Građevinski inženjer: Železnička stanica otvorena bez dozvole, piramida odgovornosti za tragediju
Železnička stanica u Novom Sadu otvorena je bez dozvole građevinske inspekcije, a izvesnih radova bilo je i na nadstrešnici koja se srušila, iako je vlast nakon tragedije tvrdila suprotno.
Foto: 021.rs
To se može zaključiti na osnovu detalja iz krivične prijave protiv bivšeg ministra Gorana Vesića.
Niko od nadležnih za 26 dana nije rekao da Železnička stanica nije prošla tehnički pregled, da nema upotrebnu dozvolu i da radovi koji su se nastavili i posle svečanog otvaranja objekta nisu bili prijavljeni građevinskoj inspekciji.
Građevinski inženjer Danijel Dašić kaže za N1 da je tehnički prijem objekta sastavni deo koji prethodi dobijanju upotrebne dozvole.
"Tehnički prijem mora da proveri da li je sve urađeno po projektu, u skladu sa standardima koji važe u Srbiji, da li svaki element ima svoj atest i da li je nadzorni organ zajedno sa projektantom i izvođačem potvrdio da su svi elementi - od prvog do poslednjeg bezbedni za korišćenje", objasnio je Dašić, navodeći da, prema zakonu o planiranju i izgradnji, bez toga nije moguće otvoriti jedan objekat, pogotovo objekat javne namene kakva je Železnička stanica u Novom Sadu.
Kako je kazao, tehnički prijem su bukvalno projektant, nadzorni organ, izvođač i komisija, koji idu od štekera do štekera i proveravaju da li sve radi kako treba.
"Laički, na primer, pre nego što se useljavamo u stan, neko mora da prekontroliše da li nam je vodovodna instalacija u redu, kanalizaciona, da li je struja dobro povezana i da li su svi ostali elementi ugradnje u skladu sa zakonom", objašnjava Dašić.
U slučaju urušavanja nadstrešnice na Železničkoj stanici koja je usmrtila 15 osoba u Novom Sadu, Dašić je ponovio ono što je kazao i tri dana nakon tragedije - da je najveća odgovornost do ministra građevinarstva, infrastrukture i saobraćaja, ali ne u ovom delu sada.
"Po zakonu on (ministar) da ne sme da dozvoli da radovi krenu pre nego što dobije sve dozvole. U vreme izvođenja radova nisu imali sve potrebene dozvole što je ‘must have’ da bi se krenulo u radove po zakonu", ističe sagovornik N1.
U zakonu još piše da investitor snosi krivično-pravnu odgovornost.
Te dozvole, kako kaže, na neki način garantuju da je projekat dobar i da je sve što je planirano da se radi na gradilištu u skladu sa zakonom.
"Ta dozvola bi pokazala da projektant i nadzorni organ nisu imali pojma o originalnom projektu iz 1964. godine koji im se nalazio na kilometar od gradilišta u arhivu grada Novog Sada i to je katastrofa", smatra Dašić.
Prema njegovoj oceni, jednostavna računica za rešavanje odgovornosti ovog slučaja je - jedan, plus dva, plus tri.
"Jedan predsednik države, dva predsednika vlade i tri ministra građevine snose odgovornost - direktnu, indirektnu, ali svi su odgovorni. Predsednik je tražio da se to otvori dva puta. Predsednici vlade (Ana) Brnabić i (Miloš) Vučević su to izvršavali i odgovorni su kao što je odgovoran (Goran) Vesić kao što je odgovoran i Tomislav Momirović i Zorana Mihajlović koja je prva potpisala ugovor o svemu tome 2018. Godine. Govorimo o jednoj piramidi", kazao je Dašić.
To što je Vesić u zatvoru, kako ocenjuje, služi da se skrene pažnja sa naredbodavaca - odnosno na one koji su, kako je kazao, podstrekivali na vršenje krivičnog dela
"Ako je svečano otvorena stanica, bez svih papira što je krivično delo, onda moramo da nađemo ko je podstrekivao osumnjičena lica da to izvrše", ističe Dašić.
Dašić se osvrnuo i na izjavu predsednika Srbije koji je 7. novembra rekao da neki objekat može da ima privremenu dozvolu dok se čeka upotrebna dozvola. Vučić je tada ukazao da je u vreme bivše vlasti most na Adi otvoren 2011. a da je upotrebnu dozvolu dobio 2019. godine.
"Ne mora neko da ima upotrebnu dozvolu, može da ima privremenu dozvolu koja je isto što i upotrebna, dok se čeka ta dozvola, znači da je objekat potpuno bezbedan", kazao je Vučić.
Kako je istakao Dašić, ova izjava je najblaže rečeno - neistina.
"Ne postoji privremena upotrebna dozvola. Postoji privremena građevinska dozvola koja se izdaje kada napravite gradilište. Ona traje dok traju radovi, ali ne postoji kod nas privremena upotrebna dozvola", objašnjava Dašić.
Dodao je da građevinska dozvola nije isto što i upotrebna.
U nedelju će biti tačno mesec dana od pada nadstrešnice sa zgrade Železničke stanice u Novom Sadu, kada je poginulo 15 građana, a dvoje teško povređeno.
Skup u 11.52 najavili su iz organizacija Stav i Sviće. Građanima savetuju da ponesu farbu i rukavice.
Sa akcijom građanske neposlušnosti nastavljaju dok svi aktivisti ne budu oslobođeni iz pritvora, ali i ispunjenja ostalih zahteva.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Četvrtak u Novom Sadu: Šta nas osim toplote još očekuje?
05.08.2026.•
3
Polako i sigurno prolazi radna nedelja u kojoj nas čekaju veoma visoke temperature, isključenja struje i raznolik kulturni program.
Makedonski nacionalni savet: Spomenik "Majka Makedonija" nije politička provokacija, već simbol sećanja
05.08.2026.•
20
Makedonski nacionalni savet saopštio je da inicijativa za podizanje spomenika "Majka Makedonija" u Novom Sadu nema političku, teritorijalnu niti međunarodnu konotaciju.
Besplatne radionice prve pomoći za roditelje odojčadi i male dece u Novom Sadu
05.08.2026.•
1
Dom zdravlja Novi Sad organizuje besplatne edukativne radionice za roditelje odojčadi i dece uzrasta do tri godine, posvećene pružanju prve pomoći u kriznim situacijama.
Grčki nacionalni savet protiv spomenika "Majka Makedonija": "Nepotreban istorijski kič u Novom Sadu"
05.08.2026.•
13
Nacionalni savet grčke nacionalne manjine u Srbiji obratio se Skupštini grada Novog Sada i Savetu za kulturu i informisanje povodom inicijative za podizanje javnog spomenika "Majka Makedonija".
Novi Sad među najtoplijim gradovima: U 17 sati izmereno 38 stepeni
05.08.2026.•
5
Najtopliji gradovi u Srbiji u 17h su Sombor i Kikinda, gde je izmereno 39 stepeni, kao i na Paliću, prema podacima Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
Beljanski podneo ostavku na mesto u UO Advokatske komore Srbije
05.08.2026.•
23
Član Upravnog odbora Advokatske komore Srbije (AKS) Vladimir Beljanski podneo je ostavku na to mesto.
Čija je Jovina gimnazija?
05.08.2026.•
56
O ideji da Gimnazija "Jovan Jovanović Zmaj" bude vraćena pod okrilje Srpske pravoslavne crkve u Novom Sadu se priča već duže vreme.
Institut za javno zdravlje Vojvodine: Rizik po one koji se kupaju u Dunavu u Novom Sadu mali do umeren
05.08.2026.•
10
Načelnica Centra za higijenu i humanu ekologiju Instituta za javno zdravlje Vojvodine Sanja Bijelović izjavila je da je, uprkos rekordno niskom vodostaju Dunava, mikrobiološka situacija na području Novog Sada stabilna.
I sutra vrelo u Novom Sadu, minimalno osveženje u petak
05.08.2026.•
0
I četvrtak će u Novom Sadu biti sunčan i "pakleno" topao.
Grčka stranka protiv spomenika "Majka Makedonija" u Novom Sadu: "Direktna provokacija"
05.08.2026.•
40
Građanska stranka Grka Srbije protivi se podizanju spomenika "Majka Makedonija" u Novom Sadu, na inicijativu Saveta makedonske nacionalne manjine.
Meštani Rakovca danima bez vode u večernjim satima: JKP obećava trajno rešenje u septembru
05.08.2026.•
22
Meštani Rakovca žale se da već danima u večernjim satima ostaju bez vode, zbog čega su se obratili redakciji 021.rs.
Vraćanje Jovine gimnazije crkvi: Pitanje obrazovanja ili zemljišta u centru grada
05.08.2026.•
84
Ministar prosvete Dejan Vuk Stanković izjavio je da bi rešenje za Gimnaziju "Jovan Jovanović Zmaj" možda bilo da se ona vrati Srpskoj pravoslavnoj crkvi, koja ju je osnovala.
U Novom Sadu za jedan dan rođeno 20 beba, među njima i blizanci
05.08.2026.•
0
U Novom Sadu je u protekla 24 časa rođeno 20 beba.
Spomen-kompleks svim Srbima stradalim na prostoru Hrvatske biće izgrađen na Banstolu
05.08.2026.•
24
Spomen-kompleks posvećen svim ubijenim, poginulim i nestalim Srbima na prostoru Hrvatske, biće izgrađen kod crkve na Banstolu.
Dolazi nam sreda: U Novom Sadu još jedan "pakleni dan", ali ima i događaja
04.08.2026.•
0
Tropske vrućine se nastavljaju, a mi vam donosimo pregled dana sa svim informacijama za sredu koja nam dolazi.
Tribina sa studentima u subotu na Klisi: Tema lokalni problemi
04.08.2026.•
8
Novosadski studenti u blokadi u subotu, 8. avgusta, organizuju tribinu na kojoj će sa meštanima Klise razgovarati o lokalnim problemima.
VIDEO: Dunav u Novom Sadu otkrio ostatke utvrđenja iz 18. veka
04.08.2026.•
23
Nizak vodostaj Dunava otkrio je ostatke utvrđenja Insel Schanz (Ostrvski šanac), koje je podignuto sredinom 18. veka u blizini Petrovaradinske tvrđave.
GP "Solidarnost" o izjavi ministra: Jovina je identitet Novog Sada, on se ne predaje, već čuva
04.08.2026.•
15
Građanski pokret "Solidarnost" osudio je izjavu ministra prosvete Dejana Vuka Stankovića da bi Jovinu gimnaziju trebalo "vratiti crkvi".
Još dva vrela dana u Novom Sadu, pa minimalno svežije
04.08.2026.•
4
Još naredna dva dana u Novom Sadu biće "paklena", a onda sledi minimalno osveženje.
MAPA: Radovi u Novom Sadu - izbegavajte ove lokacije
04.08.2026.•
6
Sezona letnjih radova na ulicama Novog Sada uveliko je u jeku.
Komentari 17
Nemanja
Molim te ti tako četvrtpismen digni dreku što se struka ne javlja.
Član biblioteke
Nana
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar