Šta se crni u Karlovačkim vinogradima: Građani se žale na masne slojeve na automobilima i stolovima

"Crni, masni slojevi na stolovima ispred kuća i automobilima" bili su povod da se Udruženje građana "Karlovački vinogradi" požali na rad Ciglane u Sremskim Karlovcima, za koju sumnjaju da ne koristi filtere koji smanjuju emisiju štetnih gasova.
Šta se crni u Karlovačkim vinogradima: Građani se žale na masne slojeve na automobilima i stolovima
Foto: 021 (ilustracija)
Biljana Simonović iz ovog Udruženja priča za 021.rs da je ova pojava naročito primetna leti, dok se zimi zbog vetra i padavina retko vidi. 
 
"Leti ujutru možete da vidite crne, masne slojeve na stolovima, automobilima ili drugim stvarima koje vam stoje ispred kuće. Tako je izgledalo i ranije kad su ložili petrol-koks i kad nisu imali filtere i sad se to ponovo dešava. Mi sve ribamo ispred kuće, to se prosto crni", objašnjava sagovornica 021.rs.
 
Ljude koji žive ili imaju vikendice tamo posebno zabrinjava uticaj potencijalnog zagađenja na biljne kulture koje tu gaje.
 
"Imamo i bašte i vinograde. Tu imamo dva organska vinogradara, koji na organski način tretiraju svoje vinograde i prave svoja vina. Imamo i pčelinjake. Zamislite sad vi tu uzgajate nešto, nazivate se organskim proizvođačem i tako prodajete svoje proizvode i to sve pada na zemlju i na biljke. Šta mi onda jedemo i uzgajamo? I šta dišemo, na kraju krajeva? Prosto je zastrašujuće", kaže Simonović.
 
Sa svojim problemom Karlovčani su se obratili opštinskoj inspekciji, ali i kompanijama koje su uključene u rad Ciglane - AD Polet IGK Novi Bečej, pogon IGM Stražilovo i NEXE grupi iz Hrvatske, u čijem su vlasništvu ovi pogoni u Srbiji. Kako objašnjava Simonović, predstavnici Ciglane u Karlovcima, ali i NEXE grupe u okviru koje ista posluje, "dobro znaju da ovo nije problem koji traje od juče".
 
"Mi smo se 2015. godine bunili i oni su na osnovu toga i stavili te filtere. Ono što mi tražimo je da se filteri koriste 24 sata dnevno, jer negde smo prepoznali da oni nisu stalno u funkciji. Filteri imaju svoj životni vek i ako neko (inspekcija) želi, može videti kad je filter ugrađen, da li se održava redovno i da li se menja ili stoji ugrađeni daleko duže od svog radnog veka, naročito kada bi radio 24 sata, jer mi znamo da Ciglana ponekad radi i noću", smatra naša sagovornica.
 
Dokaze za svoje sumnje građani još uvek nemaju, zato su se i obratili inspekciji da ih provere, međutim odgovor koji su dobili sugeriše da zagađenja ipak nema. 
 
"Oni su izvršili jedan redovan nadzor prošle godine, ali na osnovu merenja agencije koju je Ciglana angažovala i Opština je praktično prihvatila te rezultate kao zadovoljavajuće. Mi smo kontaktirali neke firme koje vrše merenja, da vidimo da li oni to rade za privatna lica, pa da ih mi angažujemo, međutim, dobili smo odgovor da to neko jednodnevno merenje nema nekog efekta, da vrlo često ne pokaže nikakve rezultate i da je vrlo često potrebno oko dve nedelje kako bi se utvrdilo sa sigurnošću da li postoji zagađenje", kaže Simonović i dodaje da su zato tražili da se, u slučaju inspekcijskog nadzora, isti obavlja u kontinuitetu 14 dana. 
 
Udruženje je uputilo zahtev da se izvrši nezavisan inspekcijski nadzor, ne samo na stacionarnim izvorima potencijalnog zagađenja, već i na mestu emisije produkata sagorevanja, sa zahtevom da se nadzor vrši pri adekvatnim vremenskim uslovima na dan vršenja nadzora (odgovarajući atmosferski pritisak i vetar na dan merenja), kako bi se ustanovilo činjenično stanje na terenu i preuzele odgovarajuće mere.
 
Polet AD: Ciglana posluje u skladu sa zakonom, emisije niže od zakonom propisanih
 
Majda Petković, direktorka Poleta AD u sklopu kojeg posluje Ciglana kaže za 021.rs da fabrika cigle, u skladu sa svim važećim propisima Republike Srbije, dva puta u toku godine vrši merenja emisije zagađujućih materija u vazduh na svih osam emitera.
 
"Merenja se sprovode akreditovanim metodama. Izveštaje o rezultatima merenja redovno dostavlja Opštini Sremski Karlovci, Opštinskoj upravi, Odeljenju za komunalno-stambene poslove, inspekcijske poslove i zaštitu životne sredine, kao i Ministarstvu životne sredine i prostornog planiranja, Agenciji za zaštitu životne sredine", navodi Petković u pisanom odgovoru za 021.rs.
 
Ističe da dosadašnji rezultati merenja pokazuju kako su svi mereni parametri ispod graničnih vrednosti emisija propisanih zakonom, odnosno Uredbom o merenjima emisija zagađujućih materija u vazduh.
 
"Ovim putem želimo da naglasimo kako fabrika Stražilovo, kao i sve ostale fabrike Nexe Grupe u Srbiji, posluju u skladu sa svim važećim zakonskim zahtevima. Svesni svog uticaja na okolinu, kontinuisano i proaktivno na svim lokacijama na kojima poslujemo, pa tako i na lokaciji fabrike Stražilovo u Sremskim Karlovcima, poboljšavamo poslovne procese u cilju sprečavanja onečišćenja okoline i uticaja na emisije u vazduh ugradnjom opreme i primenom takvih tehnoloških rešenja kojima se ostvaruju rezultati emisija u vazduh niži od zakonom propisanim", smatra Petković.
 
Poriče tvrdnje o zagađenju i naglašava da je, prema saznanjima koje ima, fabrika Stražilovo jedina fabrika cigle sa ugrađenim filterom.
 
"Dodajemo i da pored Stražilova, u karlovačkoj industrijskoj zoni posluje još firmi, te da Stražilovo ne pruža ni usluge prevoza i nema u svom vlasništvu teretna vozila, baš zbog vikend zone koja se nalazi u blizini", zaključuje se u odgovoru.
 
Karlovačka ciglana je 2016. godine ugradila specijalne filtere kojim je emisija štetnih gasova trebalo da bude svedena na minimum, nakon pritisaka građana zbog crne prašine koja je izlazila iz dimnjaka zbog sagorevanja petrol-koksa i ugrožavala zdravlje ljudi, životinja i biljaka. I tada su građani govorili da se crna prašina ispušta najčešće noću ili vikendom kada ne rade nadležne inspekcije.
  • Crni

    27.01.2021 19:49
    nemože im niko ništa
    J edan pogn nema nikakav filter o drugi pogon ugradio je filter koji je izgoreo nakon par meseci Inspekcije su najavljene pa smanje vatru ipredju na gas Koks koji koriste ima 500 putaputa više žive od dozvoljene PROVERENO na institu za rudarstvo Svi radnici koji ukazivali na opasnost sklonjeni su iz firme OTKAZ Izjava direktorke nema veze sa istinom LAŽE kao i svi prethodni direktori Potpisujem a vi pitajte kako znam

  • Cipsi

    23.01.2021 09:27
    U Srbiji je dozvoljenu odredjenim granicama.
  • Dragica

    22.01.2021 18:53
    Ne dajte se
    Dragi moji Sremci, ja sam mislila da ste vi, kao i vase kobasice "ljuci" od nas Banacanki i Banacana. Mi smo Polet sa nasim ekolozima i medijima zbog slicnih zagadjenja okoline saterali u misiji rupu. Da vidite kako se sve moze kad smo solidarni.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti

Da li će Novosađani slušati Beograd?

Po prvi put od 2016. godine deluje da je opozicija u Novom Sadu koliko-toliko na nogama. Nije sjajno, ali je rezultat koji bi prodrmao aktuelnu vlast bio na vidiku.