Odnosno, kako prenosi
Revijahak, on sadrži bakteriju koja ispunjava pukotine čim se pojave.
Zbog toga je nadvožnjak prvi infrastrukturni projekat u kom je samoobnavljajući beton kombinovan sa smanjenjem horizontalne armature. Tunel se proizvodi održivije i očekuje se da će duže trajati.
Izvođač radova Heijmans Infra ugradio je samoobnavljajući beton u 25 metara dugi zid tunela. Ovaj beton može sam da se "zaceli" kada se pojave pukotine. Dodat je poseban aditiv koji se sastoji od kombinacije bakterijskih spora i hranjivih materija. To deluje poput leka za beton. Za zid tunela, mešavina od šest kilograma bakterijskih spora i hranjivih materija dodata je na svaki kubni metar betona.
Kada dođu u kontakt s vlagom i kiseonikom kroz pukotine, bakterije u betonu postaju aktivne. Bakterije ispunjavaju pukotine krešnjačkim slojem.
Očekuje se da će samoobnavljajući beton biti trajniji od tradicionalnog betona jer bakterijske spore biološki popravljaju pukotine.
Heijmans i TU Delft očekuju da će ova primena imati blagotvoran efekat na održivost i vek trajanja tunela.
Samoobnavljajući beton takođe zahteva otprilike upola manje horizontalnog armaturnog čelika.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar