Centar za socijalni rad: Devojčica izmeštena iz hraniteljske porodice zbog njenog interesa

Direktorka Centra za socijalni rad u Bačkoj Topoli Jasmina Zimonjić izjavila je da je četvorogodišnja devojčica iz hraniteljske porodice Ozorak izmeštena "zbog njenog interesa".
Centar za socijalni rad: Devojčica izmeštena iz hraniteljske porodice zbog njenog interesa
Foto: Pixabay
Dodala je da je ona izmeštena u usvojiteljsku porodicu zato što sin Erike Ozorak, Šandor Ozorak, nikada nije podneo zahtev za usvajanje Martine, te da zbog toga dete ni na taj način nije moglo da ostane u ovoj porodici.
"On se nikada nije obraćao ovom organu starateljstva sa zahtevom za usvojenje deteta", navela je Zimonjić u pisanoj izjavi za portal Magločistač i dodala da je odluka doneta u interesu deteta.
Predstavnice Centra za socijalni rad iz Bačke Topole odvele su juče devojčicu iz hraniteljske porodice Ozorak u usvojiteljsku porodicu, nakon čega su usledili protesti na kojima su građani naveli da su nezadovoljni radom sistema, i da protestuju zbog nepravde koja se dešava devojčici i porodici Ozorak.
 
"Dete se nalazi u porodici usvojitelja u cilju međusobnog prilagođavanja. Centar za socijalni rad Bačka Topola će pratiti ovaj proces. Od početka, odnosno od rođenja maloletnog deteta, preduzimali smo radnje koje su isključivo bile u korist i u najboljem interesu deteta", navela je Zimonjić.
 
Kako je naglasila, postupak usvojenja pokrenut je u skladu sa zakonskim odredbama, kako bi se detetu obezbedio trajni oblik zaštite.
 
"U cilju realizacije započinjanja procesa uzajamnog prilagođavanja, budući usvojitelji su upoznali dete sa kojim su ostvarili kontakt više puta u prisustvu i kroz praćenje stručnih radnika Centra za socijalni rad opštine Bačka Topola", navela je Zimonjić.
Ona je istakla da ne postoje zakonske osnove po kojima bi Erika Ozorak usvojila Martinu, naglašavajući da njene godine života to ne dozvoljavaju, dok njen sin takav zahtev nije podneo.
 
"To je potvrđeno i odbijanjem žalbe hraniteljke na odluku CSR od strane Pokrajinskog sekretarijata za socijalnu politiku, demografiju i ravnopravnost polova u Novom Sadu, kao drugostepenog organa, na osnovu kojeg je i doneto rešenje o prestanku hraniteljskog smeštaja maloletnog deteta", navodi se u odgovoru.
  • Neko

    31.10.2023 00:57
    Iskustvo
    Za dete je bolje da bude usvojeno, dobija porodicu, dom, sigurnost...Hranitelji znaju da su samo hranitelji, privremeno.Mnogi to rade samo zbog novca.Zasto detetu zele da uskrate bolju buducnost?Usvojena sam, odrasla kao voljeno dete i zauvek zahvalna na tome. Dete u hraniteljkoj porodici ostaje na kraju samo, bez roditelja, stambene sigurnosti...Cista manipulacija hranitelja!
  • Pogrešna adresa

    21.10.2023 10:53
    @Vida
    Ne donosi CSR propise!
    Kada se dete smešta kod hranitelja kojih nema dovoljno stvar je obično urgentna, a usvojitelj može da odustane u toku adaptacionog perioda, tako da se moraju dobro proveriti da se dete ne bi dodatno traumiralo.
    Pominjete 4000 dece koji čekaju na usvojenje.... Koliko je među njima romske dece, koliko dece koja zaostaju u razvoju.... Takvu decu niko neće!
    Da niste bili izbirljivi romsko dete ste već mogli odavno usvojiti!!!
  • Vida

    21.10.2023 08:21
    Ni humani, niti strucni
    Ovakve price me uvek potresu.
    Prosla sam trogodisnji pakao, dok nisam uspela da usvojim dete, koje je hitno izmesteno kod mene, jer nisu imali drugu opciju. A onda su me skinuli sa liste usvojitelja i stavili na listu hraanitelja, a postojao je propis po kome hranitelji ne mogu biti usvojitelji...
    Dete raste sa neregulisanim statusom, a Centar za s.r. izmislja kojekakve prepreke.
    Ta kategorija ljudi je najgora od svih-nehumani, neprofesionalni, korumpirani...
    Tako sam, cekajuci 8 godina na dete (za to vreme 4000 dece bez roditeljskog staranja) i jos 3 godine izivljavanja, postala "matori" roditelj. Srecom, uspeli smo. Ali, mora li tako?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Vojvodina