Naknada za odvodnjavanje mora cela da se plati: Vode Vojvodine navode da još nisu usvojene izmene

Taksa za odvodnjavanje u Vojvodini i dalje mora da se plaća kao do sada, potvrdili su u JVP "Vode Vojvodine" iako je Ministarstvo poljoprivrede početkom juna najavilo da će ona biti prepolovljena.
Naknada za odvodnjavanje mora cela da se plati: Vode Vojvodine navode da još nisu usvojene izmene
Foto: 021.rs
Da će naknada koju plaćaju građani biti smanjena za 50 odsto, najavila je pre nekoliko meseci ministarka poljoprivrede Jelena Tanasković nakon sastanka sa poljoprivrednicima.
 
Smanjenje naknade je deo Sporazuma koji je Vlada Srbije sklopila sa poljoprivrednicima, nakon njihovih protesta, kada je zatraženo potpuno obustavljanje plaćanja takse za odvodnjavanje a za tekuću godinu dogovoreno plaćanje polovine takse.
"Oni koji su za ovu godinu dobili rešenja, oni će dobiti knjižno odobrenje. Od trenutka kada smo potpisali Sporazum, rešenja više nisu izdavana nikome. Procedura koja mora da se obavi je da izmene zakona idu na Vladu i potom Skupštinu. Izmenama zakona se usvaja smanjenje od 50 odsto", obrazložila je tada ministarka proceduru.
U Inicijativi za opstanak poljoprivrednika Srbije potvrdili su za Danas da su oni tražili oslobađanje od takse odvodnjavanja za sve građane.
 
"Tražili smo oslobađanje od takse navodnjavanja za zemljište. U zahtevu piše da se ukine naknada za odvodnjavanje, što smo objasnili time da je to u stvari paralelan porez koji koristi javno vodoprivredno preduzeće, koje je korisnik budžetskih sredstava i nema svoje prihode", objasnio je Mileta Slankamenac iz Inicijative za opstanak poljoprivrednika Srbije.
 
U JVP "Vode Vojvodine" kažu da nisu usvojene izmene zakona i da nisu dobili obaveštenje o tome.
 
"U medijima su najavljene izmene u vezi sa plaćanjem naknade za odvodnjavanje, ali zvaničnog dokumenta na osnovu kojeg bismo mogli stornirati dalje uplate, još nema", kažu u Korisničkom servisu "Voda Vojvodine".
 
Šta sada da rade obveznici naknade, ukoliko su poverovali Ministarstvu poljoprivrede da ne moraju da plaćaju treću i četvrtu ratu ove obaveze a u nadležnom preduzeću im teku kamate, dilema je za mnoge.
 
"Izvesno je da su svi već zaduženi i za treću ratu, kao i da teče kamata onima koji je nisu uplatili. Ukoliko i kada budu usvojene najavljene izmene zakona, postupićemo u skladu s tim i poslati nova rešenja, ukoliko tako bude odlučeno. Ako bude preplate, uradiće se potvrde za povraćaj novca, prema uputstvima nadležnih organa", objašnjavaju u JVP "Vode Vojvodine".
 
Naknadu za odvodnjavanje je do pre šest godina građanima, uglavnom vlasnicima njiva, naplaćivala je Poreska uprava. Potom je tu obavezu za područje Vojvodine preuzelo preduzeće "Vode Vojvodine", a za ostatak zemlje naplaćuju "Srbija vode".
 
Reč je o zaduženju za 1,1 milion građana. Najveći broj obveznika, oko 70 odsto, nalazi se na području Vojvodine.
  • Paor

    27.10.2023 17:48
    Platiš porez na polj.zemljište i onda platiš odvodnjavanje za istu tu zemlju!!! Još i kamatu ti računaju ako ne platiš na vreme!!! Jednom rečju OTIMAČINA. A kukuruz 14 din
  • SAPV

    23.10.2023 13:40
    Šta je bilo? Preselo vam bacanje jogurta i rušenje ustavnog poretka?
  • Stanko

    22.10.2023 20:56
    Zakon donosi skupstina
    Zakone donosi skupština, a ne Vode Vojvodine, šta vam nije jasno. Lepo su rekli kada bude usvojeno postupice po zakonu. Obratite se ministarki, a ne Vodama.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Vojvodina