Forum srednjih stručnih škola: Stanje u obrazovanju ozbiljno, neko mora da preuzme odgovornost

Forum srednjih stručnih škola saopštio je da rezultati završnog ispita upozoravaju da je stanje u obrazovanju ozbiljno.
Forum srednjih stručnih škola: Stanje u obrazovanju ozbiljno, neko mora da preuzme odgovornost
Foto: 021.rs
Kako Forum navodi, prosečan broj bodova na ovogodišnjem testu iz maternjeg jezika iznosio je 10,67, što je za 0,88 poena manje nego prethodne školske godine.
 
Predsednik Foruma srednjih stručnih škola Milorad Antić istakao je da takav pad rezultata ne sme da bude ignorisan i da je potrebno otvoreno govoriti o uzrocima i preuzeti odgovornost.
"Direktori škola, nadležne službe, nastavnici i Ministarstvo prosvete - svi učesnici obrazovnog sistema moraju se zapitati zbog čega rezultati iz godine u godinu pokazuju zabrinjavajuće trendove", naveo je Antić.
 
Dodao je da posebno zabrinjava to što se nedovoljno insistira na razmišljanju, kritičkom promišljanju i razvoju funkcionalne pismenosti učenika.
Prema njegovim rečima, ukoliko učenici tokom školovanja ostvaruju visoke ocene, a rezultati na završnim ispitima pokazuju niži nivo znanja, neophodno je preispitati i sadržaj nastave i način provere znanja.
 
Antić je ocenio da treba razmotriti da li je obim gradiva prilagođen mogućnostima učenika, kao i da li su kriterijumi ocenjivanja ujednačeni među školama.
 
On je naveo da se sve češće postavlja pitanje da li je došlo do "inflacije" odličnih ocena i da li se ocenjivanje u pojedinim slučajevima udaljilo od realnog nivoa znanja učenika.
 
"Kada obrazovni sistem beleži ovakve rezultate, neko mora da preuzme odgovornost", istakao je Antić.
 
Dodao je da je u interesu učenika, roditelja i društva u celini neophodno utvrditi gde nastaju propusti i preduzeti konkretne mere za unapređenje kvaliteta nastave, objektivnosti ocenjivanja i stvarnog znanja učenika.
OGLASI RADNO MESTO!

Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.

Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.

  • dacic

    26.06.2026 01:54
    za motanje kablica, kopanje, sluge dahijske ne treba obrazovanje
    sto manje znas vise ima da slusas sta ti se zapoveda
  • Vlada

    25.06.2026 10:48
    Udzbenike (slikovnice) nam kreiraju stranci a skole i nastavnici za sitan ćar, guraju to u nastavu. Roditelji "preuzeli" vecinu skola, nastavnici nemaju zastitu sistema i idu linijom manjeg otpora: prosta reprodukca iz knjiga koje su im date i ocenjivanje takvo da im sutra ne dodje "znas ti ko sam ja" i pita zasto losa ocena, neopravdani. Zakon nakaradan, niko iz prosvete nema ovlascenja ni za sta. Nepotizam i politika prilikom zaposljavanja poslednjih 30 godina, ugovori na odredjeno do beskraja. Kupovina diploma i fantomske skole. Itd itd itd. Sve u svemu, neko ozbiljno radi na razaranju obrazovnog sistema i eto rezultata.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija