
Novosadska opozicija podnela krivičnu prijavu protiv direktorke Higijenskog Milene Tabaković
Novosadska opozicija je predala krivičnu prijavu Višem javnom tužilaštvu protiv direktorke Instituta za javno zdravlje Vojvodine Milene Tabaković zbog nedobijanja informacija o analizi vode.

Foto: 021.rs
Iz opozicije kažu da je direktorka brzo po dolasku na čelo Instituta počinila krivično delo, jer je uskratila informacije koje se tiču javnog zdravlja i životne sredine.
Stevan Babić iz pokreta "Kreni-promeni" kaže da novoizabrana direktorka Instituta na način na koji je izabrana planira i da upravlja Institutom, a to je u tajnosti i netransparentno i štiteći političke interese.
"Direktorka je gotovo u svom prvom radnom danu donela rešenje kojim je počinila krivično delo za koje je predviđena kazna zatvora za onog ko uskrati informacije koje se tiču javnog zdravlja i životne sredine", tvrdi Babić.
Dodaje da je direktorka povredila i Ustav Srbije, u kom se predviđa posebna obaveza za javne organe da pružaju potpune, istinite i pravovremene informacije koje se tiču javnog zdravlja i životne sredine.
"Direktorka je povredila i zdrav razum u delu gde ona proglašava analize vode tajnim kako ne bi povredila privatnost ili poslovnu tajnu Gradske uprave za komunalne poslove kao naručioca analize", kaže Babić.
Babić ističe da Gradska uprava nije privatna firma ili pojedinac koji je uzorkovao vodu.
"U pitanju je javna ustanova koja je uzorkovala vodu koju pijemo mi svi građani. Tu ne sme da postoji bilo kakva tajna ili sakrivanje od građana", napominje predsednik odborničke grupe "Kreni-promeni" Stevan Babić.
Dejan Kulja iz stranke Srbija centar kaže da rezultate analize vode u Novom Sadu još nisu dobili i dodaje da ako Institut tvrdi da je voda ispravna, zašto ne pošalju te analize.
Stevan Babić ističe da se ne sme preći preko netransparentnosti, naročito oko osnovnih stvari kao što je pitanje vode.
"U tom smislu smo mi ovde danas kao celokupna opozicija Novog Sada predali krivičnu prijavu ne samo da bismo kritikovali rad ili nerad institucija, već zaista da se reši ovaj izuzetno važan problem u Novom Sadu", kaže Babić.
Portparol Pokreta obnove Kraljevine Srbije Dragan Milićević kaže da građani samostalno ispituju vodu, privatno nose nalaze u Institut za javno zdravlje Vojvodine i da se u jednom primeru u Sremskoj Kamenici utvrdilo postojanje bakterija u vodi.
Novosadska opozicija kaže da planira da se žali i povereniku zbog nedobijanja informacija o analizi vode.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Uhapšen osumnjičeni za ubistvo vođe navijača na Detelinari
04.09.2025.•
8
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da su pripadnici MUP-a u Novom Sadu uhapsili Novosađanina G. V. starog 36 godina, koji se sumnjiči za ubistvo na Detelinari.
Troje lekara pred otkazom zbog odbijanja dežurstva u prostorijama SNS 13. avgusta - sutra skup podrške
04.09.2025.•
1
Skup podrške za troje zaposlenih Zavoda za urgentnu medicinu, kojima će biti uručen otkaz ugovora o radu, zakazan je za petak, 5. septembar u 13 časova ispred Zavoda za urgentnu medicinu.
VIDEO Student PMF-a o sutrašnjem protestu u Novom Sadu: Himna, govori, šetnja ...
04.09.2025.•
1
Protest studenata u blokadi fakulteta Univerziteta u Novom Sadu pod nazivom "Srbijo, da li se čujemo", zakazan je za petak, 5. septembar, sa početkom u 19 časova.
VIDEO Gvozdena konjica u vožnji ulicama Novog Sada: "Zavrtimo pedale, probudimo grad"
04.09.2025.•
4
Biciklisti Gvozdene konjice sastali su se u 19 časova kod Futoške pijace, sa namerom da u večerašnjoj vožnji ulicama Novog Sada pozovu sugrađane na studentski protest koji je zakazan za petak, 5. septembra u kampusu.
Toplo i sunčano vreme za kraj radne nedelje: Šta vas očekuje?
04.09.2025.•
0
Završavamo ovu nedelju sa lepim vremenom i mnoštvom različitih događaja koje možete posetiti.
Istorijski uspeh za Srbiju u programiranju: Studenti Univerziteta u Novom Sadu doneli bronzu iz Azerbejdžana
04.09.2025.•
16
Tim studenata Prirodno-matematičkog fakulteta i Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu osvojio je bronzanu medalju i 11. mesto na svetkom takmičenju u programiranju u Bakuu, u Azerbejdžanu.
Obeležavanje tragedije u senci policijske represije: "Pamtićemo do kraja života"
04.09.2025.•
9
Pripadnici medicinskog tima iz redova studenata, koji su bili na ulicama kada je policija 1. septembra agresivno krenula na mirno okupljene građane, kažu da će taj dan pamtiti do kraja života.
Savez samostalnih sindikata Srbije podržao štrajk Instituta za ratarstvo i povrtarstvo
04.09.2025.•
3
Savez samostalnih sindikata Srbije saopštio je da daje punu podršku štrajku Sindikalne organizacije Instituta za ratarstvo i povrtarstvo, koji je zakazan za 12. septembar.
Dodeljen tender za dečija igrališta: Poznato koje firme će izvoditi radove vredne skoro 300 miliona
04.09.2025.•
5
Za godišnji pregled dečijih igrališta sa izradom elaborata i rekonstrukcijom postojećih igrališta na teritoriji grada, Gradska uprava za građevinsko zemljište i investicije dodelila je tender grupi ponuđača.
Ništa ni od Eko parka na Fruškoj gori: Tender obustavljen
04.09.2025.•
3
Tender za nabavku, isporuku i postavljanje drvenih elemenata i sprava za Eko park na Fruškoj gori obustavljen je.
Studenti u blokadi Filozofskog fakulteta pozvali dekana da povuče policiju i omogući održavanje ispita
04.09.2025.•
4
Studenti u blokadi Filozofskog fakulteta pozvali su dekana Milivoja Alanovića da povuče policiju koja se nalazi oko i u zgradi fakulteta, te omogući održavanje ispitnih rokova u zgradi ove ustanove.
Policija o novom protestu u Novom Sadu: Pratiće neprijavljena okupljanja
04.09.2025.•
14
Policijska uprava najavila je da će pratiti neprijavljena okupljanja koja se sutra, 5. septembra, očekuju u Novom Sadu.
UNS: Neprihvatljivo da policajac otima telefon novosadskom reporteru tokom protesta
04.09.2025.•
2
Udruženje novinara Srbije protestuje zbog toga što je na skupu povodom obeležavanja 10 meseci od pada nadstrešnice u Novom Sadu, pripadnik žandarmerije oteo telefon iz ruku reporteru Bete Božidaru Milovcu.
Prvi Letnji festival knjige u Katoličkoj porti u Novom Sadu
04.09.2025.•
0
Katolička porta će početkom septembra postati velika scena za knjige i čitaoce.
Zašto Vučić ne dolazi u Novi Sad: "Mrzi taj grad jer ne može da ga podredi svojoj volji"
04.09.2025.•
38
Očigledno istraživanja javnog mnjenja pokazuju da Aleksandar Vučić nije dobrodošao u Novi Sad i da bi njegova pojava bila ono što bi ujedinilo ljude, koji nisu skloni da izlaze, da dođu da mu zvižde.
Udruženje policije: Policajac i student nisu suprotstavljani svetovi - i policajci su očevi, majke, braća
04.09.2025.•
38
Novosadsko Strukovno udruženje policije "Dr Rudolf Arčibald Rajs" povodom protesta najavljenog za petak, 5. septembar, apelovalo je na uzdržavanje od podizanja tenzija.
Novi Sad dobio novi salon nameštaja - sve na jednom mestu
04.09.2025.•
0
Nakon Beograda i Pančeva, Geppetto je stigao i u Novi Sad.
U Novom Sadu za jedan dan rođeno 27 beba
04.09.2025.•
0
U Novom Sadu je u protekla 24 sata rođeno 27 beba.
Iako se još ne zna kad će izbori: "U udžbenicima će se izučavati kako studenti prave listu"
04.09.2025.•
16
Profesorka na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu Jelena Kleut ocenila je da će se izučavati u udžbenicima kako studenti prave izbornu listu.
Komentari 35
Zbunjen
Onomad beše frka oko direktorke iz DS koja je neke silne pare dala samoj sebi. Onda nije bilo aktivista, nije bilo mreža.
Sada će me ovi NovaS jurišnici proglasiti botom
Pera
iguman
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar