
Poskupljuje porez na imovinu u Novom Sadu - pogledajte koliko ćete sada plaćati
Gradsko veće Grada Novog Sada odlučilo je da povisi cene poreza na imovinu za 2025. godinu, za oko 15 odsto u odnosu na važeće cene.
.jpg)
Foto: 021.rs
Ova odluka doneta je na sednici Gradskog veća 4. novembra, ali nije saopštena javnosti, što je i praksa poslednjih godina.
Ovo je inače prvi put da se porez na imovinu menja u poslednje četiri godine.
Prema novom cenovniku, prosečna cena kvadrata na osnovu koje se utvrđuje porez na nekretninu u prvoj zoni iznosiće 127.920 dinara, što je povećanje od oko 17.500 dinara u odnosu na važeću cenu. Cena kvadrata kuće za stanovanje u ovoj zoni biće 107.980 dinara. Trenutno je važeća cena od 93.190 dinara.
Porez na garaže i pomoćne objekte biće procenjivan na osnovu prosečne cene od 63.810 dinara, a na građevinsko zemljište u ovoj zoni na osnovu cene od 44.780 dinara. Za poslovne zgrade i druge građevinske objekte Novosađani određena cena kvadrata je 159.780 dinara.
U prvu zonu spadaju mesne zajednice Žitni trg, Stari grad, Prva vojvođanska brigada, Sonja Marinković, Liman, Boško buha, Liman III, Ostrvo, Ivo Andrić, Vera Pavlović, 7. juli, Narodni heroji, Omladinski pokret, Sava Kovačević i Dunav.
U drugoj zoni naplate, kvadrat stana trenutno je procenjen na 97.470 dinara, a od početka sledeće godine biće 112.560 dinara. Ta cena za kuću za stanovanje biće 99.890 dinara, za građevinsko zemljište 23.493 dinara, a za garaže i pomoćne objekte 49.700 dinara. Za zgrade i poslovne objekte porez za 2025. godinu iznosiće 120.860 dinara.
U drugu zonu uvršteni su objekti u mesnim zajednicama Gavrilo Princip, Bistrica, Detelinara, Jugovićevo, Radnički, Podbara, Salajka, Bratstvo - Telep i Nikola Tesla - Telep.
Što se tiče treće zone koja uglavnom pokriva prigradska naselja i obode grada, tu je vrednost kvadrata građevinskog zemljišta za iduću godinu procenjena na 3.320 dinara, stana na 60.765 dinara, kuće 55.210 dinara, a garaže na 28.980 dinara.
Budući da u ovim delovima grada ima i poljoprivrednog zemljišta, kvadrat je procenjen na 62 dinara. Za građevinske objekte poslovne namene, kvadrat je procenjen na 68.108 dinara.
U trećoj zoni su Slana Bara, Klisa, Vidovdansko naselje, Kać, Futog, Veternik, deo Petrovaradina, Ribnjak, i drugi delovi grada.
U četvrtoj zoni koja uključuje Šangaj, Rumenku, Čenej, Pejićeve salaše, Alibegovac, Puckaroš, Zanoš, Paragovo, Bocke i još nekoliko naselja sa sremske strane grada, cena kvadrata stana je procenjena na 51.500 dinara, a kuće na 46.320 dinara. Kvadrat građevinskog zemljišta vredeće 2.095 dinara, poljoprivrednog 58, a garaža i pomoćnih objekata 17.100 dinara.
Meštanima Bukovca, Ledinaca, Starih Ledinaca, Budisave, Kisača, Kovilja, Stepanovićeva i drugih područja koja nisu obuhvaćena u zonama od prve do četvrte, porez na stan će se računati na osnovu procenjene cene kvadrata od 43.000.
Gradsko veće ocenilo je da je cena kvadrata kuće u petoj zoni naplate 32.950 dinara. Poljoprivredno zemljište procenjeno je na 50, građevinsko na 887 dinara, poslovne zgrade na 34, a garaže na 11 hiljada dinara po kvadratu.
Ove izmene primenjuju se od 1. januara 2025. godine.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Zbog čega Novosađani tuže grad: Milioni odlaze na ujede, padove i eksproprijaciju
11.07.2025.•
2
Veliki broj tužbi zbog ujeda pasa, prokliznuća na ledu i upadanja u rupe zabeležen je i u 2024. godini. Takvih predmeta bilo je preko 6.000, a u svim slučajevima tužena strana bio je Grad Novi Sad.
Dodeljeni tenderi za Most slobode: Pogledajte šta će se raditi
11.07.2025.•
3
Tenderi za geodetsko snimanje stubova na Mostu slobode, kao i opažanje klizišta na obali Dunava u zoni mosta, dodeljeni su dvema firmama.
Vikend pred Novosađanima sunčan i topliji
11.07.2025.•
0
Subota u Novom Sadu biće pretežno sunčana i toplija.
Planira se novi stambeni kompleks na Alibegovcu: Skoro 20 zgrada, portirnica na ulazu
11.07.2025.•
47
Na području Alibegovca planira se novi stambeni kompleks, veličine 1,56 hektara.
U Betaniji rođeno 26 beba, među njima i blizanci
11.07.2025.•
0
U novosadskoj Betaniji je za 24 časa rođeno 26 beba.
FOTO, VIDEO: Prve večeri Exita poručeno da Novi Sad pamti 1. novembar, pozdravljeni studenti
11.07.2025.•
33
Jubilarni, 25. Exit, počeo je u četvrtak, 10. jula na Petrovaradinskoj tvrđavi.
FOTO, VIDEO: Ateist rep na Exitu i poruka "ruke su vam krvave"
10.07.2025.•
18
Jubilarno, 25. izdanje Exit festivala počelo je večeras na Petrovaradinskoj tvrđavi.
FOTO, VIDEO Ulični korzo otpora: "Da se, dok je ceo svet ovde, prikaže istina o Srbiji"
10.07.2025.•
27
U toku je blokada Varadinskog mosta i dela Bulevara Mihajla Pupina.
Za kraj radne nedelje stiže nam sunčani petak: Šta vas očekuje?
10.07.2025.•
0
Petak će biti suv, topliji i sunčaniji.
Semafori u Novom Sadu dobijaju baterije zbog nestanaka struje - evo na kojim lokacijama
10.07.2025.•
10
Gradska uprava za građevinsko zemljište i investicije raspisala je javnu nabavku za baterije za 16 semafora u Novom Sadu.
Izdavanje stanova za bezbednjake u Novom Sadu: Zabranjeno, ali ima oglasa
10.07.2025.•
40
Sajtovi na kojima se objavljuju stanovi za izdavanje puni su stanova koji izuzetno podsećaju na stanove za bezbednjake koji su kupljeni po povlašćenim cenama.
Sutra skup ispred Karlovačke gimnazije i blokada raskrsnice: "Raspišite izbore"
10.07.2025.•
4
Građani koji podržavaju studente traže vanredne parlamentarne izbore i zbog toga se okupljaju u petak, 11. jula, ispred Karlovačke gimnazije.
Akademski plenum kod Varadinskog mosta prikuplja donacije za profesora i potpise za vanredne izbore
10.07.2025.•
0
Akademski plenum danas, 10. jula na štandu kod Varadinskog mosta prikupljaće donacije za operaciju profesora Aleksandra Pavlovića - Caleta kao i potpise za vanredne parlamentarne izbore.
Advokat Lakić: Tužilaštvo da procesuira osobe koje su pretukle i vezale studenta FTN-a
10.07.2025.•
1
Advokat Nikola Lakić izjavio je da tužilaštvo mora da procesuira službenike Ministarstva pravde koji su teško povređenog studenta novosadskog FTN-a Luku M. vezali lisicama za bolnički krevet u KBC Zemun.
Novosađani dobili novu destinaciju za kupovinu - otvoren 42. Univerexport objekat u Novom Sadu
10.07.2025.•
0
Kompanija Univerexport otvorila je novi maloprodajni objekat u Novom Sadu, koji se nalazi na adresi Ćirpanova 14.
Kamerman koji je napadnut ispred prostorija SNS u Novom Sadu podneo prigovor tužilaštvu
10.07.2025.•
1
Kamerman televizije Euronews Mirko Todorović, koji je fizički napadnut 5. novembra ispred prostorija SNS na Bulevaru oslobođenja, podneo je prigovor novosadskom Višem javnom tužilaštvu.
Exit pokreće novi festival ispred egipatskih piramida
10.07.2025.•
6
Exit festival bi sledeće godine trebalo da pokrene novi festival koji će se održavati u Egiptu, u blizini poznatih piramida.
"Ulični korzo otpora" na Bulevaru Mihajla Pupina: Da se posetiocima Exita prikaže "istina o Srbiji"
10.07.2025.•
20
Zborovi građana Novog Sada najavili su "neposlušni korzo" i za večeras, 10. jul.
Uprava za izvršenje krivičnih sankcija: Student FTN-a bio vezan za bolnički krevet, ali kratko
10.07.2025.•
35
Uprava za izvršenje krivičnih sankcija saopštila je da je student novosadskog Fakulteta tehničkih nauka Luka M. bio vezan lisicama u Kliničko-bolničkom centru (KBC) Zemun, ali u samo kratkom vremenskom intervalu.
Studenti mogu da ostanu u novosadskim domovima do 20. avgusta
10.07.2025.•
0
Studenti koji su smeštaj u domovima Studentskog centra "Novi Sad" u Novom Sadu, Somboru i Zrenjaninu dobili na konkursu 2024. godine, uz odgovarajuću potvrdu svog fakulteta, mogu ostati u svojim sobama do 20. avgusta.
Komentari 113
Opet
Vetar u ledja
Katarina
Videti u komšiluku koliki su porezi....
Osećam se kao podstanar u kupljenom stanu na kredit.
Plaćeno je raznih porez do useljenja i sad udri porez na imovinu.
Zar nije ustavno pravo, pravo na stambeni prostor?
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar