
Kako se budući američki ambasador na Fruškoj gori susreo sa Miloševićem, Mladićem i Karadžićem
Kristofer Hil, kandidat za novog ambasadora SAD u Srbiji, ima bogato iskustvo rada na Balkanu.

Foto: 021.rs (ilustracija)
Pre 26 godina u jednoj kući na Fruškoj gori našli su se Ričard Holbruk, Kristofer Hil, Slobodan Milošević, Ratko Mladić i Radovan Karadžić.
Zvuči kao početak vica u kojem su Srbi nasamarili Amere. Međutim, upoznati ste sa istorijom i znate da tu vica nema, a još manje da su Srbi izašli kao pobednici.
U aktuelnom broju Nedeljnika na nekoliko stranica doneti su isečci iz knjige Kristofera Hila "Outpost: A Diplomat at Work", u kojima piše o svom balkanskom iskustvu.
Hil je, uz Holbruka, učestvovao u mirovnim pregovorima koji su okončali ratne sukobe i doveli do potpisivanja Dejtonskog sporazuma, a zapaženu ulogu je imao i u vreme sukoba na Kosovu i Metohiji. U Nedeljniku se može pročitati njegovo viđenje dešavanja na Balkanu, sa kim se sve susretao, pa i to kako se jednom prilikom sastao sa Slobodan Miloševićem, Radovanom Karadžićem i Ratkom Mladićem.
U jednom delu piše o tome kako su se odvijali pregovori u Ženevi, gde su usaglašeni principi koji su doveli do okončanja ratnih sukoba. Iako su nacrt Kontakt grupe nazvali "Dogovoreni principi", Hil piše da principi nisu bili tako lako dogovoreni. Alija Izetbegović je nevoljno pristao da Bosna bude podeljena na dva entiteta, uz protivljenje da se entitet sa većinskim srpskim stanovništvom nazove Republika Srbija. Milošević je želeo da Bosna ne bude republika, već da ima "slabiju formulaciju", poput unije.
Dogovori i razgovori su trajali tri nedelje, nakon čega su delegacije prebačene u Vazduhoplovnu bazu Rajt-Piterson, nadomak Dejtona u Ohaju. Hil se priseća da su pre toga posetili Slobodana Miloševića.
Kako je opisao, tadašnji predsednik Srbije nalazio se u kolibi na Fruškoj gori, ali Hil ne precizira u kom mestu se objekat nalazio.
Želeli su da izdejstvuju prekid opsade Sarajeva, najduže u Evropi nakon Drugog svetskog rata. Zamena za to je bio prekid bombardovanja srpskih položaja. Holbruk i Hil su rekli da Srbi moraju da se povuku sa oboda Sarajeva, na šta je Milošević odgovorio da ne može sa tim da se složi, već da će to morati da učine komandant Vojske Republike Srpske Ratko Mladić, te predsednik Republike Srpske Radovan Karadžić.
"A oni su ovde", dodao je Milošević.
Holbruk je zapanjeno upitao gde se oni nalaze, na šta je Milošević pokazao preko svog ramena objašnjavajući da su u jednoj vili. Pomoćnik državnog sekretara za Evropu je zatražio pauzu kako bi se dogovorio sa svojim saradnicima. Svi su se složili da bi trebalo da se sastanu sa Mladićem i Karadžićem.
Holbruk je još imao dilemu - da li bi uopšte trebalo da se rukuje sa njim, što je Hil smatrao neprikladnim, jer su bili, kako piše, nadomak brutalnog ubijanja na Balkanu i podizanja opsade Sarajeva, "a on ih pita da li treba da pruži ruku ljudima za koje su znali da će, bude li pravde, završiti u zatvoru".
"Ušli su Mladić i Karadžić, svaki sa svojim geganjem, i delovali su mi kao pravi srpski seljaci: Mladić nizak i ubica, Karadžić visok i ubica - banalnost zla, kako je to rekla Hana Arent povodom suđenja nacisti Adolfu Ajnhmanu ranih šezdesetih. Holbruk ih je pozdravio vrlo uzdržano, ali jeste im pružio ruke obojici. Kasnije me je jedan novinar pitao da li se to desilo, a ja sam rekao da nisam ništa video", piše Hil u svojoj knjizi "Outpost: Diplomat at Work", prenosi Nedeljnik.
Nedugo nakon što je rat bio okončan bilo je jasno da sukobi nisu gotovi. Usledilo je Kosovo, gde je Hil takođe imao svoje mesto u pregovorima, ovog puta kao izaslanik za Kosovo administracije predsednika SAD Bila Klintona. U svojoj knjizi se priseća i bombardovanja Jugoslavije.
