NIS pokušava da zakupi zemljište blizu zaštićenog područja radi bušenja nafte, pojedini meštani uplašeni

Pojedini meštani sela Šupljak, u blizini Subotice, navode da ih radnici Naftne industrije Srbije (NIS) obilaze ovih dana tražeći u zakup zemljište zbog budućih probnih bušenja nafte na tom području.
NIS pokušava da zakupi zemljište blizu zaštićenog područja radi bušenja nafte, pojedini meštani uplašeni
Foto: Pixabay
"Nas koji ovde stanujemo niko o tome nije pitao", rekla je za Radio slobodna Evropa (RSE) meštanka Šupljaka Tereza Vašarheđi.
 
Prema njenim rečima, pre desetak dana je primila poziv iz NIS-a, a predstavnici kompanije su joj rekli da žele da dođu kod nje i zatraže u zakup jedno parče njene zemlje, navodeći da i bez njenog potpisa neće biti prepreka za probna bušenja na tom delu.
 
Iz kompanije NIS su potvrdili za RSE da vode pregovore sa lokalnim stanovništvom oko rešavanja imovinskih pitanja za potrebe geoloških istraživanja. U toj kompaniji navode da su dosadašnji pregovori sa građanima bili uspešni.
 
Na ovoj lokaciji NIS od ranije obavlja probna bušenja, a poslednji pokušaj razgovora sa meštanima bio je krajem januara ove godine kada su Savez vojvođanskih Mađara (SVM) i Javno preduzeće "Palić-Ludaš" podržali građane i sprečili planirane istražne radnje koje se obavljaju u neposrednoj blizini zaštićenog područja Specijalni rezervat prirode Ludaško jezero.
 
U očuvanje zaštićenog područja, kako je tada isticano, uložena su značajna sredstva.
 
"Zašto niko neće da nas zaštiti?"
 
Prema rečima Tereze Vašarheđi, meštanke mesne zajednice Šupljak, niko ih nije prethodno obavestio o namerama kompanije NIS, niti je bilo ko zatražio njihovo mišljenje vezano za radove koji bi se odvijali neposredno u blizini njihovih kuća i zaštićene zone.
 
 
YuEco RTV Subotica (Screenshot)
 
"Ludaško jezero je na listi Ramsarske konvencije i kada hoćemo čamcima na jezero - ne smemo. Ne smemo ovo, ne smemo ono. Ne smemo prskati kukuruz pored jezera - ne smemo ništa. A, sad - oni (NIS) to smeju? Gde su stručnjaci? Zašto niko neće da nas zaštiti?", rekla je ona.
 
Prema njenim rečima, predstavnici NIS-a su već obavili razgovore sa nekim od njenih komšija, te su pojedini pristali da daju u zakup svoje zemljište. Kako je rekla, većina njih koji su pristali na ovom području ne živi, već samo ima vikendice.
 
Šta su odgovorili u NIS-u?
 
U odgovoru kompanije NIS za RSE navodi se da kompanija obavlja pregovore za nove lokacije rudarskih objekata sa vlasnicima nekretnina radi pribavljanja dokaza o rešenim imovinsko-pravnim odnosima.
 
Kako se ocenjuje, dosadašnji pregovori pretežno su bili uspešni, odnosno kompanija je sa vlasnicima uspevala da usaglasi bitne elemente pravnih poslova na osnovu kojih je stekla dokaze o rešenim imovinsko-pravnim odnosima za potrebe geoloških istraživanja.
 
"Broj titulara stvarnih prava na nepokretnostima, među kojima ima i lica sa prebivalištem ili boravištem u naseljenom mestu Šupljak, a sa kojima se pregovara radi pribavljanja poseda za potrebe geoloških istraživanja, zavisi od broja katastarskih parcela koje su potrebne za transport radnih mašina, opreme i ljudstva prilikom izvođenja istražnih radova i izgradnje rudarskih objekata", navode u NIS-u.
 
  
 
Iz ove kompanije dodaju da procedura javnih rasprava o projektima bušenja nije predviđena zakonom, ali da bez obzira na to, "rukovodstvo NIS-a je uvek spremno za uspostavljanje komunikacije sa lokalnim vlastima po pitanju planova za izvođenje geološko-istražnih radova u datom području".
 
SVM: Meštani da ne ustupaju parcele NIS-u
 
Predsednik Saveta Mesne zajednice "Šupljak" Tibor Aladžić rekao je za RSE da mesna zajednica uopšte nije obaveštena o planovima za probna bušenja nafte, a da su im se meštani sela žalili da ih obilaze radnici NIS-a.
 
"Mi znamo iz prethodnih slučajeva ono što se desilo na Paliću, na dva mesta, upoznati smo sa tim stvarima, koje probleme su imali tamo ljudi. Pa, zato se unapred plašimo", rekao je Aladžić.
 
Prema njegovim rečima, građani se pribojavaju kako će izgledati bušenje udaljeno nekoliko metara od kuća.
 
"I zato mi onda kao mesna zajednica, pokušavamo da branimo naše građane, ali ne možemo ništa", kaže Aladžić.
 
RSE podseća da je 51 odsto akcija srpske državne naftne kompanije NIS prodato ruskoj kompaniji Gaspromnjeft 2008. godine bez tendera, za 400 miliona evra, u okviru naftno-gasnog aranžmana između Srbije i Ruske Federacije koji su tada sklopili tadašnji predsednici dve zemlje, Boris Tadić i Dmitrij Medvedev.
 
Ceo tekst Radija slobodna Evropa možete pročitati na OVOM LINKU.
  • 1

    26.08.2020 09:37
    detalj
    u području brze Vučić Orbanove pruge, NIS ima još dva istražna polja, u Kelebiji i Bačkoj Topoli, ne znam koliko brzo ćemo se radovati brzim vozovima.
    https://www.mgsi.gov.rs/sites/default/files/02%20MREZA%20NASELJA%20I%20INFRASTRUKTURA.jpg
  • Gloginje

    26.08.2020 08:24
    Aha
    @Hh
    Ti kada bude[ imao zemlje daj NIS-u uzmi pare... Malo se raspitaj šta se desi sa tom zemljom kada oni odu pa onda piši gluposti...
  • Hh

    25.08.2020 21:05
    Hh
    Po meni nevidim neki problem ako hoće da iznajmljuju zemljište od vlasnika. Svima dobro odeš kod advokata overise ugovor o zakupu kod notara i eto novca. Da ja imam zemljište na toj lokaciji videlibi šta je pravi kapitalizam otkinuo bih od novca koliko bi im naplatijo kiriju.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Vojvodina