vučić najavio pokretanje razgovora unutar SNS, ali i sa drugim strankama, o predstojećim izborima i širem spoljnopolitičkom pravcu zemlje.
Rektor Đokić: Spreman sam da prihvatim politički angažman ukoliko to traže studenti i građani
01.04.2026.•
13
Rektor Univerziteta u Beogradu Vladan Đokić izjavio je večeras da ukoliko građani i studenti od njega budu tražili politički angažman na mogućim izborima da će biti spreman da taj angažman i prihvati.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - imamo i poklon
01.04.2026.•
16
Novi 021.rs dnevni kviz u kojem darujemo dve osobe je tu.
SPS: Koalicija patriotskih snaga ne predstavlja pretnju po budućnost stranke
01.04.2026.•
7
Operativno telo SPS-a za sprovođenje izbornih aktivnosti ocenilo je da "koalicija patriotskih snaga, čiji je SPS deo i koja je okupljena oko SNS, nikako ne predstavlja pretnju njenoj budućnosti i političkom identitetu.
Anđelković: Pad rejtinga Vučića i SNS je realno veći od 20 odsto
01.04.2026.•
14
Politički analitičar Dragomir Anđelković izjavio je da su lokalni izbori u deset gradova i opština pokazali da je pad rejtinga Aleksandra Vučića i SNS realno mnogo veći od 20 odsto kako su to pokazali zvanični rezultati.
Studenti: Materijal zaplenjen u Rektoratu služi za pružanje prve pomoći
01.04.2026.•
8
Radna jedinica za prvu pomoć studenata u blokadi saopštila je da je materijal koji je zaplenjen u zgradi Rektorata u Beogradu - igle, kanile, zavoji, motorole, služio za obezbeđivanje prve pomoći tokom većih okupljanja.
Kamioni čekaju osam sati na Batrovcima
01.04.2026.•
0
Na graničnim prelazima u Srbiji nema zadržavanja za automobile, dok kamioni čekaju do osam sati, saopštilo je preduzeće "Putevi Srbije".
Katarina Jovanović: Nisam znala da postoji vlasništvo SNS ili predsednika nad Maticom srpskom
01.04.2026.•
25
Operska pevačica Katarina Jovanović kaže da je o otkazivanju koncerta u Matici srpskoj obaveštena danas oko 14.30h.
Uprava beogradskog Filozofskog fakulteta: Policija bez pravnog osnova držala "zarobljene" profesore
01.04.2026.•
0
Uprava beogradskog Filozofskog fakulteta saopštila je danas da su pripadnici policije u utorak, "neosnovano i bez pravnog utemeljenja, držali zarobljene njihove kolege" u prostorijama fakulteta u Kapetan-Mišinom zdanju.
Održano ročište po tužbi Aleksandra Šapića protiv Kulačina i Vidojkovića
01.04.2026.•
0
Autori emisije, a sada podkasta "Dobar, loš, zao" Nenad Kulačin i Marko Vidojković danas su dali iskaze u parničnom postupku koji je protiv njih pokrenuo gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić.
Počele prijave za prijemne ispite u specijalizovanim gimnazijama i umetničkim školama
01.04.2026.•
0
Prijava učenika za polaganje prijemnih ispita za upis u specijalizovane gimnazije, specijalizovana odeljenja gimnazija, kao i za umetničke srednje škole počinje danas i trajaće do 8. aprila.
Evropska komisija: Pažljivo pratimo proteste, vlasti moraju strogo da poštuju vladavinu prava
01.04.2026.•
28
Evropska komisija saopštila je danas da pažljivo prati proteste na Univerzitetu u Beogradu i razvoj situacije.
Svaki osmi udes u kojem ima poginulih povezan s alkoholom
01.04.2026.•
4
U Srbiji je svaki osmi udes u saobraćaju s poginulima povezan s vožnjom pod dejstvom alkohola, objavilo je Ministarstvo unutrašnjih povodom Svetskog dana borbe protiv alkoholizma, 1. aprila.
Novinari protestuju ispred Predsedništva: "Vučiću izađi i pogledaj nas u oči, umesto što šalješ batinaše"
01.04.2026.•
0
Članovi medijskih udruženja pozvali su, ispred zgrade Predsedništva Srbije, predsednika države Aleksandra Vučića da "izađe i pogleda u uči novinare o čijim životima misli da može da odlučuje".
Tadić: EU je uradila jednu blasfemičnu stvar
01.04.2026.•
15
Dizanje lokalnih izbora na nacionalni nivo pokazuju strah vlast, smatra Boris Tadić, bivši predsednik Srbije u dva mandata.
Italijanski ministar otkazao posetu Srbiji, protokol ga već čekao na Aerodromu
01.04.2026.•
19
Italijanski ministar spoljnih poslova Antonio Tajani otkazao je današnju posetu Srbiji u poslednji čas, dok ga je protokol Srbije već čekao na aerodromu u Beogradu.
ANKETA: Da li je rektor Đokić upravo postao najjači oponent Vučiću?
01.04.2026.•
53
Rektor Univerziteta u Beogradu Vladan Đokić već mesecima nalazi se na udaru predstavnika vlasti i medija bliskih naprednjacima.
Pruga Beograd - Budimpešta: Još jedna predizborna manipulacija
01.04.2026.•
18
"Još jedno u nizu obećanja Aleksandra Vučića o puštanju brze pruge do Budimpešte do kraja marta je propalo", kaže član Predsedništva Stranke slobode i pravde Janko Veselinović.
Vučević: Rektor Đokić održao politički govor, najavio početak svoje kampanje
01.04.2026.•
29
Predsednik Srpske napredne stranke Miloš Vučević kaže da je rektor Univerziteta u Beogradu Vladan Đokić održao politički govor sa balkona Rektorata.
Akademski plenum: Vučić bez odlaganja da raspiše izbore, podrška rektoru Đokiću
01.04.2026.•
19
Akademski plenum pružio je podršku rektoru Univerziteta u Beogradu Vladanu Đokić nakon što je policija, u utorak, ušla u zgradu rektorata.
Komentari 26
dacic
Nikola
Pa
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar