
Voćar iz Kisača prodao jabuke po 42 dinara, u marketima koštaju 129, a on pita: "Kome ide razlika?"
Jedan od glavnih zahteva poljoprivrednika koji su protestovali pre nekoliko meseci jeste i uređenje tržišta.

Foto: Pixabay
Kako ono funkcioniše, na svom primeru za Danas objašnjava Goran Filipović, poljoprivrednik iz Kisača koji uzgaja jabuke. On je jabuku prodao za 42 dinara po kilogramu, a već prekostura je ona u marketima dostigla cenu od čak 129 dinara.
Filipović koji je zajedno sa sinom, na hektar i po zemlje ima jabuke, taksativno navodi sva svoja ulaganja, pre nego što je ubrao prvi plod.
Da bi se podigao voćnjak na ovolikom prostoru, za sadnice, ogradu, žicu, sistem za navodnjavanje i sistem za odbranu od grada, u startu treba izdvojiti 50.000 evra. Na tu cifru se dodaje još 15.000 evra da bi bageri poravnali i ukopali šta je potrebno, da bi se voćnjak podigao i platili radnici.
Na ukupan kredit od 65.000 evra dobio je povrat od države od 50 odsto, tako da je u voćnjak uložio oko 35.000 evra.
Prve tri godine roda nije bilo, samo je vraćao kredit, a prošle je "ušao u rod". Od hektara je dobio tri vagona, odnosno ukupno oko pet.
"Računajte da tokom sezone, od cvata do berbe, imamo 26 do 30 prskanja, kao i prihranu (fosfor, kalij, azot..) koju dajemo svaki drugi dan preko sistema navodnjavanja, tu su još i potrošen benzin za agregate i voda. Na kraju dođe branje i plaćanje radnika. Obrali smo sve za dan uz pomoć 120 nadničara", kaže Filipović.
Kako ističe, sve je sa voćnjakom pazio da uradi kako treba da se radi i dobio je jabuke koje su 90 odsto bile u prvoj klasi. Sa cenom od 42 dinara po kilogramu, kaže da je ostvario zaradu, ali ne veliku.
Međutim, ono što ga je nateralo da se zamisli je fotografija njegovih jabuka dva dana nakon što ih je prodao u jednom hipermarketu iz okoline.
"Nakon što sam prodao jabuke, prekosutra mi sestra šalje fotografiju iz marketa u Šidu. Jabuke sa oznakom naše zadruge koja je proizvođač, imale su cenu od čak 129 dinara. Nije mi jasno kako oni dođu do te cene i kako računaju svoja ulaganja, kad sam ja nešto zaradio nakon svega ovoga što sam vam naveo da sam uložio. To je najranija sorta jabuka, ona se kupi početkom avgusta, nije bila u hladnjači, nije putovala do Rusije, pa i da jeste, ne bi bila tolika cena. Zanima me kome ide tolika razlika i zašto naši građani ne bi jeli domaću jabuku po ceni od recimo 60 dinara", nastavlja ovaj poljoprivrednik.
Kisač je od Novog Sada udaljen osam kilometara i zaista deluje nemoguće da kroz tu razdaljinu i nakon jednog ili dva dana, cena od 42 dinara postane u gradskim marketima 129 dinara.
Kako kaže Filipović, pratio je dalje cene svojih jabuka, dobar deo njih je prodan po prvoj ceni, a ono što je ostalo završilo je na "akciji" za 99 dinara za kilogram.
"Oni sa tim cenama ne mogu da propadnu. Neka prodaju samo trećinu, već su zaradili novce. Ono što im ostane ide u rakiju, sokove i pekmeze. Ovaj primer sam izneo i kada smo bili na pregovorima u Vladi kad su bili protesti, na šta sam dobio odgovor da oni nisu znali da to tako funkcioniše. Mi imamo berzu samo na papiru, u stvarnosti je nemamo, nego se na neuređenom tržištu bogate isključivo pojedinci. Jabuku sam dao samo kao primer, tako je sa svim. Kukuruz smo morali prodavati po 14 dinara i kad smo ih nasipali u silose za dva meseca je bio 20 dinara, to je ogroman novac", dodao je naš sagovornik.
Jedino što mu ostaje je kako objašnjava nada da će slobodno tržište za domaća gazdinstva uskoro zaživeti, kao i svugde na svetu.
Profesor Ilin: Voćarstvo i povrtarstvo veoma potcenjeno
Prof dr. Žarko Ilin sa Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu kaže da je jasno ko se u ovoj priči bogati, prodavci i nakupci, napominjući da lanci marketa zapravo ucenjuju proizvođače.
Kako ističe, voćari koju su prodavali jabuku po 42 dinara u nju su ulagali 37-38 dinara, a ako je stajala u hladanjači i više, pa je pitanje koliko su neki i zaradili.
Profesionalni proizvođači povrća, voća i hortikulturnih biljaka su kako smatra, ove i prošle godine veoma potcenjeni.
"Nema pravilne i dobro vođene agrarne politike. Naši profesionalni proizvođači, zadruge i agro firme su u teškoj situaciji. Nemaju ni blizu subvencije koje imaju njihove kolege u Evropskoj uniji, ali ne mogu da budu konkurentni ni sa zemljama u okruženju, poput Bugarske, Rumunije i Hrvatske koje za subvencije i olakšice izdvajaju više od nas. Sav potrošni repromaterijal je kod nas neuporedivo skuplji nego u zemljama Zapadne Evrope, uz minimalne ili nikakve subvencije", ocenjuje profesor.
Naši proizvođači i prerađivači plaćaju najskuplje gorivo, industrijsku struju, skupo đubrivo i ostale materijale. Situacija u povrtarstvu i voćarstvu je, smatra, tako izuzetno teška.
Da bi se zasadio hektar povrća na otvorenom polju, kako kaže, to zahteva ulaganja od 5.000 do 10.000 evra. A ako hoćete deset hektara to je 100.000 evra.
"Ljudi onda računaju da je bolje da za te pare kupe neki stančić u Beogradu i izdaju ga Rusima i Ukrajincima, nego da ulažu u proizvodnju i pitaju se da li će ikada izvući novce. Velik problem predstavljaju lanci marketa, jer direktno ucenjuju proizvođače sa cenom po kilogramu i sa odloženim plaćanjem. Oni prvo okrenu njihovu robu, pa ih tek onda isplate", nastavio je profesor.
Ko prerađuje, ima dodatne troškove, ali kako smatra profesor, primarni proizvođač je u najtežoj poziciji.
"Ne štrajkuju slučajno Evropljani i to samo zato što im je malo poskupeo repromaterijal vezan za energiju, ali ne daju da zarade manje. Kod nas država živi 70 godina na račun proizvođača, od plaćanja ratova do kupovine socijalnog mira danas. Normalni rabat ne bi trebao biti veći od pet odsto, sa kojim bi prodavci pokrili sve troškove i zaradili, a ne da zarade tri puta više, a da nisu ni orali ni kopali", zaključio je Ilin.
Uređenje robne berze bio je jedan od uslova poljoprivrednika za prekid protesta. Oni zahtevaju da se preciznom dinamikom i tačnim datumima uredi tržište najkasnije do marta 2024. godine u skladu sa zakonima Republike Srbije i Strategijom za razvoj poljoprivrede kojoj inače rok ističe ove godine.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Zborovi građana Novog Sada saopštili dve lokacije: "Poželjan dolazak kolima"
19.07.2025.•
0
Zborovi građana Novog Sada saopštili su na instagramu dve lokacije za večerašnje okupljanje.
Ministar pravde: Predmet "nadstrešnica" bi devolucijom moglo da preuzme Vrhovno tužilaštvo
19.07.2025.•
5
Ministar pravde Nenad Vujić izjavio je da bi predmet "nadstrešnica" devolucijom moglo da preuzme Vrhovno javno tužilaštvo.
Ponovo moguće RTG snimanje zuba u dva objekta Doma zdravlja
19.07.2025.•
0
Dom zdravlja "Novi sad" saopštio je da je RTG snimanje zuba ponovo dostupno na dve lokacije.
Zborovi građana Novi Sad: Mitsko biće Dolovac "samo glavnom ćaciju odgovara"
19.07.2025.•
3
Zborovi građana Novog Sada podsetili su vrhovnu javnu tužiteljku Zagorku Dolovac da, kako su istakli, po Ustavu Republike Srbije postoje tri grane vlasti.
Zborovi građana Novog Sada: Večeras okupljanje u kampusu, pa odluka gde će biti protest
19.07.2025.•
4
Zborovi građana Novog Sada večeras organizuju protest koji će početi u univerzitetskom kampusu.
U nedelju promenljivo, mogući i pljuskovi
19.07.2025.•
0
U Novom Sadu će u nedelju biti promenljivo oblačno i toplo, sa dužim sunčanim intervalima, ali i uz moguće pljuskove sa grmljavinom.
FOTO, VIDEO Protest ispred Ekonomske škole: Polažu se ispiti u školi čiji je učenik žrtva pada nadstrešnice
19.07.2025.•
12
Nekoliko desetina studenata i građana okupilo se ispred Srednje ekonomske škole "Svetozar Miletić" u kojoj ispite polažu studenti Ekonomskog fakulteta.
VIDEO: Biciklisti u protestnoj vožnji od Novog Sada do Vrbasa
19.07.2025.•
6
Biciklisti danas voze protestnu vožnju od Novog Sada do Vrbasa.
U Novom Sadu za jedan dan rođene 22 bebe
19.07.2025.•
0
U Novom Sadu su u protekla 24 časa rođene 22 bebe.
Zborovi nakon šetnje Bulevarom ponovo na blokadi kod Futoške: "Tražimo odgovore na sva naša pitanja"
18.07.2025.•
11
Zborovi građana Novog Sada okupili su se na protestnom skupu na raskrsnici kod Futoške pijace, nakon toga su krenuli u protestnu šetnju Bulevarom oslobođenja, a sad su se ponovo vratili na Futošku - koja je blokirana.
Kome Novi Sad daje pare za kulturu: Centru za društvenu stabilnost, Aji Jung, predsednicima MZ...
18.07.2025.•
25
Novac iz budžeta Grada Novog Sada namenjen za kulturu opet odlazi ka poznatim adresama - beogradskim organizacijama i udruženjima povezanim sa lokalnim funkcionerima.
"Parking servis" kupio novog "pauka": Više od 30 miliona dinara
18.07.2025.•
1
JKP "Parking servis" je preko javne nabavke kupio novog "pauka".
Slučaj novosadskih aktivista PSG i STAV: Određeno suđenje u odsustvu za šestoro okrivljenih
18.07.2025.•
3
Viši sud u Novom Sadu doneo je odluku o suđenju u odsustvu za šestoro novosadskih aktivista, nakon čega će odlučivati i o žalbi branilaca aktivista koji su u kućnom pritvoru.
VIDEO: Bik na autoputu u blizini Novog Sada
18.07.2025.•
6
Na autoputu kod isključenja za Novi Sad nalazi se odbegli bik.
Presuđena naknada štete porodicama nastradalih u padu nadstršnice Železničke stanice
18.07.2025.•
30
Viši sud u Novom Sadu doneo je presudu kojom su obavezani tuženi Infrastruktura "Železnice Srbije" i Republika Srbija da nadoknade štetu porodicama nastradalih prilikom pada nadstrešnice Železničke stanice.
Dodeljen tender za izgradnju saobraćajnice kod Gradskog groblja: "Put - invest" dobija preko 400 miliona
18.07.2025.•
0
Za projektovanje i izgradnju saobraćajnica za lokalitet jugozapadno od Gradskog groblja u Novom Sadu, na području Veternika, Gradska uprava za građevinsko zemljište i investicije dodelila je tender firmi "Put - invest".
Studenti Ekonomskog pozivaju u subotu na skup: Ispiti u školi čiji je učenik žrtva pada nadstrešnice
18.07.2025.•
7
Studenti u blokadi Ekonomskog fakulteta u Novom Sadu pozivaju u subotu, 19. jula, na skup ispred Srednje ekonomske škole "Svetozar Miletić".
Protestni skup večeras kod Futoške pijace: "Tražimo odgovore na sva naša pitanja"
18.07.2025.•
4
Zborovi građana Novog Sada najavili su za večeras skup na raskrsnici kod Futoške pijace.
Zborovi Novog Sada: U ovoj borbi smo svi zajedno od dana kada je režim u trenu ubio 16 ljudi u našem gradu
18.07.2025.•
12
Nakon što je gradonačelnik Novog Sada Žarko Mićin podneo krivičnu prijavu za ugrožavanje sigurnosti, Zborovi Novog Sada su saopštili da se sada očekuje hapšenje advokata Srđana Kovačevića.
Mićin podneo krivičnu prijavu zbog pretnji: U budućnosti neću tolerisati takve stvari
18.07.2025.•
68
Gradonačelnik Novog Sada Žarko Mićin potvrdio je za 021.rs da je podneo krivičnu prijavu protiv nepoznatog lica zbog objavljivanja njegove adrese prebivališta.
Komentari 40
/
Mare
Djomla
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar