Predviđena je rekonstrukcija jednog od kotlova kako bi se značajno smanjila emisija azot-monoksida i azot-dioksida koji se pušta u vazduh.
U tehničkoj dokumentaciji se navodi da će se raditi kotao K5 u Toplani "Zapad" zbog istrošenosti opreme na sistemu sagorevanja, kao i potrebe za obezbeđivanjem alternativnog goriva.
U opisu radova, "Novosadska toplana", navodi da će se osim smanjenja štetne emisije gasova, omogućiti sigurniji i stabilniji rad kotla.
"Potrebno je izvršiti rekonstrukciju kotla VKLM 50 interne oznake K5 kako bi se sadašnji parametri emisije NOx, koji su iznad dozvoljenih granica, smanjili, tj. da se svedu u granice propisane Uredbom o graničnim vrednostima emisija zagađujućih materija u vazduh i da se omogući rad kotla na lako lož ulje. Prosečna koncentracija NOx u dimnim gasovima na K5 TO Zapad trenutno iznosi oko 150 mg/mN3, što je iznad dozvoljene vrednosti od 100 mg/mN3. Smanjenje emisije NOx izvešće se zamenom oba gasna gorionika kotla kombinovanim gorionicima 'Ultra Low NOx'", navodi se u tenderskoj dokumentaciji.
Prema specifikaciji, nakon rekonstrukcije očekuje se da koncentracija azot-monoksida i azot-dioksida prilikom rada na prirodni gas bude 80 mg/mN3, što je skoro upola manje nego sada i ispod zakonom propisane granice.
JKP "Novosadska toplana" je za ovaj posao sklopila ugovor sa firmama "Tipo kotlogradnja" i "MIK projekt" iz Beograda, te "NS koncept"-om iz Novog Sada.
Predviđeno je da radovi traju 365 kalendarskih dana, a vrednost posla je 100 miliona dinara.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 2
Opet...
Tople vode ima ceo dan.
Ha
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar