Biografija Aleksandra Jovanovića: Politika, ska, skupština i - dim
Bivši predsednik Skupštine Novog Sada osumnjičen je za izazivanje požara na skejt poligonu na Limanu. Jovanović ove optužbe odbacuje.
Foto: 021.rs
Jovanović je aktivan u novosadskoj politici više od tri decenije. Najveći deo svog političkog života proveo je u Ligi socijaldemokrata Vojvodine iz koje je izašao da bi osnovao Akciju progresivne Vojvodine.
Ovaj političar je u nekoliko navrata dospevao u žižu javnosti, a poslednji put nakon što je požar zahvatio skejt poligon na Limanu, iza studentskih domova. Ispostavilo se da je zbog sumnje na izazivanje ovog požara priveden upravo Jovanović.
U saopštenju Akcije progresivne Vojvodine navodi se da je Jovanović nepravedno optužen za izazivanje požara u nameri da se zastraši. Privođenje se dogodilo u trenutku kada je APV izneo podatke o izbornim manipulacijama u Novom Sadu.
Politička biografija
U zvaničnoj biografiji sa sajta Skupštine Novog Sada navodi se da je Jovanović rođen 1976. godine.
U Ligi socijaldemokrata Vojvodine je bio aktivan još kao maloletnik, od početka devedesetih. Bio je potpredsednik sekretara za međunarodnu saradnju, kao i predsednik omladine stranke. Jovanović je bio i član Glavnog odbora Studentskog protesta 1996/97.
Član Gradskog odbora LSV Novi Sad postao je 1997. godine, a tri godine kasnije, kao dvadesetčetvorogodišnjak, postaje odbornik u Skupštini grada. Ubrzo je postao i predsednik odborničke grupe, a mandat je dobio i 2004. Istovremeno, postao je i član Glavnog odbora LSV-a.
Politički vrhunac doživljava 2008. godine, kada mu je po treći put potvrđen mandat. Međutim, ovog puta, većinom glasova odbornika, Jovanović je izabran za predsednika Skupštine Novog Sada. Ovu funkciju je obavljao četiri godine.
Radio je i u Zavodu za urbanizam, a bio je i Član Gradskog veća zaduže za urbanizam i zaštitu životne sredine.
Nakon smene vlasti u Novom Sadu, Jovanović je ostao u političkom životu. Ono što mu se zamera jeste da je kao član LSV-a bio deo "komunalne koalicije" sa Srpskom naprednom strankom.
Ipak, Jovanović je 2020. godine doneo odluku da se povuče iz Lige socijaldemokrata Vojvodine, nakon što je proveo gotovo 30 godina u toj stranci. Kako je tada objasnio, vreme je da se traži drugi oblik političkog delovanja koji će biti u skladu sa njegovim ubeđenjima.
Ubrzo je uspostavljena i nova politička organizacija u Novom Sadu - Akcija progresivne Vojvodine. Ova akcija je privukla pojedince, stručnjake iz raznih oblasti, koji se prethodno nisu politički eksponirali. Kako je istaknuto tada, reformu pravno-političkog sistema smatraju preduslovom za rešenje problema nefunkcionalne države.
"Potrebno je postaviti osnove za decentralizaciju i regionalizaciju Srbije i istinsku autonomiju Vojvodine", navode u APV.
Na decembarskim izborima na pokrajinskoj listi koalicije "Srbija protiv nasilja" našlo se i dvoje članova Akcije progresivne Vojvodine. Očekuje se da će APV u istoj koaliciji učestvovati i na predstojećim lokalnim izborima.
Biografija van politike
Prve razrede osnovne škole je završio je u Novom Sadu, a školovanje je nastavio u Kuvajtu. Jovanovićev otac je radio u Kuvajtu kao lekar, a Aleksandar je tamo proveo tri godine, nakon čega se porodica vraća u Novi Sad.
Upravo u Novom Sadu završava Srednju medicinsku školu, a potom na Filozofskom fakultetu diplomira na katedri za sociologiju.
Jovanović sa Jovanom Balašević, ćerkom novosadskog kantautora Đorđa Balašević, ima dvoje dece. Prošle godine mediji su pisali da je Jovana Balašević prijavila Jovanovića za nasilje u porodici.
Jovanović je u Novom Sadu poznat i po nadimku Sadam. Ono po čemu je još poznat jeste i njegova ljubav prema muzici, te di-džej nastupi. Ovaj ljubitelj ska muzike u nekoliko navrata je imao nastupe i na Exit festivalu.
Takođe, bavi se i drvenarijom, farbanjem i sređivanjem zelenila. A u jednom trenutku je zaplovio i ugostiteljske vode, otvorivši kafić "Novosađanin" u centru Novog Sada. Međutim, ovaj poduhvat nije bio dugog veka.
Bivši predsednik Skupštine grada je i zastupnik udruženja Politički pregled, što je sajt na kojem se objavljuju političke analize, intervjui i slični sadržaji. Zastupnik je i Akcije progresivne Vojvodine, a jedan period bio je zastupnik i Vazduholoplovnog saveza Vojvodine.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Danas: Novi komandant Žandarmerije u Novom Sadu Dejan Obrenović
19.11.2025.•
4
Novi komandant Odreda novosadske žandarmerije je Dejan Obrenović, saznaje Danas od više izvora iz MUP-a.
Svedočenje novosadskih studenata o policijskoj brutalnosti: Udarci u vilicu, sedam šavova na glavi, hematomi
19.11.2025.•
5
Više novosadskih studenata povređeno je u ponedeljak, 17. novembra, u brutalnoj intervenciji policije tokom šlepanja autobusa autoprevoznika Milomira Jaćimovića ispred zgrade Banovine.
Novosađani, spremite se za četvrtak: Šta vas očekuje?
19.11.2025.•
0
Novi četvrtak u Novi Sad donosi lepše i toplije vreme, kao i događaje koje vredi posetiti.
Roditelji i nastavnici Jovine gimnazije sutra ispred Ministarstva prosvete: Zahtevaju razgovor sa ministrom
19.11.2025.•
4
Delegacija nastavnika, maturanata i roditelja učenika Jovine gimnazije najavili su da sutra, 20. novembra, idu do Ministarstva prosvete u Beogradu kako bi ih na razgovor primio Dejan Vuk Stanković.
Novi stambeno-poslovni kvart uz Dunavac: Višespratnice, sportski sadržaji, trg
19.11.2025.•
27
Novosadski urbanisti planiraju novi stambeno-poslovni kvart uz Dunavac, sa višespratnicama, šetalištima, sportskim sadržajima i uređenom obalom.
Preminuo Vojislav Bekvalac, sociolog i nekadašnji urednik Tribine mladih
19.11.2025.•
1
Vojislav Bekvalac, novosadski sociolog i nekadašnji urednik Tribine mladih, preminuo je u 74. godini.
Pred Novosađanima tmurni i ledeni dani, a biće i kiše
19.11.2025.•
1
U četvrtak će u Novom Sadu biti malo toplije i biće sunčanih intervala, a onda će uslediti nekoliko tmurnih dana.
Podeljenost i zbog novosadskog spomenika: "Jevanđelje pomirenja" i "pranje krvavih ruku"
19.11.2025.•
15
Koliko je Srbija podeljeno društvo govori i to da se ni spomenik nastradalima ne može podići bez prepucavanja.
Pokrajina finansira nabavku aparata za Institut za onkologiju Vojvodine
19.11.2025.•
2
Pokrajinska vlada će sa ukupno 30 miliona dinara finansirati nabavku medicinske opreme za potrebe Instituta za onkologiju Vojvodine u Sremskoj Kamenici i Opšte bolnice u Kikindi.
Viši sud u Novom Sadu: Intenzivno ispitujemo optužnicu u slučaju nadstrešnice
19.11.2025.•
6
Nakon što je Više javno tužilaštvo u Novom Sadu podsetilo da su optužnicu protiv 13 osoba zbog pada nadstrešnice podneli pre dva meseca, oglasio se i Viši sud u Novom Sadu.
U Novom Sadu za jedan dan rođene 22 bebe
19.11.2025.•
0
U Novom Sadu su u protekla 24 časa rođene 22 bebe.
VIDEO Maja Gojković: Pažljivo sam gledala snimak - devojka je prva udarila policajca kod Banovine
19.11.2025.•
89
Predsednica Pokrajinske vlade Maja Gojković juče je na jednoj provladinoj televiziji komentarisala policijsku brutalnost u ponedeljak uveče kod Banovine.
Danas u Novom Sadu promenljivo oblačno i hladno
19.11.2025.•
0
Danas će u Novom Sadu biti hladno, promenljivo oblačna i suvo.
PMF zahteva istragu policijske intervencije: "Najmanje dva studenta našeg fakulteta su lakše povređena"
18.11.2025.•
6
Prirodno-matematički fakultet u Novom Sadu izrazio je zabrinutost i oštro osudio jučerašnju, kako navode, prekomernu upotrebu sile od strane policije prema građanima.
GP Bravo podnosi prijavu protiv žandarma koji je udario ženu u Novom Sadu
18.11.2025.•
2
Građanski pokret Bravo najavio je da će sutra Službi unutrašnje kontrole (SUK) podneti prijavu protiv pripadnika Žandarmerije koji je u Novom Sadu fizički napao ženu kod pokrajinske vlade.
Autoprevoznik Milomir Jaćimović prekinuo štrajk glađu
18.11.2025.•
9
Autoprevoznik Milomir Jaćimović prekinuo je štrajk glađu, nakon devet dana štrajkovanja ispred Skupštine Vojvodine.
VIDEO: Priveden Miša Bačulov
18.11.2025.•
14
Miša Bačulov odbornik u Skupštini Novog Sada i lider pokreta "Budi heroj" priveden je večeras u porodičnoj kući.
Roditelji učenika Jovine gimnazije traže ostavku direktora
18.11.2025.•
18
Roditelji učenika Gimnazije "Jovan Jovanović Zmaj" zahtevaju da direktor škole Radivoje P. Stojković podnese ostavku.
Bačulov kaže da je iz medija saznao za pritvor: "Čist politički progon Aleksandra Vučića"
18.11.2025.•
1
Novosadski odbornik Miša Bačulov je objavio danas da je iz medija saznao da mu je Viši sud u Beogradu odredio pritvor do 30 dana i ocenio da je to "čist politički progon".
Sin Milomira Jaćimovića pušten iz policijske stanice: Nije ni saslušan
18.11.2025.•
7
Milan Jaćimović, sin autoprevoznika Milomira Jaćimovića, pušten je iz Policijske stanice Stari grad.
Student o policijskoj brutalnosti: "Policajac udario studentkinju PMF-a pesnicom u vilicu"
18.11.2025.•
10
Inas Hodžić, student iz Novog Pazara koji studira u Novom Sadu, bio je svedok jučerašnje policijske intervencije.
Komentari 25
brus
Lule
Vera
A jel, stvarno piše? Može biti da mi je promaklo, pošto se vidi da nijedan jedini od toliko poslova, tj. radnih mesta (pa mi se škola izgubila u dugačkom spisku funkcija i sinekura) nije bio u nekoj struci, nego samo na raznim lepim položajima, naravno dobro plaćenim. Da se dete ne stresira pošto mu je porodica bila ugledna i dobrostojeća, mada taj podatak nije bio nužan, nije baš u vezi s događajem - paljenjem, odn. paljevinom. U uglednim porodicama, i to obrazovanih ljudi se nauči i da se to (paljenje bilo čega na ulicama) i ne radi.
A da je radio negde kao medicinski tehničar (takvo je čini mi zvanje), pa ni sociolog, stvarno ne vidimo. Kad je o školovanju reč, piitanje je kakve veze imaju medicina i sociologija. Poslednje pitanje diplomiranju na fakultetu koji baš i nema neke veze s medicinom nećemo ni postavljati, suviše se mnogo piše o kupljenim diplomama, pa može neko, sačuvaj Bože pomisliti nešto ružno!
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar