Ubistvo na Senjaku omelo Vučića u izbornoj matematici: Kolike su sad šanse da bude letnjih izbora

Slučaj ubistva u restoranu na Senjaku moglo bi da odloži brze izbore tokom leta, jer nijedna vladajuća stranka ne želi na izbore sa otkrićem saradnje bezbednosnih službi i kriminala.
Ubistvo na Senjaku omelo Vučića u izbornoj matematici: Kolike su sad šanse da bude letnjih izbora
Foto: 021.rs (AI)
Bez obzira na to što je "slučaj Senjak" posle početnog šoka ušao u fazu uobičajenog medijskog prečišćavanja, ono što Vučića mnogo više brine od zatvaranja te priče, jeste gubitak kontrole nad klanovima i frakcijama unutar partijskih, državnih i kriminalnih struktura, piše Danas.
 
Da bi izbore organizovao i sproveo, kako je to radio do sada, Vučiću su te strukture neophodne kao funkcionišuće i apsolutno lojalne, pogotovo nakon najnovije bure na političkoj sceni izazvanu dešavanjima u restoranu na Senjaku, u koje je, uz nekoliko policajaca, umešan i načelnik beogradske policije Veselin Milić.
Opoziciona javnost i partije pozivaju na odgovornost i ostavke ministra i direktora policije, ukazujući da je granica između mafije i države izbrisana, dok Vučić, najavama obračuna sa onima koji u policiji i vojsci čuvaju mafiju, pokušava da hapšenje svog nekadašnjeg saradnika Milića predstavi kao najnormalniju stvar u uređenoj državi.
 
Ipak, okolnosti za raspisivanje izbora nisu iste kao i pre nego što je javnost saznala za "slučaj Senjak", pa je pitanje kako će on uticati na dalje Vučićeve korake ali i na "meke" glasače SNS.
Saradnik Instituta za filozofiju i društvenu teoriju Dejan Bursać konstatuje da SNS nije baš u zavidnoj poziciji zbog novih otkrića i dešavanja, ali da je to sistem koji su sami napravili i sad beru plodove.
 
"Sigurno je da SNS-u ovo nije prijatno i da se režimu ne dopada kanal u koji su upali. Stoga, u racionalnoj računici, to nas svakako odaljava od izbora. Nisam siguran da ijedna stranka na vlasti, bilo gde, želi na izbore sa bagažom gde se celoj javnosti zemlje otkriva saradnja između politike, policije, odnosno bezbednosnih službi i kriminala. I to je na tolikom nivou da predsednik Republike mora, već danima, da se bavi time i pokuša da preuzme neki udarac, odnosno da preuzme narativ kako se to ne bi dalje širilo", ukazuje Bursać.
 
Međutim, dodaje da odluka o izborima zavisi od predsednika Republike, i da on možda ima drugačiju računicu koja zavisi od uticaja koji dolaze do njega.
 
"Činjenica da Vučić mora da se oglašava o tome nebrojeno puta, čak iz Azerbejdžana, i pravda se, pokazuje kako bi to moglo da utiče na glasače. Odnosno da to jeste vrlo problematična tema za SNS i da stoga on mora da se aktivira i da pokuša da preuzme narativ kako ne bi neki drugi akteri koristili taj narativ i upotrebljavali ga za kritiku SNS-a i za 'napad' na te 'labilne birače'. Pristup SNS-a u tom pokušaju kontrole štete, tj. pristup predsednika Vučića, je takav da on mora javno da napada policiju i svađa se sa njima, sa punom svešću da mu je MUP jedan od preostalih branika vladavine u poslednjih godinu i po dana", skreće pažnju on.
 
Bursać misli da će svako odlaganje izbora biti rizik da što više takvih afera izađe na videlo, ali i da SNS ima problem da ide na izbore, jer očigledno nema brojke, jer bi ih odavno raspisali da mogu da na njima pobede.
I sociolog Ivan Živkov smatra da "slučaj Senjak" odlaže izbore. Prema njegovim rečima, birači SNS veruju Vučićevoj propagandnoj mašini, i da će tako biti i za "slučaj Senjak".
 
"Ono što Vučića mnogo više od zatvaranja te priče u javnosti brine je gubitak kontrole nad klanovima i frakcijama unutar partijskih, državnih i kriminalnih struktura, čiji sukobi su sve veći i sve brutalniji. Da bi 'izbore' organizovao i sproveo onako kako to rade autokrate, i kako je on to radio do sada, Vučiću su te strukture neophodne kao funkcionišuće i apsolutno lojalne, a ne kao rogovi u vreći. Zbog toga bi ovaj slučaj eventualno mogao da utiče na odlaganje izbora", smatra Živkov.
 
Ceo tekst možete pročitati OVDE.
OGLASI RADNO MESTO!

Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.

Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.

  • Particulare matter

    19.05.2026 17:34
    Misli prolaze im laži decenijama pa se navikli, neverovatno koliko vređaju građane i još se uživeli kako to mudro I uspešno rade , a u suštini samo su bahati prestupnici zakona koje štiti kvazi država .
  • R49

    19.05.2026 17:22
    "Strateg"
    Oskar je oprezan. Čim neko kine on odloži izbore.
  • Damir

    19.05.2026 17:11
    Njegovi
    Ce njemu doci glave narod i kardio setnje njega ni zagolicaju njegovi njega drze u saci

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Institut Kareja: Depeša MUP-a je propaganda

Institut za istraživanje korupcije Kareja smatra da depeša MUP-a o zabrani policajcima da obezbeđuju kriminalce predstavlja propagandni pokušaj da se javnosti pokaže odlučnost u borbi protiv kiminalizacije policije.