Nova izložba u Gradskoj biblioteci: Doček u Novom Sadu kroz vekove i tradicije

U izlozima Gradske biblioteke u Novom Sadu, u Dunavskoj 1, od 4. januara možete da pogledate zanimljivu tematsku izložbu "Doček u Novom Sadu kroz vekove i tradicije".

U izložbi se prikazuju Nova godina i Božićni praznici kroz čestitke i zapise svih konfesija Novog Sada, kao i istorija darivanja, blagdanskih želja i vremena slavlja.

Izložba je nastala u uspešnoj međuinstitucionalnoj saradnji Gradske biblioteke u Novom Sadu, Muzeja Grada Novog Sada i Muzeja Vojvodine, a podržana je od strane Grada Novog Sada.

Autorka izložbe je Dragana Drobac Milošević, pomoćnica direktora Gradske biblioteke u Novom Sadu, dok su autori tekstova bibliotekari Slobodanka Čerevicki, Aleksandra Grujin i Miloš Pankov. 
 
Fotografije čestitki su pozajmljene iz fundusa Muzeja Grada Novog Sada i Muzeja Vojvodine, a crteži iz "Nevena" iz fonda Zavičajne zbirke Gradske biblioteke. 
 
Svaka od čestitki sadrži i tekst koji je pošiljalac upućivao primaocu, te na taj način one prikazuju istoriju i sudbine naših predaka i Novosađana svih veroispovesti, počev od 1800. godine. Sam koncept izložbe je jedinstven, s obzirom na to da je postavljena u izlozima Gradske biblioteke, te tako dostupna posetiocima tokom celog dana i obuhvata 11 panoa – 11 tematskih celina, čija je okosnica umetnička proslava Doček u Novom Sadu.
  • Dragan

    05.01.2022 23:06
    Ah
    Doček čega ?Po julijanskom kalendaru doček je 13 marta (martovske ide) a januar i februar postojali nisu.A do pre 80g Srbi nisu znali za kalendar.Znali su kad ne zima,proleće leto.Ni na jednom aktu države od postanka ne piše 30... god.Verska zatucanost i mržnja prema Milankovićui svemu zajedničkom sa ljudskim rodom.Sad ajde 428 novih godina u Africi.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Kultura