Ko hoće u vojsku, dobija po 7.800 evra
Slovencima koji se odluče na potpisivanje desetogodišnjeg ugovora s ministarstvom obrane nude jednokratnu nagradu u visini od pet mesečnih bruto plata - 7.800 evra.
Slovenija se na ovakav potez odlučila kako bi povećala zanimanje za vojničke pozive.
Slovenačka vojska trenutno u svom sastavu ima 6.955 pripadnika i pripadnica, što je 299 manje od predviđenog plana, zbog čega je pozvala nove kandidate da se prijave za vojsku, a razlog za manje zanimanje za vojnički poziv su dosta manje plate nego u drugim zanimanjima.
"Otvaramo vrata upravo za mlade ljude koji mogu da se zaposle u vojsci i tako odluče gde će ubuduće ostvariti svoje ambicije", navelo je u pozivu potencijalnim vojnicima slovensko ministarstvo obrane.
Kako bi se osigurao veći priliv kandidata, ove godine je starosna granica za osobe koje se mogu prijaviti za profesionalni sastav podignut sa 25 na 27 godina, a ugovori se mogu sklopiti na pet i na deset godina službe u vojsci.
Manji priliv u slovenačku vojsku, koja je pred ulazak zemlje u NATO savez profesionalizovana jer je ukinut obvezani vojni rok, obično se pripisuje znatnom smanjenju vojnog budžeta koji je nešto manji od 1 odsto, što je ispod NATO-ovog standarda. Zbog toga su i plate profesionalnih vojnika relativno niske. Prema podacima objavljenim uz poziv mladima da se prijave na konkurs, vojnik sa srednjom školskom spremom može da zaradi 665 evra neto mesečno, podoficir 755 evra, a poručnik 900 evra, prema zakonu o platama državnih službenika, ali im se na platu isplaćuju i posebni dodaci, u zavisnosti od poslova i dužnosti.
S druge strane, posebne platne dodatke dobijaju ako se pošalju u mirovne misije u inostranstvo, ali za razliku od drugih zaposlenih u javnom sektoru nemaju pravo na štrajk, kakav na primer imaju zaposleni u obrazovanju, zdravstvu pa i u policiji.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Zabava - Zanimljivosti
Promene na RTS: Ukidaju se tri emisije, Dejan Cukić ostao bez programa
20.04.2026.•
26
Tri emisije koje su se do sada emitovale na Radio-televiziji Srbije neće se više prikazivati na javnom servisu.
Prsluk za spasavanje putnice Titanika prodat za 770.000 evra
20.04.2026.•
0
Prsluk za spasavanje koji je nosila preživela iz potonuća Titanika prodat je za 670.000 funti (oko 770.000 evra) na aukciji.
Pošteni Japanci: Policiji u Tokiju prošle godine predato 24,3 miliona evra izgubljenog novca
20.04.2026.•
0
Tokom 2025. godine, policijskim stanicama u Tokiju predato je ukupno 4,5 milijarde jena (oko 24,3 miliona evra) izgubljenog novca u gotovini, objavio je Nippon.com.
Nemac napao komšiju jer je preglasno lupao šnicle
20.04.2026.•
0
Policija je pozvana da reši svađu oko šnicle koja je postala nasilna u bavarskom gradu Gajzelhering.
Rendgenski zraci otkrili prvi dokaz da su preci sisara polagali jaja
19.04.2026.•
0
Više od 180 godina naučnici su pretpostavljali da su preci sisara polagali jaja, ali nisu pronašli fosile koji bi to dokazali.
Ako ste se zaglavili u dosadnom razgovoru - to može imati iznenađujuću korist
19.04.2026.•
4
Svi se plašimo da ćemo zapeti u razgovoru sa onim komšijom koji ne prestaje da priča o svojoj teretani - ali nova studija sugeriše da nam to zapravo ne smeta onoliko koliko mislimo da hoće.
VIDEO: Napravio džinovsku robotsku ruku - i njome uništio "volvo" automobil
19.04.2026.•
0
Jedan od najpoznatijih kineskih inženjerskih influensera ponovo je u akciji.
Pronađeni do sada nepoznati Lorkini stihovi
18.04.2026.•
0
Do danas nepoznati stihovi koji se pripisuju čuvenom španskom pesniku i dramskom piscu Federiku Garsiji Lorki otkriveni su 93 godine nakon što ih napisao na poleđini jednog od svojih rukopisa.
VIDEO: Tramp gradi Trijumfalnu kapiju u Vašingtonu
17.04.2026.•
8
Plan Donalda Trampa da izgradi Trijumfalnu kapiju na ulazu u Vašington dobio je odobrenje Komisije za lepe umetnosti.
Više saobraćajnih nesreća u Nemačkoj zbog kvara semafora - koji su uzrokovali mravi
16.04.2026.•
0
U Karlsrueu, na jugozapadu Nemačke, kolonija mrava izazvala je nekoliko saobraćajnih nesreća.
Komentari 3
Nindža Kornjačleone
U daljem tekstu ni da citas.
DonJuan
Nekad se govorilo
Očigledno da komšiji ipak nije crkla krava, a naša?
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar