
Đurić čestitao Novosađanima oslobođenje, pa krenuo da priča o novim mostovima
Vatrometom, projekcijom filma "Zauvek slobodan" i svetlosnim efektima, Novi Sad je sinoć proslavio 80. godina od oslobođenja u Drugom svetskom ratu.

Foto: Grad Novi Sad
Povodom jednog od najznačajnijih datuma u istoriji grada, na Petrovaradinskoj tvrđavi, prikazan je umetnički film o ulasku partizanske vojske u Novi Sad pre osam decenija, vraćajući sećanje na herojsku borbu i konačnu pobedu nad zlom fašizma.
Nakon projekcije, realizovan je igrokaz u kom su glumci, koji su na filmu oživeli te sudbonosne trenutke, predali raport gradonačelniku Novog Sada Milanu Đuriću, izveštavajući ga da je grad ponovo slobodan. Gradonačelnik Đurić je čestitao Novosađanima osamdesetu godišnjicu oslobođenja u Drugom svetskom ratu.
"Naš grad, koji je bio rušen, pljačkan i paljen, ustao je iz pepela zahvaljujući hrabrosti onih koji su verovali u slobodu. Pre osam decenija, na ovom mestu, Novi Sad je ponovo udahnuo život. Dunav, koji je svedočio našim tugama, danas nosi pesmu slobode. Ova sloboda nije nam darovana – ona je izvojevana hrabrošću naših predaka, i zato je čuvamo kao svetinju". rekao je Đurić.
U toku govora o oslobođenju od fašizma, gradonačelnik je našao za shodno i da podseti na uspehe vladajućih struktura u Novom Sadu, uglavnom sa naglaskom na ono što se gradi, naročito na mostove.
"Ti mostovi, kao večna veza između Srema i Bačke, simbol su našeg jedinstva i napretka. Oni su spona naše prošlosti i budućnosti, svedoci naše vere u bolje sutra", istakao je gradonačelnik.

Foto: Grad Novi Sad
Đurić je posebno naglasio značaj slobode, ističući da ona predstavlja snagu koja pokreće razvoj i napredak.
"Sloboda nam je dala snagu da sanjamo i gradimo. Dok je nje, ništa neće zaustaviti našu nepokolebljivu volju za napretkom. Novi Sad je zbog toga grad pobednik, grad koji će zauvek biti slobodan. Da nam živi naš grad, živela sloboda, živela Srbija", rekao je Đurić.
U čast oslobođenja priređen je vatromet, po prvi put nad Varadinskim mostom, a na Mostu slobode laserski je projektovana poruka "Zauvek slobodan".
Inače, da će sa Varadinskog mosta biti priređen vatromet, saopšteno je na sam Dan oslobođenja, iako je dan ranije najavljeno da će Varadinski most biti zatvoren, bez obrazloženja. Tek nakon više upućenih mejlova sa pitanjima zašto se most zatvara, Grad je zvanično najavio vatromet za 19.30 časova.
Ipak, u toj najavi nije stajalo ništa o umetničkom filmu, igrokazu i svečanom događaju koji je usledio.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Okupljanje danas ispred Železničke stanice u Novom Sadu: Osam meseci od tragedije
01.07.2025.•
0
Zborovi Novog Sada pozivaju na okupljanje ispred Železničke stanice u Novom Sadu povodom obeležavanja osam meseci od tragedije.
Novosadsko udruženje policije o "fantomkama" kao delu "uniforme": Nepotrebno
01.07.2025.•
0
Strukovno udruženje policije iz Novog Sada "Dr Arčibald Rajs" obratilo se ministru Ivici Dačiću povodom korišćene opreme tokom blokada.
"Čistoća" ponovo o uklanjanju kontejnera: Zdravlje naših sugrađana nam je na prvom mestu
01.07.2025.•
0
Novosadsko Javno komunalno preduzeće "Čistoća" ponovo se oglasilo povodom uklanjanja kontejnera širom grada.
U Betaniji rođeno 27 beba, skoro sve dečaci
01.07.2025.•
0
U Novom Sadu je u protekla 24 časa rođeno 27 beba.
Pušteni studenti koji se terete za rušenje ustavnog poretka, među njima jedan iz Novog Sada
01.07.2025.•
4
Studenti u blokadi Pravnog fakulteta u Beogradu objavili su da su svi studenti koji su se terete za krivična dela protiv ustavnog uređenja na slobodi.
Mićin: Ne verujem da će biti mitinga 5. jula u Novom Sadu
01.07.2025.•
50
Gradonačelnik Novog Sada Žarko Mićin ponovio je u ponedeljak optužbu da blokade raskrsnica u Novom Sadu predstavljaju antidemokratski i anticivilizacijski čin.
VIDEO: Blokada Novog Sada završena kasno sinoć, policija upotrebila silu kod Futoške
01.07.2025.•
36
Blokade raskrsnica u Novom Sadu završene su sinoć oko dva sata posle ponoći.
FOTO, VIDEO: Blokirano više raskrsnica u gradu: Građani ostaju, policija rapoređena kod Banovine
30.06.2025.•
53
Građani su blokirali više prometnih raskrsnica i Varadinski most, a veliki broj pripadnika interventne jedinice policije, koji se nalaze na pojedinim lokacijama, legitimisalo je okupljene građane.
VIDEO: Veliki požar na divljoj deponiji u Futogu: Vatrogasci na terenu, stigla ispomoć iz Rumenke
30.06.2025.•
6
Veliki požar zahvatio je divlju deponiju u Futogu oko 20.00 časova.
FOTO, VIDEO: Dojava o "šok bombi" na FTN-u
30.06.2025.•
2
Na Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu došla je policija nakon dojave o bombi u objektu ove ustanove.
PSG spreman da bojkotuje rad republičkog parlamenta i pokrajinske skupštine
30.06.2025.•
0
Poslanici Pokreta slobodnih građana u Narodnoj skupštini i skupštini Vojvodine spremni su da se odazovu pozivu studenata i da ne učestvuju u radu parlamenta, saopštio je PSG.
Građani ostavljaju smeće ispred prostorija SNS u Novom Sadu
30.06.2025.•
54
Građani koji su se priključili aktu građanske neposlušnosti, na koji su pozvali studenti u blokadi, ostavili su smeće ispred prostorija Srpske napredne stranke na Bulevaru oslobođenja.
Policija privela studenta Filozofskog fakulteta zbog "drskog ponašanja"
30.06.2025.•
3
Građani i studenti okupili su se ispred Prekršajnog suda i blokirali deo Bulevara oslobođenja zbog hapšenja studenta Filozofskog fakulteta.
Kolaps u gradu: Saobraćaj otežan, blokade kod NIS-a i Prekršajnog suda
30.06.2025.•
27
Blokade pojedinih prometnih raskrsnica prouzrokovale su saobraćajni kolaps u Novom Sadu.
VIDEO: Vlast uklanja sve što bi moglo da "posluži" za blokade: Od betonskih kanti do metalnih ograda
30.06.2025.•
23
Radnici komunalnih preduzeća u Novom Sadu počeli su da uklanjaju betonske kante i metalne ograde, odnosno, sve što bi moglo da se koristi za blokade na raskrsnicama.
VIDEO: Studenti blokirali raskrsnicu kod NIS-a
30.06.2025.•
24
Nakon što su objavili hitan pozviv na instagramu, studenti u blokadi FTN-a blokirali su raskrsnicu kod NIS-a.
VIDEO: Građani i studenti blokirali Bulevar oslobođenja kod Prekršajnog suda
30.06.2025.•
5
Studenti i građani koji su se oko 15.00 časova okupili ispred Prekršajnog suda, blokirali su Bulevar oslobođenja u smeru ka Futoškoj pijaci.
Zborovi Novog Sada pozivaju na okupljanje kod Rektorata: Građani i studenti zajedno na blokadama
30.06.2025.•
8
Zborovi Novog Sada pozvali su na okupljanje građana i studenata danas u 18 časova u univerzitetskom kampusu, kod Rektorata.
Noćno kupanje na otvorenom bazenu počinje 1. jula: Evo koliko će koštati ulaznica
30.06.2025.•
0
Noćno kupanje na otvorenom bazenu SPENS-a počinje u utorak, 1. jula.
"Čistoća" povlači kontejnere sa ulica pred najavljenu blokadu - navodno zbog vrućina
30.06.2025.•
70
Javno komunalno preduzeće "Čistoća" zamolilo je Novosađane da svoj otpad odlažu u najbliže podzemne kontejnere.
I njega rade Kinezi: Sve šta treba da znate o pešačko-biciklističkom mostu u Novom Sadu
30.06.2025.•
39
Novi Sad trebalo bi da dobije pešačko-biciklistički most do proleća 2027. godine.
Komentari 8
Ssy
Petrovaradinska Ada
Novi Sad
Sad cutite o tome? Otisao npvac na drugu stranu?
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar