Fabrika vode u Zrenjaninu: Prava ćemo braniti na sudu

Kompanija "Zilio", sa kojom je Vlada Srbije dogovorila otkup postrojenja za prečišćavanje vode koju je ovaj konzorcijum izgradio još prošlog leta, najavila je da je "dovedena u situaciju da svoja prava brani i ostvari pred nadležnim sudovima".
Ova kompanija u martu je dogovorila sa Vladom Srbije potpisivanje sporazuma o otkupu postrojenja za prečišćavanje vode, tek pošto je izgrađeno, jer je utvrđeno da po zakonu, tim poslom privatni investitor ne sme da se bavi. 
 
"Imajući u vidu razmere problema, pristali smo da prodamo fabriku i ispod cene koštanja pod uslovom da bude u dogovorenom i u vrlo kratkom roku. Svakim danom se troškovi gomilaju, a datuma rešenja problema nema na vidiku. Niti jedno obećanje do sada dato građanima, a i nama, niti jedan dogovor nisu poštovani, te smo dovedeni u situaciju da naša prava branimo i ostvarimo pred nadležnim sudovima", naveo je Zilio.
 
Investitori će sigurno dobiti sudski spor, jer su sve obaveze ispunili, navela je ta kompanija u otvorenom pismu, dodavši da će u međuvremenu "građani Zrenjanina još nekoliko godina, na žalost, koristiti neispravnu vodu ili trošiti preko sedam miliona evra na godišnjem nivou za flaširanu vodu".
 
Gruppo Zilio je podsetio je da je fabriku sagradio sopstvenim sredstvima i od komercijalnog kredita banke, da je ona završena u avgustu 2017. sa pravosnažnom građevinskom dozvolom, prošla je tehnički pregled i odobren joj je probni rad.
 
"Ministarstvo građevinarstva (nadležno za komunalne poslove) dalo nam je pisano mišljenje da možemo po ugovoru sa JKP ViK Zrenjanin da prečistimo pitku vodu, a Ministarstvo zdravlja (nenadležno za komunalne poslove) odbija da pošalje inspektora, tvrdeći da privatno preduzeće ne može da ima bilo kakvog dodira sa pitkom vodom. Neko od njih je u pravu, neko nije. Ko god da je u pravu, jedno je sigurno: mi kao investitori ni na koji način nismo krivi, a samo mi (i građani koji i dalje kupuju flaširanu vodu ili piju zagađenu iz vodovoda) trpimo štetu. Uložili smo sopstvena sredstva, plaćali anuitete prema banci, svakodnevno trpimo nenadoknadivu štetu", dodaje se.
 
Zilio je rekao da je od najave hitnog rešavanja ovog problema proteklo više od osam meseci. "Ništa što se radilo ili se radi po ovom pitanju ne liči na hitno rešavanje problema, naprotiv", ističe Zilio. "Naše pitanje za nadležne je: kome je u interesu da ova fabrika ne proradi i da građani ne piju higijenski ispravnu vodu", upitala je ta grupa. 
  • Zivan

    04.09.2018 17:00
    Izgleda da su se Zrenjaninci navikli na arsenom i drugim metalima zagađenu vodu, odnosno da vodu za piće kupuju u prodavnici. Kao da im nije stalo da se napokon pusti u rad nova tehnologija prečistavanja vode, a smešna zakonska uredba promeni.
  • Samo namera

    04.09.2018 14:46
    Nema greške
    Gde je krivična odgovornost za nadležne u gradskoj upravi?
  • NS67

    04.09.2018 07:46
    MULJATORI
    Pa,zar niste prvi put izjavili,da vam je PROMAKLO kao i DRŽAVI!!!!
    Da nesme PRIVATNIK da se MUVA oko Gradske Vode!?
    JAKI PRAVNICI U OBE PROPALE FIRME!!!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Vojvodina