Predavanje i onlajn kreativna radionica za decu ovog vikenda u Galeriji Matice srpske

Mesec Frankofonije još uvek je u toku u Galeriji Matice srpske, a ovog vikenda na programu su predavanje i kreativna radionica za decu.
Predavanje i onlajn kreativna radionica za decu ovog vikenda u Galeriji Matice srpske
Foto: Galerija Matice srpske
U okviru promocije neraskidivih veza francuske i srpske kulture, posetioce Galerije u petak, 26. marta u 19 časova očekuje predavanje "Pariz Save Šumanovića".
 
Pariz, kao prestonica umetnosti i kulture je u periodu nakon Prvog svetskog rata privlačio i okupljao brojne srpske umetnike. U ovom gradu, koji je nudio jedan drugačiji doživljaj života i umetnosti, se prvi put našao i Sava Šumanović 1921. godine. 
 
Šumanović je naslikao niz slika inspirisanih francuskom prestonicom od urbanih motiva, do prepoznatljivih simbola grada. Predavanjem Stanislave Jovanović Mindić biće predstavljeno kako su protekli njegovi boravci u Parizu, s kakvim se izazovima suočavao, koja mesta je obilazio?  Kroz primere slika iz galerijske kolekcije biće ukazano na Šumanovićeve susrete s "gradom svetlosti" i na njegov odnos prema francuskoj kulturi i umetnosti. 
 
Posetioci se za predavanje prijavljuju putem linka, jer je u skladu sa epidemiološkim merama broj posetilaca na predavanju ograničen na 15. Predavanje će naknadno biti postavljeno i na YouTube kanalu GMS kako bi šira javnost imala priliku da čuje priču o Parizu Save Šumanovića.
 
U subotu, 27. marta od 11 časova održava se onlajn kreativna radionica za decu "Vesela umetnička družina".
 
Snimljena onlajn kretivna radionica na fejsbuk stranici i jutjub kanalu omogućiće mališanima da ispune umetničkim pričama o Francuskoj i Parizu. 
 
Odlazak u Pariz bio je san mnogih umetnika, a jedan od njih koji je svoj san ostvario bio je slikar Bogdan Šuput. Pored učenja u Parizu, poseta muzejima i galerijama, posmatrajući slike deca će otkrivati kako su umetnici provodili svoje slobodno vreme, sa kim su se družili i šta su tada najviše voleli da rade. Otkriće zašto je Bogdan Šuput odlučio da naslika prizor večernje zabave uz muziku džez orkestra u jednom od pariskih kafea, kao i novoizgrađenu zgradu opere koja je ubrzo postala jedan od prepoznatljivih simbola grada.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Kultura