Demokratska zajednica Hrvata Subotice: Proterivanje hrvatskih državljana iz Srbije - skandalozno

Demokratska zajednica Hrvata u Subotici ocenila je skandaloznim proterivanje hrvatskih državljana iz Srbije navodeći da, "na žalost, ovakvi potezi više nikoga ne iznenađuju".
Demokratska zajednica Hrvata Subotice: Proterivanje hrvatskih državljana iz Srbije - skandalozno
Foto: 021.rs
"To je samo nastavak hajke na Hrvate u prethodna četiri meseca, a i ranijih godina, sa ciljem da se skine fokus sa jedine realne, ovaj put po vlast vrlo neprijatne političke teme u zemlji, a to su studentski protesti. Tražeći što veću spektakularnost u vesti, sada je odabrana mlada majka i lekarka, valjda sa idejom da se time pojača utisak kako neprijatelj vreba i tamo gde najmanje očekuješ", ističe se u saopštenju te stranke.
 
Navode još i to da bi šteta bila daleko manja "kada bi to ostalo samo u domenu političkog spinovanja, na šta smo navikli ovih 13 godina".
"Međutim, stavljanjem mete na čelo svakom pripadniku hrvatske nacionalne zajednice, reciklira se vrlo opasan put širenja međunacionalne mržnje, a znamo čime je to rezultiralo početkom devedesetih godina“, ocenjuju u saopštenju.
 
U ovoj stranci su kritikovali i izjavu predsednika Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini (DSHV) Tomislava Žigmanova povodom ovog slučaja.
"Kada tome dodate i mlaku, pomirljivu, više deklarativnu izjavu predsednika DSHV, koji je, da stvar bude gora, bivši, a po svemu sudeći, i budući ministar u Vladi Republike Srbije, pa još uz pomoć besprizornih provladinih tabloida – imate jasan znak za otvoren lov na Hrvate-špijune-izdajnike-ustaše…", smatraju u DZH-u.
 
Dodaju da će oni učiniti sve kako bi razobličili sve slične manipulacije kojima svedoče prethodnih meseci, a koje, kako su istakli, "vlast preduzima sa ciljem minimiziranja značaja i uticaja studentskih protesta, te da u isto vreme spreči širenje mržnje prema bilo kojoj manjinskoj nacionalnoj zajednici".
 
"Studentski protesti su prerasli u građansku pobunu protiv nepravde i korupcije. A što je dobro za sve građane Republike Srbije, sigurno će u budućnosti uvek biti dobro i za Hrvate", zaključuju u DZH-u.
DSHV: Proterivanja hrvatskih državljana iz Srbije ne doprinose smanjivanju napetosti među državama
 
Predsednik Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini (DSHV) Tomislav Žigmanov izjavio je da je zabrinut zbog nedavnih slučajeva proterivanja hrvatskih državljana iz Srbije, navodeći da ovi događaji ne doprinose smanjivanju postojećih napetosti u odnosima između dve države.
 
"Svesni smo da svaka država suvereno upravlja sopstvenim granicama i ima pravo na sprovođenje svojih zakonskih propisa, ali smo ujedno i uvereni kako je dodatna obazrivost nužna kada se takvi postupci događaju u kontekstu konkretnih bilateralnih odnosa koji imaju specifičnu težinu", naveo je Žigmanov u saopštenju te stranke.
 
Ocenio je da, zbog složenosti, opterećenosti i osetljivosti hrvatsko-srpskih odnosa, svako postupanje vlasti zahteva dodatnu meru promišljenosti i institucionalno primerenije postupanje.
 
"Perspektive ukupnih hrvatsko-srpskih odnosa moraju počivati na temeljima otvorenog dijaloga, uzajamnog poštovanja i želje za rešavanjem otvorenih pitanja u obostranom interesu i na institucionalno prikladan način", rekao je on.
OGLASI RADNO MESTO!

Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.

Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.

  • White

    12.04.2025 08:37
    Nekada je 'vojvoda od zardjale kasike' svasta govorio o sadasnjem predsedniku DSHV,danas njegov pulen sprovodi radikalski plan. Mislite o tome... Da li je ministarsko mesto vredno svega?
  • Ulala

    12.04.2025 07:22
    Loš izbor
    Ko s vučićem tikve sadi, lupaju mu se o glavu.
  • Miladin

    12.04.2025 02:33
    Licemerstvo
    Pa šta onda sarađujete sa radikalima? Ko je bio na kanabetu nedavno, iako je bilo deportacija i pre kanabeta ("erste" skandal)?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Vojvodina

Inđiji 770.000 evra zbog nezavršenog IT parka

Opštinsko veće Inđije usvojilo je predlog za zaključenje vansudskog poravnanja sa kompanijom "Embassy Techzones" iz Beograda, investitorom projekta IT parka, čija realizacija godinama nije pomerena sa mrtve tačke.

U Turiji puštena u rad fabrika vode

U Turiji je puštena u rad nova fabrika vode koja će obrađivati i distribuirati do potrošača 24 metra kubnih vode za sat vremena, sa mogućnošću da taj kapacitet raste do čak 72 kubna metra.