Kako je naveo, bombardovanje da bi se promenilo nečije mišljenje bila je potpuno nova stvar u analima ratovanja.
"Svako ko danas misli da je rat na Kosovu bio neumitni marš ka neizbežnom trijumfu, i model za slične buduće konflikte, jednostavno nije bio tamo", jedan je od zaključaka Kristofera Hila, koji bi trebalo da zameni Entonija Godfrija na mestu ambasadora SAD u Srbiji.
Kristofer Hil - poslednji krug u Beogradu?
Kristofer Hil je rođen 1952. godine u Parizu. Otac mu je bio diplomata, što je značilo i da je tokom odrastanja u nekoliko navrata morao da se seli. Tako je jedan period proveo i u Jugoslaviji, u Beogradu, gde mu je otac službao. Svoju knjigu upravo počinje i sećanjem na detinjstvo i jedan događaj u Beogradu.
Kada se već odlučio za diplomatski posao, za prvi zadatak se sam prijavio, a mesto na koje je morao da ide bio je ponovo Beograd. Ukoliko se pogleda radna biografija Kristofera Hila, može se smatrati da Bajden za Beograd kandiduje "tešku artiljeriju", koja, između ostalog, odlično govori i srpski jezik.
Hil je bio ambasador u Makedoniji (1996-1999), Poljskoj (2000-2004), Južnoj Koreji (2004-2005), te Iraku (2009-2010). Osim učestvovanja u pregovorima na Balkanu, ovaj diplomata predvodio je američku delegaciju i u pregovorima sa predstavnicima Severne Koreje o nuklearnom razoružavanju.
Vladan Kutlešić je u dokumentarnom filmu "Rambuje - srpska priča" rekao da je Kristofer Hil tokom 1998. godine učestvovao u tajnim pregovorima sa tadašnjim predsednikom Srbije Milanom Milutinovićem koji su se ticali vojno-policijske akcije na Kosovu. Dodao je da je u tom trenutku bilo "opšte poznato" da je Hil "i šef CIA za čitav Balkan", prenosi Istinomer.
U prikazu knjige Washington post piše da je Hil diplomata starog kova, koji se fokusira na to da lopta ide napred, dok štiti interese Sjedinjenih Američkih Država i čuva odnose sa ključnim saveznicima.
Pre nego što je kandidovan za ambasadora SAD u Srbiji, Hil je bio vanredni profesor na Univerzitetu Kolumbija. Osim toga, bio je i dekan Škole za međunarodne studije Josef Korbel na Univerzitetu u Denveru.
Oženjen je i ima troje dece.
Podrži 021
021 je pokrenuo svoj gift shop - Shopins.rs, a kupovinom nekog od artikala direktno podržavate rad naše redakcije. Svaki vaš doprinos, ma kako bio velik ili mali, dragocen je. Jer pravo novinarstvo vredi.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Sutra veoma toplo i mogući su pljuskovi
24.05.2022.•
0
Sreda će u Novom Sadu biti veoma topla i mogući su pljuskovi s grmljavinom.
Neuspelo traženje firmi za obnovu fasada: Svi ponudili daleko veće sume od planirane
24.05.2022.•
0
Više cene izvođenja radova koje nude izvođači sve češće utiču na propadanje tendera. Tako je sada poništena i nabavka rekonstrukcije fasada u Ulici Jovana Đorđevića 1, 5 i 7.
Umesto kroz Modene, vozila do kraja maja sledeće godine prolaze kroz Njegoševu ulicu
24.05.2022.•
1
Počev od ponedeljka, 23. maja, prolaz i zaustavljanje motornih vozila biće zabranjeno u Ulici Modene i odvijaće se kroz Njegoševu ulicu usled radova na izgradnji podzemne garaže.
FOTO: Nikola Tesla osvanuo kao mural na zgradi Elektrovojvodine
24.05.2022.•
5
Nakon murala Nikole Tesle, dela umetnika Vuka Đurića na zgradi "Elektrovojvodine", studenti Akademije umetnosti i američki umetnik Gregori Burns oslikaće mural u Omladinskom centru u Kineskoj četvrti.
O Romskoj platformi i prijavi slučajeva diskriminacije prema Romima u četvrtak u Novom Sadu
24.05.2022.•
0
Skup "Romska platforma - mehanizam u borbi protiv diskriminacije" u organizaciji Pokrajinskog zaštitnika građana i Udruženja romskih studenata održaće se u četvrtak, 26. maja.
Odbačen zahtev za građevinsku dozvolu za novi most u Novom Sadu: Nije rešeno imovinsko stanje
24.05.2022.•
17
Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture odbacilo je zahtev Koridora Srbije za izdavanje privremene građevinske dozvole za prvu fazu izgradnje mosta u Novom Sadu.
Tri miliona dinara za projektovanje novog sedišta Parking servisa na Mišeluku
24.05.2022.•
5
Parking servis platiće tri miliona dinara projektovanje sedišta preduzeća na Mišeluku i parka koji će se nalaziti na mestu sadašnjeg parkinga preduzeća u Filipa Višnjića na Podbari.
Povećava se cena vozne karte između Novog Sada i Beograda, za pojedine putnike ostaje ista
24.05.2022.•
18
Ministar saobraćaja Tomislav Momirović rekao je da se sprema novi paket koji će doneti korigovane cene voznih karata između Beograda i Novog Sada.
VIDEO Pokrenuta kampanja: Volonterskom centru Vojvodine potrebna pomoć da bi opstao
24.05.2022.•
1
Volonterski centar Vojvodine, udruženje koje postoji već 17 godina, pokrenulo je kampanju za prikupljanje sredstava za opstanak.
Ovo su omiljene destinacije Novosađana: Kako da u dva klika organizujete avanturu na koju ste čekali
24.05.2022.•
0
Vreme putovanja bez ograničenja je konačno stiglo, a nikada nije bilo lakše da organizujete avanturu o kakvoj ste maštali.
Raspisan poziv Novosađanima za ugradnju solarnih panela: Ko može da aplicira i koji su uslovi?
24.05.2022.•
5
Novosađani zainteresovani za ugradnju solarnih panela od danas, 24. maja mogu da se odazovu na javni poziv Gradske uprave za zaštitu životne sredine.
Ovaj utorak ipak ima lepu stranu: U Novom Sadu rođene 23 bebe, među njima i blizanci
24.05.2022.•
0
U novosadskoj Betaniji u protekla 24 časa rođene su 23 bebe.
Episkop bački Irinej izabran za člana Sinoda SPC
23.05.2022.•
5
Episkop bački Irinej izabran je za novog člana Sinoda Srpske pravoslavne crkve na prolećnom zasedanju Svetog Arhijerejskog Sabora.
Stiže nam sunčani utorak: Saznajte šta vam donosi
23.05.2022.•
0
Pretposlednji utorak u maju biće sunčan i topao - savršen za osveženje u vidu sladoleda.
KVIZ: Jeste li sigurni da znate baš sve?
23.05.2022.•
7
Deset pitanja je pred vama. Deset pitanja iz različitih oblasti, ali u vezi sa Novim Sadom.
Nakon tri neuspela tendera - posao: "Montopu" i partnerima 20 miliona za semafor kod Najlon pijace
23.05.2022.•
18
Gradska uprava je nakon tri neuspela tendera, u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama, sprovela pregovarački postupak i izabrala izvođače radova na izgradnji signalizacije kod Najlon pijace.
Firme koje će ugrađivati Novosađanima solarne panele potpisuju ugovor s Gradom
23.05.2022.•
2
Firme odabrane na konkursu Gradske uprave za zaštitu životne sredine za ugradnju solarnih panela počele su da potpisuju ugovore s Gradom.
Grad podelio 120 miliona dinara za 129 manifestacija, Exit dobio najviše - 40 miliona
23.05.2022.•
12
Uprava za privredu podelila je 120 miliona dinara za 129 manifestacija koje će se održati 2022. godine u Novom Sadu. Sada već tradicionalno najviše novca dobila je Fondacija Exit.
Do subote tropski toplo, pa zahlađenje
23.05.2022.•
0
U utorak će u Novom Sadu biti toplo i sunčano.
021 u obilasku novosadskih prodavnica: Šećera nema nigde, sve manje i onog u prahu
23.05.2022.•
72
Belog šećera u standardnom pakovanju od kilogram nema na rafovima u novosadskim prodavnicama.
Na prodaju 10 nekretnina Jagodinske pivare u Novom Sadu, početna cena 58 miliona dinara
23.05.2022.•
3
Kompleks objekata u Novom Sadu ponuđen je kroz stečajnu masu AD Jagodinske pivare na prodaju po početnoj ceni od 58 miliona dinara.
Komentari 11
/
sada cete ovako
Mile Sauer
Da vam resim to !
Zzx
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar