Vučević i Đurić otvorili izložbu "Vojne kape i šlemovi od sredine 19. veka do danas"

Izložba "Vojne kape i šlemovi od sredine 19. veka do danas" čiji su autori Zoran Veljanović i Dejan Kragić otvorena je danas u Istorijskom arhivu grada Novog Sada.
Vučević i Đurić otvorili izložbu "Vojne kape i šlemovi od sredine 19. veka do danas"
Foto: Grad Novi Sad
Izložbu koja je nastala u saradnji sa Ministarstvom odbrane, a u okviru obeležavanja Dana Vojske Srbije, svečano je otvorio potpredsednik Vlade i ministar odbrane Miloš Vučević.
 
Tom prilikom, gradonačelnik Novog Sada Milan Đurić je istakao da je izložba veoma zanimljiva, edukativna i da predstavlja svojevrsni vremeplov kroz srpsku vojnu istoriju.
"Novi Sad je poznat kao grad kulture i nauke, grad mladih, ali je Novi Sad, još od svojih početaka, uvek bio i grad vojske. Od kraja 17. veka, kada su srpski graničari na levoj obali Dunava formirali svoje naselje, koje je kasnije postalo Novi Sad, vojska je bila važan element društvenog i ekonomskog života. Na to nas podsećaju i važni datumi iz istorije našeg grada, a to su 9. novembar 1918. godine kada je major Bugarski sa svojim vojnicima oslobodio Novi Sad na kraju Prvog svetskog rata ili 23. oktobar 1944. godine kada je naša vojska završila višegodišnju okupaciju. Koliko je samo vojnika prošlo kroz novosadske kasarne i koliko je oficira živelo u našem gradu. Svi oni su ostavili važan trag u razvoju Novog Sada i zbog toga, vrednovanje ovog dela našeg kulturnog nasleđa predstavlja obavezu i dužnost svih nas. Izložba koju danas vidimo obiluje eksponatima u vidu vojnih uniformi, koji pokazuju da je naša vojska umela da prati, a često i prevaziđe aktuelne trendove i zahteve najboljih armija", rekao je Đurić.
Ministar odbrane Miloš Vučević naglasio je da ova izložba nema samo kulturološki karakter, već i edukativni, ali i snažnu obrazovnu i vaspitnu komponentu.
 
"Vojska je neodvojiv deo našeg naroda, ne samo društva, nego pre svega naroda. Imali smo istorijske periode kada nismo imali državu, imali smo istorijske periode kada smo gubili državnost sticajem istorijskih okolnosti, pritiskom većih sila, nekada i našim greškama, ali taj slobodarski duh koji je uvek bio nekako kanalisan ka narodnoj vojsci nije bio izbrisan i niko ga nije mogao ugasiti. Zato je prirodno da smo danas i svi zajedno i da, zahvaljujući sjajnom kolekcionaru gospodinu Kragiću koji je nesebično podelio sa svima nama ono što je sakupljao godinama na ponos, ne samo njega i njegove porodice, nego cele zajednice, cele države, još jednom vidimo kako se to razvila Vojska Srbije", rekao je Vučević.
 
Prisutne je, pored gradonačelnika i ministra, pozdravio i direktor Arhiva grada Petar Đurđev koji je naglasio da se čini da su reči "Srbin" i "vojnik" sinonimi, odnosno dva pojma koja su duboko povezana i koja su jedan drugog ustrojila i formirala srpsko kulturno nasleđe, tradiciju i istoriju.
 
On je pozvao sve zaintersovane da vide izložbu do 31. maja u prostoru Arhiva grada u Ulici Filipa Višnjića 2a.
  • Lela

    19.04.2023 15:56
    Koga briga za kape okupatora Vojvodine...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti