Dva grada u Srbiji u julu doživela najtoplije dane u istoriji merenja: Jedan je u Vojvodini
U subotu, 26. jula, u Kruševcu je izmereno 44 stepeni Celzijusa, a u Banatskom Karlovcu 42 stepena. Nijedan dan otkako se vodi evidencija na ove dve stanice nije bio topliji.
Foto: Pixabay
Prošlonedeljni žestoki toplotni talas u Srbiji kulminirao je u subotu, 26. jula. Na polovini od ukupno 28 glavnih meteoroloških stanica - od Smederevske Palanke preko Negotina do Vranja - tog dana temperature su premašile 40. podeljak na Celzijusovoj skali, pokazuju podaci Republičkog hidrometeorološkog zavoda (RHMZ).
U ovom naletu vrućina oboreni su rekordi širom Srbije, ali verovatno je najupečatljivije kada "padne" tzv. apsolutni maksimum. A to se desilo na dva mesta, od kojih je jedno u centralnim delovima zemlje, a drugo u Vojvodini, tačnije u južnom Banatu, piše Klima 101.
Uz izmerenih 44 stepena, stanovnici Kruševca su 26. jula doživeli najtopliji dan u lokalnoj istoriji merenja. Pored toga, ovaj grad bio je u subotu ujedno i najtoplije mesto u zemlji - uz Leskovac, Niš i Ćupriju gde se merilo od 43,6 do 43,8 stepena.
Poređenja radi, najviša temperatura koju je RHMZ do sada evidentirao kod nas je tek nešto viša - 44,9 stepeni. Ovo je zabeleženo 24. jula 2007. u Smederevskoj Palanci.
Lokalni istorijski rekord oboren je i u Banatskom Karlovcu sa temperaturom od 42 stepena Celzijusa.
Zabeležene temperature su i preko 14 stepeni iznad julske normale. Naime, srednje maksimalne temperature za jul, za period od 1991. do 2020. godine, u Kruševcu i Banatskom Karlovcu iznose 29,5 i 29,1 stepeni.
Premda Beograd i Niš pamte toplije dane, ne pamte topliji 26. jul. Naime, kako pokazuju merenja sa sajta Weather and Climate, ove godine i u Beogradu i u Nišu srušen je datumski rekord uz temperaturu od 38,6 i 43,7 stepeni Celzijusa.
Međutim, vreme tokom vikenda nije samo bilo ekstremno toplo, već i promenljivo.
Iako su temperature u međuvremenu pale, za Srbijom je četvrti toplotni talas ovog meteorološkog leta (jun-avgust). A toplotni talasi beležili su se i u onom hladnijem delu godine: tri u januaru, od kojih se jedan nastavio i početkom februara, kao i jedan u martu.
Tako smo već za sedam meseci ove godine ne samo višestruko premašili nekadašnji prosek (1961-1990) od 0,7 toplotnih talasa godišnje, već i skorašnje normale (2011-2020) od četiri toplotna talasa godišnje.
Toplotni talas definiše se kao niz od najmanje šest uzastopnih dana sa izrazito visokim maksimalnim dnevnim temperaturama u odnosu na prosek.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Vojvodina
Film "Indeks" neće biti prikazan u Sremskoj Mitrovici: Nije bilo moguće obezbediti prostor
25.03.2026.•
6
Projekcija studentskog dokumentarno-igranog filma "Indeks", planirana za danas u Sremskoj Mitrovici, otkazana je pošto nije bilo moguće obezbediti prostor za prikazivanje.
Iz saobraćaja isključeno pet vozača u Južnobačkom okrugu
24.03.2026.•
2
U ponedeljak, 23. marta, u Južnobačkom okrugu, dogodile su se tri saobraćajne nezgode u kojima je jedna osoba zadobila lake telesne povrede.
Sutra i u četvrtak menja se režim saobraćaja kod naplatne rampe Subotica jug
24.03.2026.•
0
Režim saobraćaja biće izmenjen u sredu, 25. marta i četvrtak, 26. marta u zoni naplatne stanice Subotica jug.
Tokom pokušaja bekstva od policije pokušao da se reši 50 g amfetamina, posle mu našli i marihuanu i tablete
24.03.2026.•
0
Policija u Bačkoj Palanci uhapsila je B. Z. (40) iz ovog mesta zbog trgovine drogom.
Radikali u Inđiji već pet godina koriste prostor mesne zajednice bez ugovora, opština ne reaguje
24.03.2026.•
4
Prostorije u zgradi Mesne zajednice Inđija koristi Opštinski odbor Srpske radikalne stranke, i to više od pet godina bez važećeg ugovora.
Mesec dana pritvora ocu i sinu za ubistvo muškarca čije su telo bacili u Tisu
24.03.2026.•
0
Na predlog Višeg javnog tužilaštva u Zrenjaninu, sud je odredio do 30 dana pritvor ocu M.L. (65) i sinu M.L. (38), osumnjičenima za ubistvo V.I. (36) u naselju Aradac.
Šebek (SSP): "Vučević izmišlja nepostojeće državne neprijatelje"
23.03.2026.•
2
Pokrajinski poslanik Stranke slobode i pravde Robert Šebek ocenio je danas da je izjava predsednika Srpske napredne stranke Miloša Vučevića o zahtevima za promenu položaja pokrajine predstavlja političku manipulaciju.
Macut u poseti u Ruskom Krsturu: Nacionalni savet Rusina je primer dobre organizacije
23.03.2026.•
9
Predsednik Vlade Republike Srbije Đuro Macut održao je danas sastanak sa predstavnicima Rusinskog nacionalnog saveta u Ruskom Krsturu i nakon sastanka rekao da je taj Nacionalni savet primer kako se dobro organizovati.
Mladić iz Šida uhapšen zbog 4,5 kg marihuane i malo kokaina
23.03.2026.•
6
Policija u Šidu uhapsila je S. K. (25) zbog trgovine drogom.
U Kuli održan miting liste "Glas mladih opštine Kula"
22.03.2026.•
12
Predizborni skup održan je večeras u Kuli na poziv liste "Glas mladih opštine Kula", koja će na izborima 29. marta nastupiti pod rednim brojem 3.
Nova šansa da nekome pomognete: Prikupljanje krvi u Novom Sadu i drugim mestima u Vojvodini
22.03.2026.•
0
Ekipe Zavoda za transfuziju krvi Vojvodine i sledeće nedelje će prikupljati krv na više lokacija širom Vojvodine.
Zrenjanin ruši stare bazene zbog izgradnje modernog sportskog kompleksa
21.03.2026.•
15
Postojeći zatvoreni i otvoreni bazeni u Zrenjaninu biće srušeni kako bi se na istom mestu izgradio savremeni sportsko-rekreativni kompleks "Jug bazen".
Automobil sleteo u kanal kod Srpskog Itebeja, poginuo muškarac
20.03.2026.•
0
Jedan muškarac je poginuo u saobraćajnoj nesreći koja se večeras dogodila između Srpskog Itebeja i Hetina, u opštini Žitište.
Iz saobraćaja isključeno 29 vozača u Južnobačkom okrugu
20.03.2026.•
1
U četvrtak, 19. marta, u Južnobačkom okrugu, dogodilo se pet saobraćajnih nezgoda.
Policija podnela krivičnu prijavu protiv zaposlenog u Zoo vrtu Palić
20.03.2026.•
4
Subotička policija podnela je Osnovnom javnom tužilaštvu krivičnu prijavu protiv zaposlenog u "Zoološkom vrtu Palić" zbog sumnje da je ubijao i zlostavljao životinje.
Predložena velika promena u centru Zrenjanina: Saobraćaj i 60 parking mesta
20.03.2026.•
9
Unija poslodavaca Srbije – poslodavci Zrenjanina predlaže da se deo centra grada otvori za jednosmerni saobraćaj.
Tvrdili da imaju dobre veze za prodaju vojne opreme u Libanu: Oštetili čoveka za 27.000 evra
19.03.2026.•
3
Zrenjaninska policija uhapsila je B.N. (59) iz Žitišta, koja je osumnjičena za prevaru.
Starijoj meštanki Vrbasa se predstavio kao prodavac posuđa, pa joj iz stana ukrao nakit
19.03.2026.•
1
Policija u Vrbasu uhapsila je državljanina Rumunije D. G. (44) zbog teške krađe.
Uhapšena dvojica u Zrenjaninu: Jedan za ubistvo, drugi da mu je pomogao da se reši tela bacanjem u Tisu
19.03.2026.•
0
Policija u Zrenjaninu uhapsila je M. L. (55) iz okoline ovog grada zbog ubistva, kao i M. L. (38) iz okoline Zrenjanina zbog sprečavanja i ometanja dokazivanja.
Izmenjen režim saobraćaja od Perleza do Kovačice - saniraju se udarne rupe
19.03.2026.•
0
Režim saobraćaja izmenjen je od danas, 19. marta na deonici Perlez - Kovačica.
Ko gradi "Osmeh Vojvodine": Radove 2023. počeli Kinezi, a sad potpisan ugovor i sa Azerbejdžancima
19.03.2026.•
13
Azerbejdžanska firma Azvirt biće izvođač radova na nekoliko deonica brze saobraćajnice "Osmeh Vojvodine".
Komentari 1
Deks
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar