Tri nastavnice u srbobranskoj gimnaziji otpuštene zbog obustave nastave: Imale ugovore na neodređeno
Tri nastavnice Gimnazije i stručne škole "Svetozar Miletić" u Srbobranu dobile su rešenje o prestanku radnog odnosa, jer su u znak podrške studentskim zahtevima obustavile nastavu.
Foto: 021.rs
Disciplinska mera "prestanak radnog odnosa" izrečena je nastavnici srpskog jezika Slavici Filipović i nastavnicama matematike i informatike Vesni Vrekić i Mirjani Mihajlov.
Sve one su, kako se može videti u rešenju u koje je 021.rs imao uvid, u ovoj školi zaposlene na neodređeno vreme. Dve rade sa nepunom normom, a jedna sa punom.
Kao razlog otkaza navodi se "teža povreda radne obaveze".
"Nakon sprovedenog disciplinskog postupka, uvida u pismena izjašnjenja zaposlenih i ostalu dokumentaciju, izjhabu zaposlenih na usmenoj raspravi i usmeno izlaganje odbrane punomoćnika zaposlenih, direktor je utvrdio da su Slavica Filipović, Vesna Vrekić i Mirjana Mihajlov učinile težu povredu radne obaveze na taj način što su iste kao zaposlene za vreme radnog odvijanja nastave neosnovano i protivzakonito obustavile izvršavanje radnih obaveza u periodu od 25. februara do 22. aprila, čime su ostvarile obeležja povrede radne obaveze", navodi se u rešenju koje potpisuje direktorka Jasmina Crveni.
Dodaje se i da nisu utvrđene olakšavajuće okolnosti.
Protiv ovog rešenja može da se uloži žalba u roku od 15 dana od utorka, 27. maja.
Jedna od nastavnica, Slavica Filipović, koja je u ovoj školi zaposlena duže od dve decenije, za 021.rs kaže da će se žaliti na ovo rešenje, ali da, s obzirom da "školski odbor čine i članovi Srpske napredne stranke", na veruje da će doneti drugačiju odluku.
"Posle toga, mi ćemo naravno na sudu tražiti naše pravo. Samo što nećemo imati platu dok traje ceo taj sudski postupak", navodi Filipović.
Kako kaže, kolektiv je prilično uznemiren ovakvom odlukom.
"Mnoge kolege su uznemirene, uzrujane, plaču, ne mogu da veruju. A mnoge su i zadovoljne, jer su govorili da smo neradnice kojima treba dati otkaz. Deca su, barem moja, jako besna, čula sam da viču ispred direktorkine kancelarije", priča nastavnica srpskog jezika i književnosti.
Filipović za 021.rs priča da su njih tri ušle u obustavu u poslednjim nedeljama februara i da su bile u obustavi sedam nedelja.
"S tim da smo se tokom šeste nedelje dogovarale da krenemo sa nastavom jer smo videle da u čitavoj srbobranskoj opštini nikog nismo podstakle da obustavi nastavu, da nema smisla jer deca imaju časove po 45 minuta kao da se u Srbiji ništa ne dešava, da smo pokazale svoj stav. Međutim, u toku te šeste nedelje, donese se zaključak da se pokreće disciplinski postupak protiv nas za težu povredu rada. Onda smo odlučile da još nedelju dana produžimo obustavu", objašnjava ona.
Kada su se vratile na posao, sačekalo ih je obaveštenje o saslušanju, odnosno usmenoj raspravi. Ona objašnjava da su kao razlog obustave navele i bezbednost, ali ne u smislu fizičke bezbednosti građevinskog objekta, već psihičke.
Podsetimo i da su obustave nastave i štrajkovi prosvetnih radnika obeležili poslednje mesece u školama širom Srbije. Najpre je to bilo zbog loših uslova rada, a, niskih zarada i sve težeg položaja nastavnika u obrazovnom sistemu, dok je dodatni povod za izlazak iz učionica bila i podrška studentima i njihovim zahtevima.
Iako su akcije bile najavljene kao zakonite i u skladu sa procedurama, mnogi prosvetari su se ubrzo suočili sa posledicama - zarade su im umanjene, protiv pojedinih su pokrenuti disciplinski postupci, u nekim slučajevima ugovori o radu nisu produženi, a neki su i suspendovani.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Vojvodina
Bačka Topola raspisala tendere za održavanje bazena vredne više od 11,5 miliona dinara
07.03.2026.•
1
Opština Bačka Topola raspisala je tendere za nabavku robota za čišćenje bazena u toj opštini, kao i hemijskih sredstava za njihovo održavanje vredne više od 11,5 miliona dinara bez uračunatog PDV-a.
ANEM: Registrovan još jedan lokalni portal u okviru mreže "Vesti sa severa"
06.03.2026.•
1
Mreža "Vesti sa severa" registrovala je u Agenciji za privredne registre (APR) još jedan lokalni medij.
Mladi Kule: Opština izlepljena lažnim predizbornim plakatima koji zbunjuju birače
06.03.2026.•
22
Pokret "Mladi Kule" saopštio je da su sinoć u tom mestu dvojica nepoznatih mladića lepila lažne predizborne plakate s ciljem da zbune glasače pred predstojeće lokalne izbore u toj opštini.
Strela jedini ponuđač za javni prevoz u Inđiji
06.03.2026.•
3
U opštini Inđija završen je tender za javni prevoz, a pristigla je samo jedna ponuda – od firme Strela iz Obrenovca, koja je u protekloj godini postala većinski vlasnik preduzeća Lasta.
Uhapšen zbog podstrekavanja maloletnika na ubistvo i krađu
05.03.2026.•
0
Policija je uhapsila 27-godišnjaka iz Sente zbog sumnje da je podstakao ranije uhapšenog petnaestogodišnjaka da ubije ženu staru 78 godina u njenoj kući u tom mestu i da ukrade novac, što je on i učinio.
Iz saobraćaja isključeno 16 vozača u Južnobačkom okrugu
05.03.2026.•
0
U sredu, 4. marta, u Južnobačkom okrugu, dogodilo se šest saobraćajnih nezgoda u kojima je jedna osoba zadobila lake povrede.
VIDEO: Otvorena nova zgrada Narodnog pozorišta u Subotici, dve decenije od zatvaranja
05.03.2026.•
4
Nova zgrada Narodnog pozorišta u Subotici otvorena je skoro dve decenije od zatvaranja starog objekta.
Amerikanci pokrenuli novi postupak pred novosadskim sudom zbog Azotare
05.03.2026.•
1
U Registru založnog prava koji vodi APR, založno pravo nad celokupnim udelom u HIP Azotari Pančevo je obrisano.
Krajem marta počinje suđenje optuženima za ubistvo meštanina Bečeja
05.03.2026.•
0
Pripremno ročište u suđenju F.L. (32) i F.K. (50), optuženima da su 22. juna 2025. u Bečeju ubili H.I, nevenčanog supruga osumnjičene F.K, zakazano je za 24. mart u Višem sudu u Zrenjaninu.
Tokom prethodnog dana zadržana dva vozača, jedan bio pijan
04.03.2026.•
0
Tokom 3. marta su na teritoriji Južnobačkog okruga zadržana dva vozača, jedan zbog vožnje pod dejstvom alkohola, a drugi zbog ponavljanja ili nastavljanja vršenja prekršaja.
Krivična prijava protiv žene u Sremskoj Mitrovici zbog posedovanja duvana
04.03.2026.•
2
Policija u Sremskoj Mitrovici podneće krivičnu prijavu protiv 56-godišnje B. V. zbog nedozvoljenog skladištenja duvana.
Mihajlu iz Sremske Mitrovice potrebna pomoć za operaciju tumora očne duplje u inostranstvu
04.03.2026.•
0
Dvadesetogodišnjem Mihajlu Cvetkoviću iz Sremske Mitrovice potrebna je novčana pomoć zbog lečenja dobroćudnog tumora očne duplje.
Cena hektara zemlje u Vojvodini između 10.000 i 15.000 evra: "Najkvalitetnije tlo u rukama tajkuna"
04.03.2026.•
16
Najskuplje poljoprivredno zemljište u trećem kvartalu 2025. prometovano je u Kaću po ceni od 38 evra/m2 za parcelu površine nešto veće od 37 ara.
Petnaestogodišnjak uhapšen zbog ubistva starije žene u njenoj kući u Senti
04.03.2026.•
1
Kikindska policija uhapsila je 15-ogodišnjaka zbog sumnje da je u Senti ubio 78-ogodišnju ženu.
Sajam zapošljavanja, obrazovanja i privrede 18. marta u Somboru
04.03.2026.•
1
Sajam zapošljavanja, obrazovanja i privrede održaće se u sredu, 18. marta u Sportskom centru "Soko" u Somboru.
Na Horgošu uhapšen turski državljanin: Krio drogu u rezervnom točku
03.03.2026.•
0
Pripadnici MUP-a uhapsili su turskog državljanina T. I. (36) zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično delo neovlašćena proizvodnja i stavljanje u promet opojnih droga.
U Kikindi pronađena 84 boksa cigareta bez akciznih markica: Jedna osoba uhapšena
03.03.2026.•
3
Pripadnici MUP-a pronašli su danas 84 boksa cigareta bez akciznih markica i uhapsili jednu osobu iz Kikinde.
Roditelji u Staroj Pazovi traže status roditelj-negovatelj: Mogući protesti zbog ćutanja opštine
03.03.2026.•
2
Roditelji u Staroj Pazovi saopštili su da su prikupili oko 1.500 potpisa građana za uvođenje statusa roditelj-negovatelj na lokalnom nivou, ali da od opštinskih vlasti mesecima nisu dobili nikakav odgovor.
Građani se žale da je urušen javni prevoz u Staroj Pazovi
02.03.2026.•
8
Pet udruženja i grupa građana uputilo je pismo čelnicima opštine Stara Pazova i nadležnim organima u kojem zahtevaju hitno rešavanje dugogodišnjeg problema javnog linijskog i međumesnog prevoza.
Istoričar: Stanje kulturnog nasleđa u Subotici relativno dobro na nivou Srbije, slabije nego u Evropi
02.03.2026.•
2
Stanje kulturnog nasleđa u Subotici je relativno dobro u poređenju sa ostatkom Srbije, ali slabije nego u zemljama Srednje i Zapadne Evrope, ocenio je istoričar Nenad Lajbenšperger.
Komentari 18
@Pravnik
Prebranac
Pravnik
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar