
Za ispisivanje grafita mržnje u Kisaču neće biti krivičnog gonjenja
U slučaju ispisivanja grafita mržnje u Kisaču početkom marta ove godine neće doći do krivičnog gonjenja, piše portal Storiteler iz Bačkog Petrovca.
Krivične prijave protiv nepoznatog lica zbog postojanja sumnje da je izvršilo krivično delo izazivanja nacionalne, rasne i verske mržnje i netrpeljivosti, podnete Višem javnom tužilaštvu u Novom Sadu, odbačene su budući da je reč o maloletnoj osobi koju je novosadska policija identifikovala, a koja je krivično delo i priznala, navodi Storiteler.
"Tužilaštvo je odbacilo krivične prijave protiv maloletnika M. A. zbog krivičnog dela Izazivanje nacionalne, rasne i verske mržnje i netrpeljivosti, koje su podnete povodom događaja koje pominjete, budući da je reč o detetu, odnosno licu koje u vreme izvršenja krivičnog dela nije navršilo 14 godina života, koja okolnost isključuje mogućnost njegovog krivičnog gonjenja", navodi se u pismenom odgovoru iz tužilaštva.
Sociološkinja iz Centra za socijalni rad Grada Novog Sada Tamara Stupar kazala je da se detetu mlađem od 14 godina ne može izreći krivična sankcija, već tužilaštvo donosi rešenje o odbačaju krivične prijave i o tome obaveštava Centar za socijalni rad, organ starateljstva, radi preduzimanja mera iz svoje nadležnosti.
Kako je objasnila, Centar za socijalni rad potom poziva maloletnika zajedno sa roditeljima radi obavljanja dijagnostičko-savetodavnog intervjua, u smislu procene ličnih, porodičnih i društvenih prilika maloletnika, kao i procene rizika od ponavljanja dela.
Saradnica Helsinškog odbora za ljudska prava u Srbiji Marija Srdić kazala je da je važno da se utvrdi ko je maloletnika podstakao na takvu akciju i koliko je još mladih deo iste grupe.
"Govor mržnje je toliko rasprostranjen i normalizovan u onlajn prostoru da je njegovo izlivanje u našu fizičku realnost očekivano i gotovo neizbežno, naročito kada se ima u vidu da se se mladim ljudima ne radi na raskrinkavanju nacionalističkih narativa i prakse govora mržnje", navela je Marija Srdić.
Maloletnik je u Kisaču, mestu koje je većinski nastanjeno Slovacima, napisao grafit "Princip. Ubi Slovaka", koji su potom građani prepravili u "U principu ljubi Slovaka".
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Sud odbio pritvor za 13 okrivljenih u slučaju "nadstrešnica": Vesiću tri meseca kućnog pritvora i nanogica
18.09.2025.•
0
Krivično vanpretresno veće Višeg suda u Novom Sadu donelo je rešenje kojim je odbijen predlog tužioca za određivanje pritvora protiv svih 13 okrivljenih u predmetu "nadstrešnica" u kojem je nedavno podignuta optužnica.
Sunčani petak pred Novosađanima: Šta vas očekuje?
18.09.2025.•
0
Petak Novom Sadu donosi sunce i različite događaje.
UŽIVO Protest u Novom Sadu: "Pravda se vraća na ulice", blokirane raskrsnice kod Mosta slobode i Merkatora
18.09.2025.•
0
U toku je protest pod nazivom "Pravda se vraća na ulice", koji organizuju studenti koji blokiraju fakultete u Novom Sadu, a raskrsnice kod Mosta slobode i Merkatora su blokirane.
Finansijska istraga u slučaju pada nadstrešnice stoji u mestu, razlog - Vesić nije saslušan
18.09.2025.•
3
Finansijska istraga protiv bivših ministara Tomislava Momirovića, Gorana Vesića i još 12 osoba zbog sumnje da su oštetili državni budžet za 115 miliona dolara prilikom rekonstrukcije pruge Novi Sad-Kelebija stoji u mestu
Lakić: Vučićev režim povlači članove Udarne grupe jer pokušava da zaustavi istragu o nadstrešnici
18.09.2025.•
2
Advokat Nikola Lakić izjavio je da povlačenje inspektora iz Udarne grupe koja je ispitivala sumnje o korupciji u vezi sa radovima na nadstrešnicu, pokazuje nameru režima Aleksandra Vućića da zaustavi istragu.
Studenti pozvali na protest u Kampusu: "Pravda se vraća na ulice"
18.09.2025.•
2
Studenti koji blokiraju fakultete u Novom Sadu pozvali su na protest, u 18.30 časova, u Kampusu Univerziteta u Novom Sadu.
Naredni dani u Novom Sadu sunčani i veoma topli
18.09.2025.•
0
Pred nama su sunčani i veoma topli dani.
FOTO, VIDEO: Skup podrške studentu Bogdanu Jovičiću ispred novosadskog suda, razvijen transparent
18.09.2025.•
1
Ispred zgrade suda u Novom Sadu organizovan je protest podrške studentu Fakulteta tehničkih nauka Bogdanu Jovičiću.
Uprava negira tvrdnje o nehumanom postupanju prema studentu Bogdanu: Nije se krilo da štrajkuje glađu
18.09.2025.•
3
Studentu Bogdanu Jovičiću koji je smešten u Specijalnu zatvorsku bolnicu u Beogradu tokom petog dana štrajka glađu, danas će biti obavljena sva potrebna dijagnostika, saopštila je Uprava za izvršenje krivičnih sankcija.
Advokat osumnjičenog za napad na Kobre u Novom Sadu: Nezakonito je praćen i sniman
18.09.2025.•
5
Zaposleni na Institutu za onkologiju u Sremskoj Kamenici bio je nezakonito praćen i sniman, tvrdi njegov advokat. Zbog produžetka pritvora pokrenuta je i peticija kako bi se on branio sa slobode.
Novosađani, sutra počinju prijave za subvencije za bicikle: Do 12.000 dinara za nabavku dvotočkaša
18.09.2025.•
3
Do 1.500 Novosađana ove godine imaće priliku da dobije subvenciju u iznosu od 12.000 dinara za kupovinu novog bicikla u okviru akcije "Biciklom za zeleni Novi Sad".
Protest ispred novosadskog suda danas od 11.30h: "Pravda za Bogdana je pravda za sve nas"
18.09.2025.•
0
Studenti u blokadi organizuju danas, 18. septembra ispred zgrade suda protest uz zahtev da se student Fakulteta tehničkih nauka Bogdan Jovičić pusti na slobodu.
U Novom Sadu za jedan dan rođeno 14 beba, među njima i blizanci
18.09.2025.•
0
U Novom Sadu je u protekla 24 časa rođeno 14 beba.
Danas u Novom Sadu sunčano i svežije
18.09.2025.•
0
Danas će u Novom Sadu biti nešto svežije i sunčano.
FOTO, VIDEO: Završen protest podrške studentu Bogdanu Jovičiću, blokada Varadinskog mosta kao "uvertira"
17.09.2025.•
9
Protest podrške pritvorenom studentu Fakulteta tehničkih nauka Bogdanu Jovičiću, koji je zbog štrajka glađu prebačen u zatvorsku bolnicu u Beogradu završen je blokadom Varadinskog mosta.
Zbog incidenta na protestu: Tri meseca kućnog pritvora za četvoricu poljoprivrednika
17.09.2025.•
4
Nakon saslušanja, mera kućnog pritvora u trajanju od 90 dana određena je četvorici poljoprivrednika uhapšenih posle protesta u ponedeljak, 15. septembra, u Novom Sadu.
Belić: Analiza studenata nedvosmisleno pokazala da je policija koristila zabranjeni CN gas
17.09.2025.•
16
Profesorka PMF-a Sanja Belić izjavila je da analiza studenata nedvosmisleno pokazuje da je policija u kampusu Univerziteta na protestu 5. septembra "trovala građane, profesore i studente zabranjenim CN gasom".
Novosađani, stiže nam četvrtak: Pripremite se
17.09.2025.•
0
Četvrtak je iza ugla, a Novosađanima donosi svašta lepo i zanimljivo.
Uprava: Student Bogdan Jovičić prebačen u zatvorsku bolnicu
17.09.2025.•
6
Uprava za izvršenje krivičnih sankcija je potvrdila da je student Bogdan Jovičić "kasno popodne" prebačen u Specijalnu zatvorsku bolnicu u Beogradu.
Advokat Kovačević: Sudija potpisao uput za prebacivanje Bogdana u zatvorsku bolnicu u Beogradu
17.09.2025.•
1
Sudija za prethodni postupak potpisala je uput za prebacivanje studenta koji štrajkuje glađu Bogdana Jovičića iz pritvorske jedinice u Novom Sadu u zatvorsku bolnicu u Beogradu.
DS pisao Evropskom sudu za ljudska prava: Život studenta ugrožen, istina o njegovom stanju skrivena
17.09.2025.•
3
Predsednik Demokratske stranke Srđan Milivojević najavio je da će sutra u Briselu preneti evropskim zvaničnicima da student Bogdan Jovičić u Srbiji štrajkuje glađu i pod kojim uslovima je u pritvoru.
Komentari 15
Srdjan
Džo
Pravda
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar