Novi Kneževac: Zbog arsena privremeno zabranjena upotreba vode za piće
Pokrajinski sekretarijat za sanitarni nadzor i javno zdravlje privremeno je zabranio upotrebu vode za piće u Novom Kneževcu i okolnim naseljima u toj opštini, jer sadrži više arsena nego što je dozvoljeno.

Foto: Pixabay
Ova mera uvedena je ovog meseca nakon redovne kontrole kvaliteta vode za piće, koju radi Zavod za javno zdravlje u Kikindi.
Analizom 23 uzorka, konstatovano je da prisustvo arsena nije veće od dozvoljenih 0,01 miligram po litru samo u selu Đala. Međutim, ova situacija nije novost, a predsednik ove opštine Radovan Uverić kaže za Novosti da je voda lošeg kvaliteta odvajkada. Ona je hemijski neispravna, kao i u susednim i mnogim opštinama u Vojvodini.
"Voda nam je istog kvaliteta već godinama. Bila je istog kvaliteta i pre pet i deset i pedeset godina, jer se crpi sa vodonosnog sloja sa dubine od 200 metara i ona je takva već na izvorištu. To je stalni kvalitet i nije se sada koncetracija arsena drastično povećala", naveo je Uverić za beogradski list.
Voda za piće u mnogim opštinama u Vojvodini je hemijski neispravna, a bakteriološki dobra jer se hloriše, kao što se radi u Kikindi. U ovom gradu voda iz vodovoda nije zabranjena, ali jeste u drugim opština istog, Severnobanatskog upravnog okruga.
"Zabrane, osim Novog Kneževca, imaju i opštine Kanjiža i Ada", navodi Uverić.
Predsednik novokneževačke opštine tvrdi da nema razloga za paniku, jer se kvalitet vode za piće u Novom Kneževcu, ustvari, ne menja decenijama. Jedino rešenje za dobijanje zdrave vode za piće, kao i u mnogim gradovima i opštinama u Vojvodini, jeste izgradnja postrojenja za prečišćavanje.
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno bez ikakve naknade, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.021.rs. Preuzimanje fotografija je dozvoljeno samo uz saglasnost autora.
Srbijo probudi se!
http://www.noviknezevac.rs/2019/12/20/usvojen-budzet-za-2020-godinu-pre-svega-podrzavamo-razvoj-opstine/
Obracanjem JKP Novi Knezevac u toku 2020. godine da demantuje ili potvrdi tvrdnje predsednika, tadasnja VD direktorica Krisank-a nije se udostojila da se obrati gradjanima.Novopostavljeni dzet-set sada razmatra da "investira" u izgradnju fabrike vode, gde ce imati svi udela.
JKP Novi Knezevac ipak naplacuje punu cenu vode gradjanima iako je nedavno izvrsila potpisivanje ugovora za koje su rikli iz JKP da je "formalni ugovor" pise da je JKP duzan da isporucuje vodu za pice. Ali na racunima nije definisano kakvu vrstu vode isporucuju, stoji samo "vode" i naravno cena.
Obzirom da su u proteklih godinu dana precutali vlasti problem koji je od javnog znacaja i ugrozava javno zdravlje gradjana Novog Knezevca, smatram da bi tu trebao neko da se umesa iz pravosudje i izvrsi istragu i da budu kaznjeni i sankcionisani svi akteri koji su cutali a javno i svesno ugrozavali zdravlje gradjana Novog Knezevca.
Dok je kvalitet vode bila tabu tema i nije izgovorena javno, dotle niko nije mogao da strada.
Ali sada gospodo, nista niste uradili godinu dana, naplacivali otrovnu pijacu vodu po ceni pijace vode koja je zabranjena za zivotinje, stoku, kuvanje...
Odakle da uzmemo vodu za stoku?!
U zatvor!
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.