
VIDEO: Ravnozemljaši razočarani nakon odlaska na Antarktik - Zemlja ipak nije ravna ploča
Tim teoretičara zavere, koji veruju da je Zemlja ravna, otišao je na Južni pol u nadi da će dokazati da naša planeta zapravo uopšte nije okrugla.

Foto: Pixabay
Na njihovu žalost, ekspedicija je samo potvrdila ono što već dugo vremena nauka i fotografije dokazuju, prenosi RTS.
Ekspediciju je predvodio Vil Dafi, sveštenik crkve blizu Denvera u Koloradu. Na sajtu posvećenom ekspediciji, Dafi je objasnio da je putovanje uključivalo 24 ravnozemljaša i 24 okruglozemljaša, koji su odabrani kao predstavnici obe strane.
Cilj putovanja, nazvanog "Konačni eksperiment", bilo je da ispita da li na Antarktiku postoji "24-časovno sunce", odnosno dani kada sunce ne zalazi ispod horizonta.
"Konačni eksperiment je način na koji može da se reši debata o obliku Zemlje. Zagovornici oba stanovišta se slažu da će postojanje ili odsustvo polarnih dana na Južnom polu potvrditi da li živimo na ravnoj ploči ili kugli", navodi se na sajtu.
Ipak, nije baš poznato zašto su ravnozemljaši odlučili da bi prisustvo sunca ili dokazalo ili opovrglo njihovo verovanje. Ako bi Zemlja zaista bila ravna ploča, kako bi se uopšte objasnio koncept dana i noći?
U svakom slučaju, kada su učesnici ekspedicije stigli na Južni pol utvrdili su da zaista postoji 24-časovno sunce.
"Ponekad u životu niste u pravu. Bio sam siguran da polarni dan ne postoji", rekao je influenser i ravnozemljaš Džeran Kampanela na snimku koji je Dafi postavio na Jutjub nakon što je tim došao do svog odredišta.
Teorije o ravnoj Zemlji bile su prisutne u mnogim drevnim kulturama i religijama, ali je koncept u proteklih dve decenije stekao novu energiju.
Poslednjih godina, na krilima eksplozije popularnosti brojnih teorija zavera, broj ljudi koji veruju u ovaj pseudonaučni koncept, uprkos ogromnoj količini naučnih i fotografskih dokaza, povećava se. Posebno zato što brojni uticajni desničari, poput Takera Karlsona, na svojim platformama daju prostor ovakvim teorijama.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Zabava - Zanimljivosti
Verenički prsten izgubljen pre 13 godina pronađen oko šargarepe
15.06.2025.•
3
Meri Grams iz Kanade izgubila je svoj verenički prsten još 2007. godine dok je plevila korov u bašti na porodičnoj farmi u Alberti.
Kanađanin četiri puta osvojio dobitak na lutriji: Bogatiji za 1,8 miliona dolara
15.06.2025.•
2
Kanađanin Dejvid Serkin, iz provincije Alberta, osvojio je ukupno oko 2,5 miliona kanadskih dolara (oko 1,8 miliona američkih dolara) na lutriji i to ne jednom, već čak četiri puta.
Ima 92 godine i svaki dan radi 200 sklekova i 100 trbušnjaka
15.06.2025.•
0
Devedesetdvogodišnja Li iz centralne kineske provincije Hunan radi 200 sklekova i 100 trbušnjaka svakog dana kako bi održala svoje zdravlje, piše "South China Morning Post".
VIDEO Egipat otvara najveći arheološki muzej: Koštao više od milijardu dolara
13.06.2025.•
0
Za tri sedmice u Egiptu će biti otvoren najveći arheološki muzej na svetu čija je gradnja trajala dve decenije, i koji će posetiocima ponuditi mnoge do sada neviđene artefakte.
Ostrvo kojim će vladati veštačka inteligencija, a vladu činiti istorijske ličnosti: Ovo je Sensej
12.06.2025.•
7
Ostrvo Sensej je više od projekta, to je društveni eksperiment koji će testirati granice veštačke inteligencije.
VIDEO: Tirkizna figura Labubua prodata za 132.000 dolara
12.06.2025.•
0
Tirkizna figura Labubua, visoka 131 centimetar, prodata je na aukciji u Pekingu za 132.000 evra, saopštila je aukcijska kuća Žongle.
Prodaje se crveni tepih sa Kanskog festivala: Cena - jedan evro za kilogram
09.06.2025.•
0
Crveni tepih sa stepeništa zdanja gde se održava Kanski festival svakodnevno je menjan od 13. do 24. maja koliko je ta manifestacija trajala, a sada je ponuđen na prodaju.
VIDEO: Najlepši jedrenjak na svetu vraća se kući u Đenovu nakon 20 meseci putovanja
06.06.2025.•
3
Proglašen najlepšim jedrenjakom na svetu, italijanski "Amerigo Vespuči" završio je svoju svetsku turneju dugu 20 meseci tokom koje je uplovio u luke 30 zemalja.
FOTO: Muzej u Amsterdamu izložio kondom star 200 godina
04.06.2025.•
2
Rijksmuzej u Amsterdamu izložio je kondom star gotovo dva veka, na kom je prikazana opatica i trojica sveštenika.
Britanac prepešačio 112 kilometara noseći frižider na leđima
03.06.2025.•
4
Britanac Met Džons prepešačio je 112 kilometara na nadmorskoj visini od oko 4.500 metara noseći na leđima frižider sa zamrzivačem težak 37 kilograma preko Langolen raunda u Velikoj Britaniji.
VIDEO: Voditeljki počeo porođaj u programu uživo, nastavila da vodi emisiju
01.06.2025.•
6
Voditeljka vesti na američkoj lokalnoj TV stanici Olivija Jakvit postala je globalno poznata nakon što joj je porođaj počeo u emisiji uživo, a nastavila je da radi još tri sata.
Tajlanđanka Opal Sučata je nova Mis sveta
01.06.2025.•
3
Tajlanđanka Opal Sučata pobedila je na 72. izdanju takmičenja za Mis sveta održanom u Hajderabadu, u Indiji.
Šta poklanjaju kraljevskoj porodici: Rols-Rojs za kralja Čarlsa
31.05.2025.•
1
Bakingemska palata objavila je zvanični spisak poklona koje su članovi britanske kraljevske porodice primili u periodu od 2020. do 2023. godine.
Štrausov valcer danas kreće na putovanje kroz svemir
31.05.2025.•
0
Bečka filharmonija izvešće danas valcer Johana Štrausa "Na lepom plavom Dunavu", čiji će prenos stići i do sonde Vojadžer 1 (Voyager 1) u međuzvezdanom prostoru.
VIDEO: Časna sestra postala hit na mrežama zbog svojih bitboks veština
29.05.2025.•
1
Marizele, časna sestra iz Brazila, dobila je brojne fanove širom sveta nakon što je snimak njenog nastupa na katoličkoj televiziji postao viralan na internetu.
Šerpas oborio rekord: Popeo se na Mont Everest 31 put
27.05.2025.•
1
Nepalski vodič iz naroda Šerpasa, Kami Rita, popeo se na Mont Everest 31 put, oborivši rekord koji je postavio prošle godine.
FOTO: Otkrivene tri nove grobnice u Luksoru
27.05.2025.•
0
Egipat je otkrio tri nove grobnice istaknutih ličnosti u nekropoli Dra Abu el-Naga u Luksoru.
Članovi Jakuza uhapšeni zbog toga što im je kancelarija bila blizu biblioteke
25.05.2025.•
2
Asocijacija na Jakuze, japanske bande, jesu tetovirani muškarci koji se upuštaju u krvave obračune.
Prvi srpski brend u video igrici – Gold gondola Adventure
24.05.2025.•
0
Zlatiborska Gold gondola postala je prva firma u Srbiji koja je plasirala svoju video igru na globalnoj platformi.
Istraživanje pokazalo: Leonardo da Vinči ima najmanje šest živih potomaka
22.05.2025.•
5
Italijanski renesansni umetnik Leonardo da Vinči ima najmanje šest živih potomaka, pokazalo je novo istraživanje objavljeno u knjizi "Genia Da Vinci".
VIDEO: Pretrčao Australiju za 35 dana i oborio rekord
20.05.2025.•
0
Maratonac iz Velike Britanije Vilijam Gudž oborio je svetski rekord pošto je pretrčao Australiju za 35 dana i tako prešao rutu od 3.800 kilometara.
Komentari 9
Razmatramo
Miloš
predrag
Pa je za 20 god podigao Vincu i gomilu drugih instituta, fakulteta ..proizvodio, po svetu gradio..
I posle, za vreme Kostunice, postavljena je ministarka koja je pricala da je 'verujuca' i izbacila iz skola Darwina, ne-ravnu plocu...
Sad kad prodjete ulicom, na 90% lica se vidi da su prosli pored skole.
Muski uzimaju proteine, a zenske rade usne ...
Idiokratija
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar