VIDEO Egipat otvara najveći arheološki muzej: Koštao više od milijardu dolara
Za tri sedmice u Egiptu će biti otvoren najveći arheološki muzej na svetu čija je gradnja trajala dve decenije, i koji će posetiocima ponuditi mnoge do sada neviđene artefakte.
Foto: Pixabay (ilustracija)
Ljubitelji istorije i arheologije već su bukirali karte, jer ovog leta Kairo, tačnije plato pored piramida u Gizi, destinacija je koja se ne propušta, prenosi RTS.
Dugo najavljivan i dvadeset godina pripreman Veliki egipatski muzej, najveći arheološki muzej na svetu, 3. jula otvoriće svečano vrata za posetioce.
Na gotovo 500 hiljada kvadratnih metara biće izloženo više od stotinu hiljada eksponata, koji svedoče o razvoju sedam milenijuma stare drevne civilizacije, a veliku pažnju javnosti izaziva i do sada neviđeno blago iz grobnice kralja Tutankamona.
Znatiželjni su mogli malo da zavire u neke od riznica od prošlog oktobra, jer je muzej tada odškrinuo vrata, ali pravi multimedijalni put kroz vreme u zemlju faraona biće moguć za tri sedmice, kada je zakazano svečano otvaranje.
Arhitektonsko rešenje delo je studija Henegan Peng iz Dablina i zamišljeno je kao zdanje poput četvrte piramide, s ogromnim prozorom i pogledom na ostale i Sfingu.
Predvorje krasi 3.200 godina stara grandiozna statua faraona Ramzesa II, jedan od prvih dopremljenih eksponata.
U Muzeju se može videti i rekonstruisana takozvana solarna barka, Kufu brod, plovilo koje je koristio bog Sunca Ra.
Očekuje se da će novi muzej, čija je realizacija, od prve ideje iz 1992. do danas koštala više od milijardu dolara, baciti novo svetlo na jednu od najzagonetnijih civilizacija, čiji mitovi i legende vekovima golicaju maštu naučnika i istraživača, te postati jedna od najposećenijih atrakcija ovog dela sveta.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Zabava - Zanimljivosti
Lenjinova kuća u Londonu sada se može iznajmiti za "samo" 14.500 evra mesečno
22.04.2026.•
2
Kuća u Londonu u kojoj je početkom 20. veka boravio ruski revolucionar i državnik Vladimir Iljič Uljanov, poznatiji kao Lenjin, oglašena je za iznajmljivanje i to po ceni od 14.500 evra mesečno.
Pronađena mumija stara 1.600 godina sa primerkom Homerove Ilijade
22.04.2026.•
0
Arheolozi su tokom iskopavanja u drevnom egipatskom gradu Oksirinhu otkrili fragmente kopije Homerove "Ilijade" na papirusu unutar mumije iz rimskog perioda.
Promene na RTS: Ukidaju se tri emisije, Dejan Cukić ostao bez programa
20.04.2026.•
26
Tri emisije koje su se do sada emitovale na Radio-televiziji Srbije neće se više prikazivati na javnom servisu.
Prsluk za spasavanje putnice Titanika prodat za 770.000 evra
20.04.2026.•
0
Prsluk za spasavanje koji je nosila preživela iz potonuća Titanika prodat je za 670.000 funti (oko 770.000 evra) na aukciji.
Pošteni Japanci: Policiji u Tokiju prošle godine predato 24,3 miliona evra izgubljenog novca
20.04.2026.•
0
Tokom 2025. godine, policijskim stanicama u Tokiju predato je ukupno 4,5 milijarde jena (oko 24,3 miliona evra) izgubljenog novca u gotovini, objavio je Nippon.com.
Nemac napao komšiju jer je preglasno lupao šnicle
20.04.2026.•
1
Policija je pozvana da reši svađu oko šnicle koja je postala nasilna u bavarskom gradu Gajzelhering.
Rendgenski zraci otkrili prvi dokaz da su preci sisara polagali jaja
19.04.2026.•
0
Više od 180 godina naučnici su pretpostavljali da su preci sisara polagali jaja, ali nisu pronašli fosile koji bi to dokazali.
Ako ste se zaglavili u dosadnom razgovoru - to može imati iznenađujuću korist
19.04.2026.•
4
Svi se plašimo da ćemo zapeti u razgovoru sa onim komšijom koji ne prestaje da priča o svojoj teretani - ali nova studija sugeriše da nam to zapravo ne smeta onoliko koliko mislimo da hoće.
VIDEO: Napravio džinovsku robotsku ruku - i njome uništio "volvo" automobil
19.04.2026.•
0
Jedan od najpoznatijih kineskih inženjerskih influensera ponovo je u akciji.
Komentari 2
Novosadjanin
Perkovic Ivan
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar