
Bez lokalnih izbora u Novom Sadu u decembru: Šta to znači za SNS i opoziciju?
Lokalnih izbora u Novom Sadu ove godine, 17. decembra, ipak neće biti, saznaje N1.

Foto: 021.rs
Kako je saznao N1 iz izvora iz vlasti, vanredni lokalni izbori 17. decembra biće održani u 66 gradova i opština.
Kako se može videti na spisku, među njima nisu Novi Sad, ni druge vojvođanske opštine.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je u četvrtak da su "uslišeni zahtevi opozicije", te da će 17. decembra građani izlaziti na birališta za parlamentarne i pokrajinske izbore.
Ovo znači da će Novosađani svakako glasati na izborima 17. decembra, ali neće odlučivati o lokalnoj vlasti, već isključivo o republičkoj i pokrajinskoj vlasti.
O izborima u Novom Sadu se govori već neko vreme, ali bez konkretnih informacija o njihovoj mogućnosti.
Sam gradonačelnik Milan Đurić bio je tajanstven u vezi sa tim da li će podneti ostavku kako bi se održali izbori. Poručivao je da će javnost biti informisana o svemu.
Situacija u kojoj Novosađani izlaze na birališta, a ne odlučuju o gradskoj vlasti, može biti korisna vladajućoj Srpskoj naprednoj stranci.
Na ovaj način vladajuća partija moći će da se uveri u sopstveni rejting, ali i u snagu opozicionog bloka u Novom Sadu.
Od poslednjih izbora u Novom Sadu je nastalo više gradskih odbora stranaka i pokreta koji su najavili svoj izlazak na izbore.
Osim toga, analitičari su prethodno Novi Sad svrstavali među gradove u kojima opozicija ima šansu za uspeh na izborima.
Ujedno, ovo će biti i prvi ozbiljan test za gradonačelnika Milana Đurića kojim će se pokazati u kojoj meri je uspeo da popuni "stranačku prazninu" nakon odlaska decenijskog gradonačelnika Miloša Vučevića na ministarsku funkciju.
Đurić je gradonačelnik Novog Sada nepunih godinu dana i dobar rezultat naprednjaka na republičkim i pokrajinskim izborima u vojvođanskoj prestonici mogao bi da znači i potvrdu Đurićeve kandidature za gradonačelničku funkciju na proleće 2024. godine, kada se održavaju redovni lokalni izbori.
Nasuprot tome, i iz lokalnog opozicionog tabora se čuje malo reči o izborima. Ukrupnjavanje i zajednički izlazak opozicionih snaga vidi se kao jedna od potreba za potencijalni uspeh.
Šta je objavio N1?
Na spisku u koji je N1 imao uvid navedene su sve lokalne samouprave u kojima su gradonačelnici i predsednici opština podneli ostavke, čime je stvorena zakonska mogućnost da budu raspisani prevremeni izbori.
Da bi Vlada Srbije raspustila lokalnu skupštinu, neophodno je da u roku od mesec dana ne bude izabran novi gradonačelnik ili predsednik opštine.
Predsednik Narodne skupštine zatim dobija rok od dva meseca da raspiše izbore za odbornike, što može učiniti već prvog dana nakon stupanja na snagu odluke o raspuštanju lokalnog parlamenta. Od dana raspisivanja izbora do dana glasanja ne može proći manje od 45 ni više od 60 dana, što je vreme ostavljeno za izbornu kampanju.
Na listi gradova u kojima će se birati nova vlast su: Smederevo, Kraljevo, Leskovac, Velika Plana, Ćuprija, Prokuplje, Ljubovija, Lebane, Vlasotince, Petrovac na Mlavi, Vranje, Vladimirci, Kučevo, Golubac, Priboj, Šabac, Žabari, Dimitrovgrad, Doljevac, Paraćin, Sokobanja, Osečina, Požega, Loznica, Veliko Gradište, Bogatić, Blace, Ub, Žitorađa, Mali Zvornik, Merošina, Medveđa, Gadžin Han, Rekovac, Trstenik, Aleksandrovac, Brus, Trgovište, Žagubica, Varvarin, Malo Crniće, Kruševac, Vladičin Han, Pirot, Knić, Topola, Rača, Koceljeva, Batočina, Kuršumlija, Prijepolje, Lapovo, Kragujevac, Ćićevac, Despotovac, Ljig, Ražanj, Crna Trava, Babušnica, Bojnik, Krupanj, Novi Pazar, Vranjska Banja, Bela Palanka, Lajkovac i Beograd.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
FOTO, VIDEO "Finalna blokada raskrsnice": Zborovi i traktori blokirali ulaz u Skupštinu grada
16.06.2025.•
65
Finalna blokada raskrsnice u Novom Sadu u organizaciji Zborova građana i dalje traje, a nakon govora i mužičkog programa, Zborovi su izglasali da blokiraju Skupštinu grada, gde se već nalaze traktori.
Sudska mera za Centar za društvenu stabilnost: Bez vređanja dostojanstva novinara Junajted medija
16.06.2025.•
2
Osnovni sud usvojio je privremenu meru kojom se Centru za društvenu stabilnost zabranjuje da u filmovima i video zapisima upotrebljava navode kojima se vređa dostojanstvo novinara Junajted medija.
