"Vojvodinašume" planira seču hrastova, ekološki aktivisti upozoravaju na narušavanje ekosistema

Na primeru Polojske šume koja se, za sada, nalazi pored puta Novi Sad - Bačka Palanka očigledno je neslaganje šumarske struke i ekoloških aktivista - jedni žele seču, drugi očuvanje.
Prvi smatraju da je drveće prezrelo, da stagnira sa rastom i sada odumire, te da ih treba poseći i posaditi nove sadnice hrasta. Drugi su ubeđeni da je šuma mnogo više od drveća. Oni su mišljenja da je šuma ekosistem koji u njoj stanuje, a u Polojskoj živi na desetine ptica i insekata, među kojima ima i zaštićenih vrsta.
 
Dragana Arsić iz Udruženja za zaštitu šuma, koji je i član Mreže "Pošumimo Vojvodinu" koju čini desetine udruženja građana i ekoloških organizacija iz Vojvodine kaže za 021.rs da predstavnici Javnog preduzeća "Vojvodinašume" koji planiraju ovu šumu da poseku šumu, ne gledaju kao ekosistem i ne misle na biodiverzitet.
 
"Nama je neshvatljivo da oni u potpunosti zanemaruju taj momenat. Vrednost te šume, u kakvom god da je stanju sa aspekta fiziologije drveta, postoji sa aspekta očuvanja ekosistema, a ne sa aspekta ekološke sirovine. Oni će to poseći i nešto što je stvarano 120 godina na tom području sad će nestati i mi treba da čekamo sto godina da se to nešto stvori", objašnjava Arsić.
 
Ona ističe da savremeno šumarstvo treba da počiva na modelu "šumarstva bliskog prirodi", a ne "bliskog potrebama za ekološkom sirovinom". Kako dodaje upravljanje šumama mora da bude održivo i za ekosistem i za lokalno stanovništvo. 
 
Zbog ovih razloga je Mreža "Pošumimo Vojvodinu" poslala žalbe preduzeću "Vojvodinašume", Pokrajinskom zavodu za zaštitu prirode, Pokrajinskom sekretarijatu za zaštitu životne sredine i SGS grupi koja dodeljuje sertifikacije sistema upravljanja šumama. U SGS grupi su naveli da će u roku od 90 dana sprovesti istraživanje i doneti odluku, odnosno preporuku. Takođe su iz "Vojvodinašume" pristali na sastanak koji je održan pre nekoliko dana, ali, uprkos tome što je trajao dva sata, nije doveo do kompromisa.
 
Aktivisti strahuju i da će na mestu gde se sada nalazi stogodišnja hrastova šuma nići klonske topole koje će vrlo brzo biti pogodne za seču. 
 
"Pitamo se zašto nisu već posadili mladice hrasta na površinama iza ove hrastove šume gde su nepregledne površine topole. A imaju i obavezu po FSC standardu da urade konverziju jednog dela plantaža topola  u autohtone šume", ističe Arsić.
 
 
Vojvodinašume: Blagovremena seča - primer zelene ekonomije
 
U Javnom preduzeću "Vojvodinašume" uvereni su u svoju poziciju. Kako objašnjavaju za 021.rs seča hrasta lužnjaka je seča obnove, jer je šuma "dostigla kraj svog životnog veka".
 
"Još pre nekoliko godina šuma je stagnirala sa rastom i sada odumire. Činjenično stanje je da se radi o zreloj i prezreloj hrastovoj šumi koja je već počela da se suši (na oko 60 odsto površine su već počeli procesi razgradnje). Kada kažemo zrela i prezrela, važno je ne zaboraviti da svako stablo i/ili šuma ima svoj životni vek, isto kao i čovek. U skladu sa tim, stabla su počela da odumiru i ukoliko ne bi bilo nikakvih zahvata došlo bi do rušenja stabala samih od sebe", objašnjava za 021.rs Marko Marinković, izvršni direktor za šumarstvo, ekologiju i razvoj. 
 
On smatra da bi vetar vrlo lako mogao da obori natrula stabla i da ne može da se formira kvalitetan podmladak jer nema dovoljno kvalitetnog žira koji pada na zemlju. 
 
"Seča se radi da bi se napravili uslovi za sadnice hrasta koje će odmah biti posađene i negovane u narednom periodu. Osnovni cilj je da imamo kontinutet prisustva hrastove šume  na ovom mestu. Ekološkim aktivistima smo predložili da se izjasne kako bi oni obnovili šumu i oni su predložili da ne sečemo stara stabla već 'podsađujemo' hrast. Objasnili smo da nije moguće uspešno obnoviti hrast na način koji je predložen, jer hrast kao vrsta svetlosti podrazumeva da podmladak ne bude u zaseni. Dalje problematično je što bi osim slabog prijema i gotovo nemogućeg prirasta podmladka, kroz nekoliko godina preostala stabla morala da budu uklonjena i na taj način bi mlada, podsađena šuma bila uništena", pojašnjava Marinković. 
 
Daje primer pojedinih šuma u Sremu u kojima nema nikakvih intervencija šumarske struke i koje su u "izrazito lošijem stanju". Mlada šuma je, navodi, ekološki efikasnija jer raste, stvara ugljenjik i oslobađa kiseonik i doprinosi smanjenju negativnog efekta staklene bašte. Zrela, kako kaže, nije ekološki efikasna. Blagovremena seča, smatra Marinković, predstavlja pravi primer zelene ekonomije.
 
"Nije konzervacija rešenje u smislu ekologije, socijalne pravednosti, ali ni ekonomije. JP 'Vojvodinašume' ima seče obnove koje su svega 2,7 odsto od ukupnog šumskog fonda. A od mase koja priraste za godinu dana poseče se 70 odsto. Dakle svake godine se akumulira drva masa. Kada se radi o hrastovim šumama imali smo pedesetih godina tri puta manje drvne zapremine nego danas", ističe.
 
Marinković poručuje i da su iz preduzeća odgovorili na sva pitanja od strane aktivista i izašli u susret održavanjem sastanka, kao i da uvažavaju sva mišljenja, ali da ne dozvoljavaju da se na osnovu utiska "stvara pogrešna slika o šumarstvu".
 
Šuma stanište zaštićenih vrsta
 
Predmet rasprave šumara i ekoloških aktivista je šumski popjas u Bačkoj Palanci koji pripada gazdinskoj jedinici preduzeća "Vojvodinašume" - Palanačke ade, Čipski Poloj i nalazi se pored puta Novi Sad – Bačka Palanka, odnosno pored "NIS" benzinske pumpe i motela "Poloj", na izlasku iz Čelareva ka Bačkoj Palanci.
 
Hrastova šuma koja je predmet inicijative aktivista često se naziva Čelarevska ili Polojska šuma. Radi se o autohtonoj šumi, starosti između 115 i 120 godina, čiste sastojine hrasta lužnjaka. U pitanju je jedina hrastova šuma u ovoj gazdinskoj jedinici, osim jedne male hrastove šume kraj Dunava. Šuma je istovremeno i vetrozaštitni pojas pored puta. 
 
Prema podacima iz baze podataka Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije, u poslednjih pet godina među pticama ovog područja evidentirane su najugroženije vrste koje se gnezde u dupljama drveća, velike ptice grabljivice i močvarice. Najvažnije vrste beležene na ovom području u proteklih pet godina koje, prema Pravilniku o proglašenju i zaštiti strogo zaštićenih i zaštićenih divljih vrsta biljaka, životinja i gljiva, pripadaju kategoriji strogo zaštičenih vrsta su crna roda, belorepan, mišar, mali detlić, siva žuna, belovrata muharica, i druge. Polojska šuma je stanište velikog broja vrsta dnevnih i noćnih leptira, osolikih muva, pravokrilaca i stenica.
 
Prema važećim Osnovama gazdovanja do 2023. godine planirana je seče ove šume, a odobravanje izvođačkog projekta predviđeno je već za januar 2021. godine. 
  • SerUm

    07.02.2021 13:21
    Uz Dunav kod Apatina su posekli 95% hrastove šume, i sade samo topolu. Kažu ne isplati se saditi hrast, sporo raste. Neće moći oni da poseku i stave u svoj džep. Kao mali sam tamo odlazio u ribolov, predivna priroda, i tereni bogati ribom. Sada, em su posekli većinu hrasta, em su stavili rampe koje zaključavaju vikendom pa mi ne može više kolima da se priđe nasipu. Em su zabranili ribolov pod izgovorom održanja mrestilišta, a ribe više nema ni 5% od onoga što je bilo, jer koliko oni seku šumu, toliko i 'profesionalni' ribari i razni lopovi kradu i istrebljuju ribu na istim tim mrestilištima u vreme mresta, jer ribolovci nemaju pristup, oni bi nešto i sačuvali. A topola pravi kiselost u vodi kada joj lišće truli, ni to ne pomaže sigurno. Hrast je predivno grandiozno drvo, i sad samo stoje pojedinačni tužni primerci tamo gde su nekada bile nepregledne šume hrasta. Divlje svinje ne jedu topolu.
  • Vesna

    01.02.2021 09:50
    apokalipsa
    Posekli su vec Bagremaru pored Palanke, sad hoce Polojsku sumu.
    trenutno seku sumu oko Dunava, posekose crvene brestove, a ne smeju.
    Ovo ne smemo dozvoliti. Moramo braniti nasu zemlju! Pozivam vas sve u odbranu.
  • Lajoš

    18.01.2021 22:51
    .
    Neka gospoda što sede u upravi JP Vojvodina Šume (Mađar, Srbijanac i Ličanin) odmah promene naziv firme u "Vojvodina panjevi".

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Vojvodina

SVM samostalno na lokalne izbore u Vojvodini

Savez vojvođanskih Mađara (SVM) na predstojeće lokalne izbore u vojvođanskim opštinama i gradovima izlazi samostalno kao i u prethodnih 17 godina, saopštio je predsednik SVM Balint Pastor.