Pančevo: Počinje obnova Svilare

Pre više od 250 godina, Pančevo je bilo poznato po svilarstvu, a ozbiljna proizvodnja je počela 1900. godine kad je izgrađen kompleks svilare na levoj obali Tamiša u kojoj je 150 radnika godišnje proizvodilo i do 17.000 kilograma svile koja se prodavala u Lionu i Beču.
Ovaj objekat koji je izuzetno značajan za grad posle mnogo decenija propadanja, počeo je da se obnavlja, prenosi RTS.
 
U Banatu je 1758. godine postavljen prvi nadzornik svilarstva, čime je počela industrijska proizvodnja svile, a Bečki dvor je finansirao njen razvoj. Prva otkupna stanica otvorena je u Pančevu 11 godina kasnije, a razvoju ove privredne grane doprinosili su i tadašnji zakoni koji su podsticali proizvodnju svile.
 
Svaka graničarska kuća morala je na svom imanju da ima 20 dudova, mladi pre venčanja takođe su morali da zasade određeni broj dudova, a postojala je i smrtna kazna za svakog ko bi posekao stablo ovog voća.
 
Proizvodnja svile novi uspon doživljava krajem 19. veka i Banat i Bačka postaju vrlo brzo najveći proizvođači svile u Ugarskoj, što je zahtevalo i proširenje kapaciteta.
 
Zato je 1900. godine otvorena fabrika na Tamišu sa velikom predionicom, magacinom, sušionicom sirovih čaura, skladištem za fermentaciju i glavnom stanicom za proizvodnju semena svilenih buba.
 
Glavni objekat je danas veoma značajan zbog svoje konstrukcije. U prizemlju su betonski i čelični stubovi na kojima je ugravirana godina izgradnje, a na spratu je jedinstven prostor sa specifičnim krovom i oblikom prozora.
 
"Na spratu je trougana čelična rešetka koja je postavljena 1899. godine kad je ovaj kompleks građen i koja je među prvima u svetu postavljena, čak i godinu dana pre zvanične prezentacije ovakve vrste konstrukscije na Pariskoj izložbi za Ajfelovu kulu", kaže za RTS Jasmina Vujović, v.d. direktorka Zavoda za zaštitu spomenika kulture u Pančevu.
 
Kompleks je proglašen za spomenik kulture 2013. godine i posle dve neuspešne privatizacije novi vlasnik je sprečio dalje propadanje objekata i fasade koja ima odlike eklektične arhitekture.
 
"Uspeli smo da sačuvamo u potpunosti sam objekat i mislim da će to sve zaživeti za par godina i Pančevci će biti oduševljeni sa tim objektom i prostorom oko njega", navodi Srđan Mišurić, arhitekta "Adekom grupe" iz Pančeva.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Vojvodina