Vatrogasci obuzdali požar u zgradi u Novom Sadu
16.06.2025.•
1
Pripadnici vatrogasne brigade Novi Sad uspeli su da lokalizuju požar u Ulici Omladinskog pokreta.
Zbor građana "Narodni heroji": Ko ćuti, smatra se da pristaje
16.06.2025.•
1
Građani okupljeni u Zboru "Narodni heroji" smatraju da je sramno ignorisanje stotina njihovih pritužbi na kršenje ustavnih prava od strane zaštitnika građana.
Zajednica "Zahtevi inženjera": Tražimo da se pritvoreni inženjeri brane za slobode
16.06.2025.•
4
Peticija zajednice "Zahtevi inženjera" u kojoj više od 3.000 inženjera zahteva da se pritvoreni inženjeri u slučaju pada nadstrešnice brane sa slobode, ostala je bez odgovora.
Utorak pred Novosađanima: Pogledajte šta vas očekuje
16.06.2025.•
1
Možda bude pada kiša u utorak, što nema nikakve veze s tim da je tek nakon tri meseca sazvana sednica Skupštine Grada Novog Sada.
FOTO, VIDEO: Veći broj vatrogasaca gasi požar u Omladinskog pokreta, seče se krov zgrade
16.06.2025.•
0
Veći broj vatrogasnih ekipa gasi požar u ulici Omladinskog pokreta, krov zgrade se seče, a na mestu požara trenutno nije primećeno vozilo Hitne pomoći.
Privremeno finansiranje Novog Sada: Zavirite u kase javnih preduzeća
16.06.2025.•
5
Dok "Parking servis" pliva u profitu, "SPENS", GSP i "Urbanizam" beleže milionske gubitke, otkriva izveštaj o poslovanju javnih i javno-komunalnih preduzeća Grada Novog Sada za prvi kvartal 2025.
Akademski plenum pozvao Vučića da odustane od kontramitinga na Vidovdan
16.06.2025.•
8
Akademski plenum ocenio je da najava kontramitinga SNS-a, na Vidovdan u Beogradu, predstavlja "pokušaj izazivanja sukoba sa nesagledivim posledicama" i pozvao je Vučića da odustane od tog skupa.
VIDEO: Požar u potkrovlju zgrade u Novom Sadu, vatrogasci na terenu
16.06.2025.•
0
Dim izbija iz potkrovlja zgrade u Omladinskog pokreta, u ulici u blizini Železničke stanice.
Novosađani, odlučuje se u vaše ime (i za vaše pare): 140 stavki pred odbornicima
16.06.2025.•
5
Sednica Skupštine Grada Novog Sada održaće se u utorak, 17. juna.
Direktor JKP "Put" postaje v. d. direktora: Na čelu preduzeća devet godina
16.06.2025.•
3
Dosadašnji direktor Javnog preduzeća "Put" od sada će biti na funkciji vršioca dužnosti direktora istog preduzeća.
Novosadska policija očekuje okupljanje i ispred Skupštine: Postaraće se da sve bude bezbedno
16.06.2025.•
2
Novosadska policija saopštila je da će poduzeti "sve zakonske mere" da planirani skupovi u gradu, u ponedeljak i utorak, proteknu bezbedno.
Kako posluje najmlađe novosadsko preduzeće: Plata za jednu osobu i čekanje investicija
16.06.2025.•
3
JKP "Regionalni centar za upravljanje otpadom" potrošio je za investicije prošle godine svega 127.500 dinara.
"Robin Hud" na Fruškoj gori - zaustavljen saobraćaj
16.06.2025.•
32
Televizijska serija "Robin Hud" snima se danas na prostoru Nacionalnog parka "Fruška gora", zbog čega je na jednom delu saobraćaj privremeno zatvoren.
Još jedna Vučićeva najava: Vozom do Subotice do kraja avgusta
16.06.2025.•
43
Saobraćaj na pruzi do Subotice mogao bi da bude uspostavljen do kraja avgusta, najavio je Aleksandar Vučić. To je još jedna u nizu najava predsednika države u vezi sa brzom prugom.
Odloženo suđenje SNS "junacima": Okrivljeni na dan ročišta u KCV, sud traži izveštaj
16.06.2025.•
11
Suđenje četvorici aktivista Srpske napredne stranke zbog napada na studente krajem januara odloženo je za 30. jun.
Javni čas u Lazinoj gimnaziji u utorak: Govori i Tihomir Stanić
16.06.2025.•
5
Učenici novosadske gimnazije "Laza Kostić" organizuju još jedan javni čas u utorak, 17.juna.
Novosadski biciklisti voze i predaju dopis gradonačelniku: Godišnje da se izdvaja milijardu dinara
16.06.2025.•
7
Biciklistička vožnja Kritične mase održaće se u subotu, 21. juna u Novom Sadu.
"Mazda otvoreni dani" u Grand Motorsu do 21. juna
16.06.2025.•
0
U svom velikom, novootvorenom objektu u Novom Sadu, Grand Motors organizuje "Mazda otvorene dane" od 14. do 21. juna.
Komentari 37
Lala
Коле
Ulver
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar