Poljoprivrednik: Kamiondžije mogu da se bore za svoja prava, a nama nije dozvoljeno
Predsednik Udruženja poljoprivrednika "Naše mleko" Milan Pajić rekao je da će poljoprivrednici nastaviti protest u Bogatiću.
Foto: 021.rs (ilustracija)
Kako navodi, nezadovoljni su agrarnom politikom i merama koje je Ministarstvo poljoprivrede preduzelo da bi ublažilo krizu u mlekarstvu i agraru.
"Nastavljamo protest i pozivamo ministra poljoprivrede Dragana Glamočića da dođe u Bogatić i objasni poljoprivrednicima šta je obećao, pošto ne želi da razgovara sa nama i zabranio je juče da uđemo u Vladu Srbije na razgovor", rekao je za Betu Pajić, koji ima farmu krava.
On je na Glamočićevu izjavu zahvalnosti poljoprivrednicima "što su uspeli da razdvoje poljoprivredu od politike", rekao da bi najbolje bilo da zatraži da se prilikom registracije gazdinstava poljoprivrednici izjasne čije političke stavove zastupaju da bi znao sa kim će da razgovara.
Poljoprivrednici iz okoline Loznice blikirali su put Loznica - Valjevo u znak protesta zbog hapšenja poljoprivrednika Zlatka Kokanovića, ali i Gorana Danilovića i Slaviše Šestića iz Bogatića. Oni su najavili da će u narednim danima radikalizovati proteste sve dok uhapšeni ne dobiju priliku da se brane sa slobode.
Poljoprivrednik Dragan Filipović kazao je za N1 da su se danas okupili jer je poljoprivredniku i ekološkom aktivisti Zlatku Kokanoviću određen pritvor od 30 dana uprkos, kako ocenjuje, "jasnim dokazima da Zlatko nije uradio ono za šta se optužuje".
Filipović smatra da država vidi Kokanovića kao pretnju, te da je u intreresu vlasti da on ostane u pritvoru.
"Podsetiću vas da smo imali blokadu graničnih prelaza od strane kamiondžija. Nijedan kamiondžija nije uhapšen i procesiran, a najavljuju se, kako sam čuo, nove blokade u narednom periodu. Kamiondžije mogu da se bore za svoja prava, a mi ne možemo? To jedna velika nepravda i zbog toga smo ovde", kazao je Filipović.
Komentarišući jučerašnji sastanak u Vladi, Filipović kaže da njegovo udruženje nije ni dobilo poziv za sastanak.
"Na tom sastanku je onemogućeno prisustvo Udruženju za spas i opstanak stočara Zapadne Srbije i udruženju Naše mleko iz Mačve, jednostavno nismo dobili poziv. Po svaku cenu žele da nas izbegnu smatrajući nas političkom organizacijom, a naši su zahtevi izuzetno poljoprivredni", kazao je Filipović.
Kaže da nije postignuto sistemsko rešenje i da nije pronađen način da više ne dolazi do stvaranja viškova na tržištu, ali da je dobra stvar što je Imlek ponovo počeo da otkupljuje mleko.
Udruženja proizvođača mleka Šumadije i Pomoravlja i poljoprivrednika "Šajkača" saopštili su da sa Ministarstvom poljoprivrede nije postignut dogovor, ali da će pratiti da li će biti ispunjena obećanja koja je Ministarstvo dalo za rešavanje problema u poljoprivredi.
Oni navode da na sastanku u Vladi Srbije, koji je juče trajao skoro četiri sata, nije postignut dogovor, ali da je otvoren dijalog o svim pitanjima bitnim za trenutnu situaciju u kojoj se nalazi poljoprivreda u Srbiji, prenosi Beta.
"Naši zahtevi nisu ispunjeni ali su Ministarstvo poljoprivrede i Vlada Srbije obećali da će u narednom periodu pokrenuti otkup zaliha sireva, kako bi se oslobodio prostor za novi otkup mleka i pružiti podršku mlekarima u plasmanu sireva u trgovinskim lancima", navodi se u saopštenju.
Dodaje se da je Ministarstvo obećalo da će nastavliti razgovore sa Evropskom komisijom o prelevmanima na sireve i mleko u prahu i da se sledeće nedelje očekuje odluka Vlade o obaveznim ugovorima između proizvođača sa prerađivačima i otkupljivačima popjoprivrednih proizvoda.
Ministarstvo poljoprivrede i Vlada Srbije su obećali da će kontaktirati mlekare koje su proizvođači mleka naveli sa zahtevom za korekciju otkupne cene mleka.
Najavljen je i novi pravilnik o deklarisanju, označavnaju i reklamiranju hrane, uvođenje grafičke oznake "100% iz Srbije", kao i da tu oznaku ne mogu da nose proizvodi kod kojih svi sastojci ne potiču iz Srbije.
Očekuje se da Ministarstvo poljoprivrede uputi inicijativu za izmene odluke o carinskim tarifama na određenu robu i predloži povećanje carine na mleko u prahu i to devet odsto na uvoz iz Evropske unije i 20 odsto za uvoz iz trećih zemalja.
Takođe je najavljena i kampanja "Pijemo naše - čuvamo lokalno mleko".
"Ministar poljoprivrede Dragan Glamočić je rekao da ćemo za 20 dana dobiti poziv da dođemo na novi sastanak gde ćemo lično proveriti šta je ispunjeno od onoga što je Ministarstvo obećalo i najavilo", navodi se u saopštenju poljoprivrednika koji su bili u protestu.
Oni ističu da je posle sinoćnjeg sastanka "doneta odluka da se protest prekine jer je sezona poljoprivrednih radova u punom jeku".
Poljoprivrednici koji su bili u protestu zahvalili su svima koji su ih podržali "u borbi za spas i opstanak srpskog sela i seljaka" i uputili izvinjenje građanima koji su zbog blokada puteva morali otežano da se kreću.
Oni su još jednom osudili akciju policije protiv poljoprivrednika, koju su ocenili kao "brutalnu" i zahtevaju hitno oslobođenje iz pritvora predsednika Udruženja "Ne damo Jadar" Zlatka Kokanovića.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Urednik agencije Beta pušten iz policije nakon davanja izjave
22.06.2026.•
0
Glavni i odgovorni urednik Novinske agencije Beta Vojkan Kostić pušten je večeras iz Uprave kriminalističke policije nakon što je dao izjavu u svojstvu građanina o oduzimanju mobilnog telefona.
BIRODI ministru Bratini: Kredibilitet je u činjenicama, ne u verovanju
22.06.2026.•
0
Biro za društvena istraživanja optužio je ministra informisanja i telekomunikacija Srbije Borisa Bratinu da je svojim izjavama pokušao da diskredituje tu organizaciju.
Audi E-tron i Q8 E-tron se povlače sa tržišta Srbije
22.06.2026.•
0
Putničko vozilo marke Audi, model E-tron i Q8 E-tron, povlači se sa tržišta Srbije.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - još jednom
22.06.2026.•
8
Novi 021.rs dnevni kviz je još jednom pred vama.
Vučić o pretresu Radićevog stana: Vole da se igraju tih igara "self-viktimizacije"
22.06.2026.•
11
Komentarišući današnji pretres prostorija vojnog analitičara Aleksandra Radića, predsednik Srbije Aleksandar Vučić je rekao da je Radić pozvan da da izjavu.
Specijalno tužilaštvo Kosova najavljuje optužnicu za napad na porodicu Jašari
22.06.2026.•
0
Specijalno tužilaštvo Kosova najavilo je da će uskoro biti podignuta optužnica za ubistvo članova porodice Jašari, koje se dogodilo u martu 1998. godine.
ANEM: Nedopustivo je da na meti istraga budu novinari
22.06.2026.•
0
Asocijacija nezavisnih elektronskih medija (ANEM) izražava ozbiljnu zabrinutost zbog pritisaka i zastrašivanja novinara povodom istrage o navodima o upotrebi zvučnog topa 15. marta prošle godine na protestu u Beogradu.
Odbor Skupštine prihvatio amandmane na pravosudne zakone
22.06.2026.•
1
Odbor Skupštine Srbije za ustavna pitanja i zakonodavstvo prihvatio je amandmane na izmene i dopune seta pravosudnih zakona, a amandmani na ostale tačke dnevnog reda su delimično prihvaćeni.
Sutra Savet Evrope zaseda o stanju demokratije u Srbiji
22.06.2026.•
1
Parlamentarna skupština Saveta Evrope razmotriće sutra funkcionisanje demokratskih institucija u Srbiji i glasati o rezoluciji.
Uredniku agencije Beta uručen poziv u UKP dok je izveštavao sa pretresa stana Aleksandra Radića
22.06.2026.•
7
Urednik agencije Beta Vojkan Kostić, dobio je pretnje policije dok je izveštavao sa pretresa stana Aleksandra Radića, te mu je nakon pretresa uručen poziv u Upravu kriminalističke policije.
Vučić telefonirao sa predsednikom Irana: Srbija podržava sve napore koji vode ka miru
22.06.2026.•
9
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je predsedniku Irana Masudu Pezeškijanu da će Srbija nastaviti da podržava svaki odgovoran napor ka pravednijem, bezbednijem i mirnijem svetu.
Policija pretresa stan vojnog analitičara Aleksandra Radića zbog slučaja "Zvučni top"
22.06.2026.•
12
Advokat Stefan Ćorda potvrdio je da je u toku pretres stana i kancelarije vojnog analitičara Aleksandra Radića.
Info, marketing, parking, bezbednost: Timovi volontera za Ekspo
22.06.2026.•
2
Više od 6.700 ljudi iz Srbije i inostranstva se prijavilo za volonterski program "Ekspo Plejmejkeri", objavilo je danas preduzeće "EXPO 2027".
Inicijativa mladih: Vlast više od 100 puta poricala ratne zločine iz devedesetih u 2025.
22.06.2026.•
6
Inicijativa mladih za ljudska prava je u novom izveštaju identifikovala minimum 110 primera poricanja ratnih zločina iz devedesetih od strane vlasti u Srbiji u 2025. godini.
Ministarstvo pozvalo stočare da blagovremeno obezbede vodu za stoku
22.06.2026.•
1
Ministarstvo poljoprivrede Srbije je pozvalo stočare da blagovremeno obezbede dovoljne količine vode za stoku.
Peskov o prodaji NIS-a: Razgovori nisu javni, a usmereni su na komercijalna pitanja
22.06.2026.•
1
Portparol Kremlja Dmitrij Peskov potvrdio je da Moskva i Beograd razgovaraju o prodaji ruskog udela u Naftnoj industriji Srbije i da su usmereni na komercijalna pitanja.
Ministarstvo prosvete objavilo statistiku poena na maloj maturi
22.06.2026.•
2
Konačni rezultati završnog ispita objavljeni su sinoć, a prosečan broj bodova pokazuje da su učenici postigli rezultate na nivou prošlogodišnjih.
Da li je Ana Brnabić zaista "idealno rešenje" SNS-a za predsedničke izbore?
22.06.2026.•
58
Već neko vreme spekuliše se o kandidatu vladajuće većine za predsednika, marketinški stručnjak blizak vlasti Nebojša Krstić rekao je da bi najbolje rešenje bila predsednica Skupštine Ana Brnabić.
Saobraćajna policija zadržala 269 vozača koji su vozili pijani
22.06.2026.•
0
Saobraćajna policija je tokom pojačane kontrole saobraćaja protekle nedelje iz saobraćaja isključila 1.792 vozača koji su vozili pijani i 75 vozača koji su vozili drogirani.
Komentari 16
Budimir
Robin hud
BoeserWolf
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar