.jpg)
Bivši konsultant za rekonstrukciju Železničke: Vesić ne govori istinu, radilo se na nadstrešnici
Inženjer geologije Zoran Đajić, koji je do marta 2023. radio na rekonstrukcije Železničke stanice u Novom Sadu, kaže da su na nadstrešnici izvođeni radovi.

Foto: 021.rs
Prva reakcija predstavnika vlasti i nadležnih nakon što se obrušila nadstrešnica Železničke stanice u Novom Sadu, zbog čega je nastradalo 14 osoba, bila je da taj deo objekta nije rekonstruisan. Građani su prethodnih meseci mogli da vide da se neki radovi odvijaju, ali nije poznato šta.
Detaljan obim radova do kraja je ostao tajna, jer Ministarstvo saobraćaja nije dostavilo novinarima projekat rekonstrukcije, što je bilo naređenje kineskog konzorcijuma koji izvodi radove.
Inženjer Zoran Đajić je radio kao konsultant saobraćajnog instituta CIP tokom izrade projekta rekonstrukcije zgrade. On kaže za N1 da ministar Vesić ne govori istinu.
Po njegovim rečima, na jednoj od fotografija koje je dostavio u svom izveštaju nadležnima vidi se da iza jedne od ploča sa pročela ima dela betona, a da beton delom nedostaje i da su umesto njega "zgužvani su džakovi od cementa da bi se manje betona stavilo unutra".
"U prvoj fazi je rađena reparacija keramike koja je bila na plafonskom delu i rađeno je samo šminkanje te nadstrešnice. U drugoj fazi, tokom rada na fasadi zgrade i rada na rekonstrukciji kamene obloge, poslao sam u martu 2023. jedan izveštaj izvođačima i svi su dobili te izveštaje od ministarstva pa na dole, u kome sam tražio da se sa pročelja zgrade skinu mermerne ploče i da se proveri kakva je podloga ispod tih mermernih ploča, da se podloga reparira i da se stave nove mermerne ploče, što je inače bilo predviđeno projektom", kaže Đajić za N1.
Kako je objasnio, na pročelju su bile okačene utege prikačene za vrh zgrade i one su držale nadštrenicu. Da su tada skinute ploče na koje je ukazao, tvrdi Đajić, verovatno bi se primetilo da podloga nije dobra i da su utege možda korodirale.
On navodi da je izvođač odlučio samo da prefarba ploče, iako ih je trebalo zameniti, odnosno reparitit njihovu podlogu. Ukazuje i na to da se na nadstrešnici radilo između ostalog i tako što je dodatno prekrivena staklom, iako je originalnim projektom prekriveni deo bio prazan.
Kaže i da kogod da je odlučio da taj, dotad prazan deo, prekrije staklom, morao je da proveri nosivost utega, statiku i kompletni proračun da li se ta nadstrešnica može dodatno opteretiti ili ne.
"Osnovna i glavna odgovornost je ministra i on mora da ostavku, a onda po vertikali, svi do dole", kaže Đajić.
Đajić je objasnio da se medijima javio zato što i sam oseća odgovornost zbog žrtava koje su nastala. Po njegovim rečima, oseća svoju odgovornost, jer je "možda mogao da insistira na tome dalje".
"Međutim, naravno, ja sam pisao preporuke šta da se radi, slao sam izveštaje na 20 adresa, svi ti moji izveštaji su dostupni, i u jednom od tih izveštaja, to je februar 2023, napisao sam da se moraju skinuti te ploče i da se mora srediti podloga ispod tih ploča", ispričao je on za N1.
Na pitanje da li je dobio ijedan odgovor na njegove dopise i izveštaje, odgovara – ne.
Podsetimo, Infrastruktura železnice Srbije, kao i konzorcijum kineskih kompanija, u petak je saopštio da nadstrešnica nije bila predmet rekonstrukcije.
"Nadstrešnica koja je pala na ulasku u stanicu Novi Sad nije bila predmet rekonstrukcije u okviru radova na obnovi stanične zgrade kao deo projekta izgradnje brze pruge Novi Sad-Subotica. U okviru rekonstrukcije rađena je unutrašnjost stanice, krov i fasada iznad i ispod nadstrešnice", rekli su u IŽS.
Isto je saopštio je konzorcijum kineskih firmi CRIC-CCCC, koji je izvodio radove na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Skup podrške prevozniku Milomiru Jaćimoviću danas kod novosadskog suda
06.07.2025.•
6
Studenti u blokadi pozvali su na skup podrške prevozniku Milomiru Jaćimoviću u nedelju, 6. jula ispred Osnovnog suda u Novom Sadu.
Posetioci Štranda u ponedeljak pomažu lečenje sestara Ines i Helene Kovač
06.07.2025.•
0
Posetioci Štranda će u ponedeljak, 7. jula, u okviru akcije Humanitarni ponedeljak, biti u prilici da pomognu lečenje Ines i Helene Kovač.
VIDEO: Šesti dan građanske neposlušnosti u Novom Sadu: Blokirano više raskrsnica i Most slobode
05.07.2025.•
10
Od 19 časova blokirano je više raskrsnica u Novom Sadu kao i raskrsnica kod NIS-a, odnosno, Mosta slobode.
Prva godišnjica drugog svečanog otvaranja rekonstruisane Železničke stanice: 16 žrtava i dve optužnice
05.07.2025.•
4
Petog jula 2024. godine po drugi put je svečano otvorena rekontruisana Železnička stanica u Novom Sadu.
Studenti u blokadi pozvali na okupljanje u Petrovaradinu
05.07.2025.•
8
Studenti u blokadi fakulteta Univerziteta u Novom Sadu pozvali su kolege na okupljanje u Petrovaradinu danas u 19 časova.
Blokade najavljene za večeras
05.07.2025.•
39
Zborovi Novog Sada i za večeras su najavili blokade raskrsnica.
U nedelju 36 stepeni
05.07.2025.•
0
U Novom Sadu će u nedelju biti pretežno sunčano i veoma toplo, uz prolaznu umerenu oblačnost kasnije posle podne.
Zbog hapšenja na blokadama studenti FDU otkazali večerašnju predstavu na Šekspir festivalu
05.07.2025.•
13
Studenti Fakulteta dramskih umetnosti u Beogradu otkazali su večerašnje izvođenje predstave "San letnje noći" na Šekspir festivalu.
U Novom Sadu za jedan dan rođene 24 bebe, dečaci ubedljivo brojniji
05.07.2025.•
0
U Novom Sadu su u protekla 24 časa rođene 24 bebe.
FOTO, VIDEO Blokirano više raskrsnica: Propuštaju se Hitna pomoć i porodice sa decom, incident kod JGSP-a
04.07.2025.•
22
Petog dana građanske neposlušnosti blokirane su raskrsnice kod Mosta slobode, Futoške pijace, Merkatora i JGSP-a, Bulevar oslobođenja su preplavili biciklisti, a propuštaju se Hitna pomoć i porodice sa decom.
Građanske inicijative: Pokrenuto više od 250 postupaka zbog farbanja ulice 8. decembra u Novom Sadu
04.07.2025.•
13
Građanske inicijative saopštile su na Instagramu da su im se obratili Novosađani sa tvrdnjom da imaju saznanja da je pokrenuto više od 250 prekršajnih postupaka protiv učesnika protesta 8. decembra 2024. u Novom Sadu.
Profesor iz Kolumbije kao "opasnost" za Srbiju: U pritvoru 13 sati, bez vode i hrane
04.07.2025.•
6
Više od 30 sati u pritvoru sa suprugom i dvoje maloletne dece, od čega prvih 13 bez hrane i vode, slučaj je profesora sociologije iz Kolumbije koji je došao u Srbiju kao učesnik Kongresa amerikanista u Novom Sadu.
Studenti u blokadi FTN najavili akciju "Marička" - žele da dobrovoljno budu uhapšeni
04.07.2025.•
5
Studenti u blokadi Fakulteta tehničkih nauka najavili su da će večeras "nenasilno" i dobrovoljno tražiti od policije da budu uhapšeni.
SNS bez mitinga 5. jula u Novom Sadu: Vučić nije došao da "oslobodi" ranjeni grad bez nadstrešnice
04.07.2025.•
47
Nesposredno pred Vidovdan, Aleksandar Vučić najavio je da će najverovatnije 5. jula održati miting u Novom Sadu i, kako je rekao, "osloboditi taj grad od onih koji mrze Srbiju".
Normalizovan saobraćaj na Iriškom vencu
04.07.2025.•
2
Saobraćaj na Iriškom vencu bio je zaustavljen oko 16 časova zbog sudara dva kamiona, a kako navode iz JP "Putevi Srbije", saobraćaj je normalizovan.
Slobodan univerzitet: Bojkot nastave dok traje represija nad studentima i građanima
04.07.2025.•
17
Akademska mreža Slobodan univerzitet pozvala je nastavnike, asistente i saradnike Univerziteta u Novom Sadu na bojkot nastave u znak protesta protiv "brutalne represije policije i tužilaštva nad studentima i građanima".
Studenti blokirali obe trake Bulevara oslobođenja kod Prekršajnog suda: Podrška privedenim kolegama
04.07.2025.•
18
Studenti u blokadi fakulteta u Novom Sadu blokirali su deo Bulevara oslobođenja u oba smera kod Prekršajnog suda, zbog privođenja njihovih kolega.
Ipak prijava protiv autoprevoznika Jaćimovića: Zadržan u policiji nakon izlaska iz bolnice
04.07.2025.•
4
Prevoznik Milomir Jaćimović, koji je 1. jula priveden ispred prostorija SNS u Novom Sadu, a potom i prebačen u psihijatrijsku bolnicu, izašao je iz bolnice i javio se u policijsku stanicu gde mu je određeno zadržavanje.
021 otkriva: Šta piše u optužnom predlogu protiv "SNS junaka" koje je Vučić pomilovao
04.07.2025.•
24
Studenti napadnuti, vilica polomljena, "junaci" pomilovani, ustavna prava zloupotrebljena - to je ukratko opis slučaja napada aktivista Srpske napredne stranke na studente u Novom Sadu krajem januara.
Radivoje Jovović pušten iz pritvora: Idem večeras na blokade
04.07.2025.•
9
Pokrajinski poslanik Pokreta slobodnih građana Radivoje Jovović, koji je priveden juče tokom blokada, pušten je iz pritvora.
PMF: Pozivamo da naši studenti budu pušteni iz pritvora, policija da prekine sa upotrebom sile
04.07.2025.•
3
Prirodno-matematički fakultet Univerziteta u Novom Sadu izrazio je zabrinutost povodom privođenja dvoje studenata tog fakulteta i pozvao na njihovo puštanje iz pritvora.
Komentari 72
Vuk
Zika zivac
Зора
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar