FOTO: Mošti Đorđa Stratimirovića pohranjene u Sremskim Karlovcima

U Sremskim Karlovcima, u manastiru Vavedenja Presvete Bogorodice, danas su pohranjeni posmrtni ostaci generala Đorđa Stratimirovića preneti iz Beča.
Na ovaj način je ispunjena njegova poslednja želja, koju je izrazio neposredno pred smrt u svojim memoarima "Uspomene".
 
"Danas se u Sremske Karlovce, u kojima je pre 173 godine formirana Srpska Vojvodina, vratio jedan od njenih najvećih sinova general Đorđe Stratimirović. Time je ispunjena njegova poslednja želja da počiva u ovom mestu, koje je svojevrsni otisak naše istorije i u kojem i treba da počivaju oni koji su velikim i neprolaznim delima svoja imena upisali u večnost", izjavio je predsednik Pokrajinske vlade Igor Mirović.
 
Delo generala Đorđa Stratimirovića, kako je naglasio Mirović, veliko je i večno. I kao vojnog zapovednika u sudbonosnim i slavnim bitkama koje su od njega stvorile najomiljeniju ličnost ne samo u vojsci nego i u narodu Srpske Vojvodine, i kao čoveka koji je celog svog života bio odan i posvećen interesima srpskog naroda.
 
Prema njegovim rečima, generalov povratak u otadžbinu potvrda je naše odlučnosti i težnje za nacionalnim jedinstvom, koje nam je danas možda potrebnije nego ikada u istoriji.
 
"Dobro došao kući, generale Stratimiroviću, pod nebo tvoje Srpske Vojvodine i tvoje Srbije, i u srca i duše svih nas koji, baš onako kako si i ti činio za života, danas sanjamo i živimo iste, srpske snove. Neka ti je večna hvala i slava", poručio je Mirović.
 
 
"Suza u očima porodice Stratimirović jeste suza radosnica - suza radosti i ponosa što je ispunjena zapovest našeg svesrpskog vožda da bude sahranjen u srpskim Sremskim Karlovcima, odakle je on kao politička ličnost i potekao. Porodica Stratimirović ostaće verna i odana srpskom nacionalnom interesu i svetosavskim idealima", rekao je Ivan Stratimirović, praunuk generala Đorđa Stratimirovića, zahvalivši Srpskoj pravoslavnoj crkvi, Eparhiji sremskoj i svima koji su pomogli.
 
Uoči pohranjivanja posmrtnih ostataka generala Stratimirovića, u Sabornoj Crkvi Svetog Nikole održana je liturgija i opelo koje je služio vikar patrijarha srpskog Porfirija episkop hvostanski Justin.
 
Događaju su prisustvovali potomci i članovi porodice Stratimirović, predsednik Skupštine Vojvodine Ištvan Pastor, članovi Pokrajinske vlade, gradonačelnici i predsednici opština u Vojvodini, predstavnici Vojske Srbije i druge zvanice.
 
 
Đorđe Stratimirović rođen je u Novom Sadu 7. februara 1822. godine. 
 
Đorđe Stratimirović bio je komandant srpskih dobrovoljaca iz Šajkaške. Zajedno su izvojevali prvu i najvažniju srpsku pobedu nad brojnijom i opremljenijom mađarskom vojskom 12. juna 1848. godine u ovoj varoši, čime je sačuvana Srpska Vojvodina koju su proglasili na Majskoj skupštini 2. maja iste godine.
 
Po završetku vojne službe, 1859. godine, general Stratimirović učestvovao je u diplomatskim misijama za Austriju u Crnoj Gori, na Krfu, u Epiru, Srbiji i Italiji. Iz Novog Sada preselio se u Beč 1877. godine, gde je proveo ostatak svog života.
  • M

    29.09.2021 20:31
    Mrk
    Koliko tek ima neznalica istorije medju komentatorima.
  • M

    29.09.2021 20:25
    Istoricar
    Neka nam g.istoricar objasni ko je zapravo bio pl.Stratimirovic kada je tako pun pljuvanja i znanja????Ne mogu da verujem koliko ima zlih ljudi koji ovako maliciozno komentarisu za znacajnu licnost iz svoje istorije.Slava Stratimirovicu,slavnom vodji mojih predaka Sajkasa!!!
  • 9

    28.09.2021 16:02
    Zašto je
    otišao iz Srbije i to u Beč kad je toliko voleo
    svoju otadžbinu ?
    Zašto ga kada je preminuo nisu preneli ovamo
    i tada mu je to bila želja, nije izrekao želju da
    se seli nakon 113 godina.
    Ili su to samo jeftini političkoklerikalni poeni.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti