Masovno uginuće ribe u kanalu kod Srbobrana zbog zagađene vode

Masovno uginuće ribe zabeleženo je na delu kanala Bečej - Bogojevo u Srbobranu, a kako navode u "Vodama Vojvodine", uzrok je zagađena voda.
Masovno uginuće ribe u kanalu kod Srbobrana zbog zagađene vode
Foto: Pixabay (ilustracija)
U ovom preduzeću navode da se uginuće dogodilo 3. novembra, a da su od tada preduzeli sve moguće mere kako bi se ublažile posledice zagađenja i sanirala nastala šteta.
 
"Prilikom redovnog obilaska terena tog dana, ribočuvarske službe našeg preduzeća uočile su veću količinu uginule ribe u priobalnom delu kanala, kao i plutajućih riba na površini u potrazi za kiseonikom. O ovoj pojavi odmah su obaveštene nadležne inspekcije i uzorci su odneti na analizu u laboratorije Departmana za biologiju Prirodno-matematičkog fakulteta u Novom Sadu i Naučnog instituta za veterinarstvo Novi Sad", navode u "Vodama Vojvodine".
 
Kako dalje kažu, prvi rezultati uzorkovane vode pokazali su nedovoljnu količinu kiseonika, što je indikator zagađenja vode. Pre nego što je uočeno zagađenje, na posmatranoj lokaciji kanala proticaj je bio uobičajen za ovo doba godine. Odmah nakon dobijenih informacija preduzete su sledeće mere: 
 
- povećan je protok vode na ustavi Kucura na sedam kubnih metara u sekundi, 
- pojačano je pumpanje vode na CS Bogojevo, 
- podignuta je ustava Bečej kako bi se voda što pre povukla iz zone Srbobrana,
- ustava Vrbas se održava zatvorenom da ne bi pogurala otpadnu vodu iz kraka prema Vrbasu i dodatno pogoršala stanje prema Srbobranu, 
- ribočuvarske službe istog dana pokupile su svu uginulu ribu i odnele u kafileriju na spaljivanje.
 
"Danas je ponovo izvršena kontrola vode na predmetnoj lokaciji. Pored svih učinjenih mera, rezultati nisu zadovoljavajući, odnosno kvalitet vode nije poboljšan, što znači da se voda i dalje zagađuje. Vodna inspekcija je na terenu i trenutno se ustanovljava mogući uzročnik zagađenja vode", kažu u ovom vodoprivrednom preduzeću.
 
Napominje se da je na području opštine Vrbas, Kula i Crvenka registrovano ukupno 18 zagađivača čiji rad može da se dovede u vezu sa ovim zagađenjem. Ovaj deo kanala inače karakteriše kontinualno ulivanje otpadnih voda. 
  • bora

    10.11.2019 17:20
    smrad
    A smrad kod mosta.Ko smrad pruzrukuje???Stvarno je neprijatno prolaziti a ne
    i ziveti u blizini,Industrijski objekti su duzni da svoj proces proizvodnje prilagode
    tako da ne ugrozavaju okolinu (neprijatnim mirisima) tako da se u slucaju tuzbe i
    po sadasnjim zakonima proces dobija.Cudi me da opstina i gradjani nista ne
    preduzimaju.To se odnosi i na stocarske objekte u naseljenim mestima.
  • Pićuka

    08.11.2019 20:15
    Prvo su pokušali da uklone dokaze pa pošto nije uspelo sada smo u problemu. U problemu smo mi a ne onih 18 registrovanih zagađivača.
  • Matijevic

    08.11.2019 11:47
    Prodajem ribu povoljno.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Vojvodina