FOTO, VIDEO: Protest zbog izbora direktorke škole u Kisaču, na kontraprotestu slovačka muzika i pogača

Kolektiv osnovne škole "Ljudovit Štur" u Kisaču, sindikat prosvetnih radnika i meštani ovog prigradskog naselja, protestovali su danas ispred Slovačkog kulturnog centra zbog izbora za v.d. direktora škole za koje kažu da su namešteni i za to okrivljuju direktora kulturnog centra Pavela Surovog.
Na protestu su se pojavili nastavnici i zaposleni u školi obučeni u majice sa likom Ljudovita Štura i nosili su brojne transparente sa parolama "Surov izbor", "nacionalna izdaja" i "ne možemo degradirati našu školu".
 
Kako za 021 kaže predsednica sindikata Ivana Muhova, u Pokrajinskom sekretarijatu za obrazovanje nisu želeli da saslušaju njihovo mišljenje.
 
"Rekli su da je to njihova odluka i da im zakon to dozvoljava, jedino što nisu saslušali naše mišljenje. Njihov odgovor je jednostavno takav. Mi imamo direktora kojeg nismo tražili i sad moramo sa tim da se borimo. Organizovaćemo protest i u Novom Sadu i tražili smo hitno prijem kod ministra prosvete, sve smo pokrenuli i idemo dalje", navodi Muhova.
 
 
Dok je trajao protest, direktor Slovačkog kulturnog centra i potpredsednik Nacionalnog saveta Slovaka Pavel Surovi iz zgrade na koju je postavio natpis "pesmom protiv nasilja" puštao je slovačku narodnu muziku i izveo je nekoliko performansa.
 
Prvo je izneo ispred kulturnog centra pogaču i so, jer kako kaže to je "stari slovački običaj". U jednom trenutku pojavio se sa stolicom na kojoj je bilo ogledalo, ali taj performans nije pojasnio. Kasnije je izneo i natpis "Slovaci, ko je bezgrešan nek baci prvi kamen" i prošetao se kroz okupljene, na šta su oni reagovali zviždanjem. Dok je davao izjavu novinarima, demonstrativno je iz jedne prostorije izbacio na zemlju gomilu plakata sa prethodnih izbora, lokalnih i za Nacionalni savet, kako bi "dočarao" da je protest politički. 
 
 
Surovi kaže da je protest politički i da su oni protiv njega zato što je on uspešan, "a uspeh se ne prašta".
 
"Ovo je jedna prljava predizborna kampanja ispred Kulturnog centra, ispred ustanove Grada Novog Sada. U pitanju je politički skup. Doveli su stranačke pristalice iz Bačkog Petrovca, iz Kulpina, Gložana, a najmanje je bilo Kisačana. Oni Kisačani koji su došli, oni su politički motivisani. Ovo je jedan vid nasilja, mi smo im odgovorili pesmom. Dočekali smo ih starim slovačkim običajem, hlebom i solju. Za mog mandata, od Kisača smo napravili prestonicu kulture. Ja kad sam došao kao direktor, završili smo sa politikom u kulturnom centru. Ne smeju da udare na najmoćniju stranku u Srbiji nego udaraju na mene koji sam njihov koalicioni partner", navodi Surovi.
 
Na konstataciju da je protestovao gotovo ceo kolektiv škole i pitanje novinarke 021 da li u tom slučaju govori da je ceo kolektiv politički motivisan, odgovara potvrdno.
 
"Proverite koliko članica iz kolektiva su u kojoj stranci", kaže on. 
 
Ističe da je jedna "velika laž" to što se priča da je bivšoj direktorki tražio da prikuplja potpise za Srpsku naprednu stranku u zamenu za podršku na izborima. Na pitanje o tačnosti informacije da članovi Nacionalnog saveta nisu dobili uvid u glasanje članova Školskog odbora, Nastavničkog veća i Saveta roditelja, kaže da to nije tačno.
 
"Nacionalni savet daje mišljenje na izbor direktora, ne bira direktora. Članovi Nacionalnog saveta su glasali u skladu sa zakonom i svi smo dali podršku Ani Leginj. Sve informacije o kojima treba da se izjasne dobili su mejlom", kaže Surovi. 
 
Podsetimo, kako je 021 pisao (opširnije OVDE), na izborima za v.d. direktora osnovne škole u Kisaču izabrana je Ana Leginj, koju je podržao Nacionalni savet, a ne bivša direktorica Ana Vozar koja je dobila većinu glasova Nastavničkog veća, Školskog odbora i Saveta roditelja. 
 
OGLASI RADNO MESTO!

Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.

Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.

  • Stanoje

    29.05.2020 07:42
    @Slovak iz Srbije

    Svaka čast za komentar. U neka srećna vremena igrao sam rukomet sa dosta Skovaka i svi su mi ostali u lepom sećanju. Nedajte se nikome da vas ucenjuje i koristi u svoje političke svrhe. Terajte te SNS-ove običaje i držite se svojih običaja.
  • Zubar

    28.05.2020 21:20
    Plagijator
    Bravo za slovaka iz srbije sve je savršeno rečeno.
    Pavela Surovog možeš opisati sa 3 reči
    Plagijator (u Slovačkoj)
    Zelenaš (u Hrvackoj Slovačkoj i Srbiji)
    Inače firma Ferratum zakupio domen u srbiji brzikredit.rs
    I Manipulator
  • Fiona

    28.05.2020 18:24
    Rešiti P.S.=rešiti se probleme
    Morate razumeti da nije problem u SNS-u, nego u gospodinu Surovom. Zanimljivo da SNS još nije ništa radio u vezi našeg Paljka, jer ovo im uopšte nije dobra kampanja i reklama pred predstojeće izbore.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti

Paketići za davaoce krvi u subotu

Zavod za transfuziju krvi Vojvodine, 3. januara 2026. godine, organizuje akciju "Dar za dar", kada će svi davaoci koji toga dana daju krv dobiti novogodišnji paketić za decu.

Elena je prva novosadska beba u 2026. godini

Gradonačelnik Žarko Mićin je prvoj bebi rođenoj u 2026. godini, čija majka ima prebivalište na teritoriji Grada Novog Sada, uručio poklon od 300.000 dinara iz gradskog budžeta.