Porast stope kriminala zbog avokada

Sve veća potražnja za avokadom, kao i neočekivano visoka cena ovog voća izazvali su pravi talas kriminala na Novom Zelandu, piše britanski "Gardijan".

Naime, od januara meseca desilo se 40 velikih krađa avokada iz voćnjaka širom Novog Zelanda. Policija je istakla da je broj neprijavljenih krađa sigurno mnogostruko veći. Avokado se prodaje za oko pet evra po komadu. Razlog za ovako visoku cenu jeste jako slaba sezona i pojačana potražnja za ovim voćem.

Krađe su se kao po pravilu dešavale noću. Većina je krala plodove, koji su potom preprodavani lokalnim marketima, ali ima i onih koji su krali čitava stabla i sadnice. Takođe, ukradeni avokado može biti opasan, ističu iz novzelandske policije.

"Ukradeni avokado nosi različite rizike. Nezreli su, a neki su nedavno prskani, te mogu da izazovu razne poteškoće po zdravlje, i prenesu toksine na kožu onih koji su ih brali. Ipak, imajući u vidu na tako visoke cene ovog voća, očigledno je da glad za profitom prevazilazi strah", rekao je poručnik Aron Frejzer.

U skladu sa "sezonom krađa", brojni uzgajivači avokada sve više obezbeđuju svoje voćnjake specijalnim alarmima i reflektorima, kako bi sprečili lopove.

  • Zivan

    18.06.2016 08:23
    Pa i kod nas se sa polja krade tudja letina...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Zabava - Zanimljivosti

Egiptu vraćena ukradena statua Ramzesa II

Statua stara 3.400 godina koja prikazuje glavu Ramzesa II, vraćena je iz Švajcarske u Egipat, nakon što je ukradena i prokrijumčarena iz zemlje pre više od tri decenije.

Mesec će dobiti svoju vremensku zonu

Bela kuća objavila je memorandum u kojem traži od američke svemirske agencije NASA da uspostavi novi standard za lunarne vremenske prilike do 2026. godine.