Novinar RTS-a iz Novog Sada u pismu uredniku: Da li vam se sada više sviđa ton tabloida?
Novinar Radio-televizije Srbije iz Novog Sada Milan Srdić uputio je otvoreno pismo glavnom i odgovornom uredniku Nenadu Lj. Stefanoviću.
Foto: 021.rs
Milan Srdić je pre nekoliko dana, nakon što je u Dnevniku objavljen njegov prilog o blokadi Gradske kuće u Novom Sadu, a koji je bio izmenjen bez njegovog znanja, objavio tekst u kojem govori o svom iskustvu izveštavanja iz Novog Sada nakon tragedije na Železničkoj stanici.
Sada je uputio otvoreno pismo glavnom i odgovornom uredniku Nenadu Lj. Stefanoviću, koje mu je uputio i na mejl, a koje je objavio i na društvenim mrežama.
Portal 021.rs prenosi otvoreno pismo Milana Srdića u celosti:
Obraćam Vam se javno, jer već odavno ne odgovarate na moje poruke, niti Vas kao glavnog urednika zanima da tokom burnih dešavanja u zemlji, pozovete svoje ljude koji su na prvoj liniji. U onom gradu do koga, siguran sam, od crne tragedije nikada niste došli. Da osetite atmosferu, ako već niste Novosađane hteli da čujete u izjavama u Informativnom programu čiji ste glavni urednik. Da čujete studente, srednjoškolce, njihove roditelje, nastavnike, profesore. Možda ste ih i čuli, ali samo u sirovom materijalu koji smo slali, ili ne daj Bože na nekoj drugoj televiziji.
Neću Vam citirati medijske zakone, Kodeks RTS-a i onaj etički, statut naše kuće, ili bilo koji papir koji ste potpisali, pitaću Vas ljudski!
Da li Vaš stomak reaguje kada u centralnoj informativnoj emisiji pustite laži o studentima? Da li je Vaša nespretna interpretacija vesti bez ograde, zaista nespretna, ili vam se moj uredniče sada više sviđa ton tabloida, od medija u kojima ste radili i koji mogu samo da Vam svetlaju biografiju? Da li vaš stomak reaguje kada čujete buku ispred vaše kuće. 55.000 ljudi, jer sam siguran da sliku niste uživo videli, jer niste uredniče na terenu kao Vaši noviari. Sa mikrofonom RTS-a, da stoički prime napade i uvrede, one koje bi vi prvi trebalo da čujete. Da li ste nazvali te svoje novinare i pitali ih kako su? Dali im savet? Stali iza njih u svojim emisijama.
Ali, ne uredniče tako što ćete im menjati tekst, skraćivati izjave ili menjati sliku, nego uredniče tako što ćete poštovati njihov trud. Trud da zakonski rade svoj posao. Onako kako ste im uz ugovor o radu dali da potpišu sve ono što ste i Vi potpisali. Da li Vam stomak reaguje kada čujete da nam je slomljena kamera, ili mom snimatelju povređena ruka, još onomad...
A od tada još mnogo neprijatnih situacija. Sreća, samo verbalno. Niste čuli te uvrede, ali sam Vam poslao neke od njih u mejlu. Pod znacima navoda, da ne bude suviše ošto za Vaše oči, kao što to nije bilo oštro za naše uši, srce, integritet, trud...
Naš informativni program ne liči više na balansirani javni servis, već sve više na žutu štampu, ali, da, izvinite na toj žutoj boji. Možda Vas podseća na emisiju Ćirilica, kada je predsednik jedne države ponovo prozivao Vašeg novinara, da je žut da žući ne može biti i da je uvek bio žut. Znate da to nije prvi put da je javno uradio. Samo vi znate šta nije bilo javno i koliko ste poziva i od koga dobili zbog tog oduvek žutog novinara.
Znate da to traje skoro od početka naše saradnje, kada ste me još uvek zvali na telefon ili pozivali u redakciju. Je l' osećate nešto u stomaku, kada najmoćniji čovek u državi, proziva Vaše novinare i koleginicu koju je doveo u vezu sa najavama nekakvog ubistva? Ne morate o nama misliti kao kolegama, ili ne daj Bože prijateljima, već samo novinarima, koji nemaju više samo jednu metu na čelu. Imaju ih mnogo.
Zato valjda na poslednjem protestu studenata ispred naše kuće, niste ni smeli da stavite mikrofone RTS.
Nas su dragi uredniče obojili svi. Od te Ćirilice, do opozicije, građana, mojih sugrađana, studenata...
Uredniče, poručiću svima, ne pojedinačno, već kroz poruku Vama: Ja sam kao novinar daltonista i tako će ostati zauvek.
Da li vas boli stomak što je Vaš novinar morao da objavi na Fejsbuku onakav post, koji su svi preneli? Da li ste shvatili da sam to uradio zato što je RTS i moja kuća koliko i Vaša? Zato što volim RTS, zato što RTS nije samo Informativni program, već mnogo, mnogo više. Je l' Vas boli stomak što ste i ljude iz drugih redakcija doveli u situaciju da se stide zbog toga gde rade? Ili sada tražite načine da objasnite kako sam strašno neprofesionalan, kasnim na posao, ne idem na teren, ne radim priče, iako mi ih je neko navodno tražio.
Da li vas boli to što je Vaš novinar doveden u situaciju da mora da objašnjava da nije ćutao 15 godina. Sreća, pa postoji internet, gde svi mogu da vide kako je Vaš novinar 15 godina poštovao zakon i izveštavao kako to nalažu i etički kodeksi i odgovornost prema ona tri zakona koji ste zaboravili.
Da li Vas, moj uredniče, boli stomak kada puštate isečene izjave i posle sebe dovodite u situaciju koja se sinoć desila u Dnevniku 2?
Da li sa Vašim sadašnjim urednicima možete da pričate o Čomskom? Možete li da im objašnjavate kako se brusi novinarski dijamant? Pomenete li im to što ste meni toliko puta pomenuli?
Dragi uredniče, ne bih Vam oduzimao više vremena, jer znam da se bavite mnogo ozbiljnim vestima. Onim što nisu brušeni dijamant, nego onim koje i dalje crtaju nama, Vašim novinarima, ali i svim zaposlenima u RTS, metu na čelu.
Pošto ste vašim potezima krajnje marginalizovali rad dopisničke redakcije iz Novog Sada, ovim putem Vas obaveštavam, da novosadsko dopisništvo neće više slati gotove priloge i pružati Vam šansu da ih ili ne objavite, ili menjate kako Vama odgovara. Uh, izvinite, da ih bojite nekom drugom bojom, za koju sada već cela Srbija zna čija je.
A Vi, dragi uredniče, po savesti. Mi ćemo i dalje ići na događaje, slati materijale, izjave. Vi dragi uredniče sarađujte sa onima za koje je Čomski disident, a Vaši novinari najžući.
Verovao sam u Vas kada sam te 2009. godine došao u RTS, sa TV B92. Kada je Aleksandar Tijanić, ko god i šta mislio o njemu, uvek stao iza Vašeg tako problematičnog novinara. Vi znate najbolje, kao i ne možda oni koji me pitaju gde sam bio 15 godina i što sam ćutao, da je ovaj oduvek žuti novinar i Tijaniću "skako po glavi".
Za razliku od Vas, dragi uredniče, on je stajao iza mene, iako sam redovno pozivan u kancelariju, gde sam samo ja čuo, a znate već šta... I Vi ste to od njega sigurno čuli milion puta.
I, za kraj, dragi moj uredniče, ako će Vam malo smiriti stomak, zaista sam uživao, sada na žalost nekada davno, da razgovaram i sa Vama. I svima sam govorio da je divno slušati Vas, i da sam uvek iz Vaše kancelarije odlazio osećajući se kao da sam pročitao jednu celu knjigu. Toliko ste lepo pričali. A nisam sreo mnogo takvih u životu.
Ja, dragi moj današnji uredniče, apelujem na tog drugog urednika da se vrati. Da stane iza svog Informativnog programa, svoje kuće, svojih novinara i svojih kolega.
Vaš novinar daltonista,
Milan Srdić.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Večeras skup u Novom Sadu: Godinu dana od nereda kod prostorija SNS-a
13.08.2026.•
0
Skup povodom obeležavanja godinu dana od sukoba i građana i policije kod prostorija Srpske napredne stranke održaće se večeras.
Slučaj "Nadstrešnica": Razlozi zbog kojih tužilac ne prihvata odbranu Šurlana, Dimoski i ostalih optuženih
13.08.2026.•
0
Svi optuženi u predmetu pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu saslušani su pred tužiocem 22. novembra 2024. godine.
"Niko to nije ni proglasio verskim obredom": Vučić poštu stradalima u padu nadstrešnice nazvao satanizmom
13.08.2026.•
18
Hiljade ljudi je od novembra 2024. stajalo u 11.52 na ulicama i trgovima širom Srbije, odajući poštu stradalima u padu nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu tražeći istovremeno odgovornost za smrt 16 ljudi.
Četvrtak u Novom Sadu: Vrućina preko dana, najavljeno rashlađenje tokom noći
12.08.2026.•
1
Toplotni talas i dalje ne popušta, barem tokom dana. Novosađane očekuje još jedan sunčan letnji dan sa nekoliko isključenja struje i zanimljivim muzičkim programom.
Vodovod: Više od dve milijarde dinara uloženo u modernizaciju sistema, Novi Sad bez restrikcija
12.08.2026.•
13
JKP "Vodovod i kanalizacija" Novi Sad odbacilo je tvrdnje pojedinih političkih pokreta da se problemima u sistemu vodosnabdevanja pristupa bez ozbiljnih ulaganja i da se infrastruktura "krpi kada pukne cev".
Mićin: Železničko stajalište na Rumenačkom putu za mesec dana, do proleća uređen centar grada
12.08.2026.•
47
Železničko stajalište na Rumenačkom putu, koje treba da rastereti stanicu u Petrovaradinu, biće gotovo za mesec dana, izjavio je gradonačelnik Žarko Mićin.
ANKETA: Da li biste izašli na referendum o "Novom Sadu na vodi"?
12.08.2026.•
44
Skupštini Novog Sada predat je predlog za verifikaciju narodne inicijative za raspisivanje referenduma o "Novom Sadu na vodi".
Agencija za sprečavanje korupcije istražuje imovinu Gorana Vesića
12.08.2026.•
35
Agencija za sprečavanje korupcije pokrenula je vanrednu kontrolu imovine Gorana Vesića, bivšeg ministra građevine i jednog od optuženih za pad nadstrešnice u Novom Sad kad je poginulo 16 osoba.
Ručna bomba pronađena na Podbari, policija na terenu
12.08.2026.•
3
Uređaj za koji se sumnja da je ručna bomba pronađen je u Ulici Juga Bogdana na Podbari.
Vladimir Mihić najavio tužbu Upravnom sudu zbog prestanka radnog odnosa na Filozofskom fakultetu
12.08.2026.•
7
Bivši vanredni profesor Filozofskog fakulteta Vladimir Mihić najavio je da će sledeće sedmice podneti tužbu Upravnom sudu zbog, kako tvrdi, nezakonitog prekida radnog odnosa.
Jovović dobija pretnje zbog poslaničke grupe "Vojvodina uz studente": "Ne dopada se krugovima vlasti"
12.08.2026.•
21
Nezavisnom pokrajinskom poslaniku Radivoju Jovoviću, neposredno nakon saopštenja o tome da je u Skupštini Vojvodine formirana poslanička grupa "Vojvodina uz studente", čiji je i on član, upućene su pretnje.
Skupštini grada podnet predlog za referendum o "Novom Sadu na vodi"
12.08.2026.•
15
Građanska platforma "100% Sad" predala je predlog za verifikaciju narodne inicijative za raspisivanje obavezujućeg lokalnog referenduma o "Novom Sadu na vodi".
U hotelskoj sobi u Novom Sadu zaplenjena dva i po kilograma droge
12.08.2026.•
5
Policija u Novom Sadu uhapsila je muškarca iz Bačke Palanke zbog sumnje da je proizvodio i prodavao narkotike.
OK Vojvodina s novim timom u sezonu: Od 14 igrača iz prethodne ekipe ostala samo šestorica
12.08.2026.•
0
Odbojkaški klub Vojvodina pripreme za novu sezonu počinje sa znatno drugačijim timom u odnosu na prošlu sezonu.
Slučaj "Nadstrešnica": Jelena Tanasković prebacila odgovornost na Vesića, evo šta je rekao tužilac
12.08.2026.•
25
Odnos bivše v.d. direktorka "Infrastrukture železnice Srbije" Jelene Tanasković prema radovima na Železničkoj stanici u Novom Sadu može se svesti na to da se ni za šta nije pitala, a nije se ni interesovala.
Godinu dana od nereda kod prostorija SNS-a u Novom Sadu: Zborovi organizuju skup
12.08.2026.•
10
Zborovi Novog Sada u četvrtak, 13. avgusta, organizuju skup povodom obeležavanja godinu dana od sukoba građana i policije ispred prostorija SNS-a na Bulevaru oslobođenja.
Večeras pomračenje Sunca, videće se i iz Novog Sada
12.08.2026.•
8
Građani će večeras moći da posmatraju delimično pomračenje Sunca.
DS: Godinu dana od prebijanja aktiviste u Novom Sadu, režimski batinaši nisu kažnjeni
12.08.2026.•
0
Prošlo je godinu dana od prebijanja aktiviste Demokratske stranke Bojana Mrkovačkog u Novom Sadu, podsetila je ova stranka.
Lepe vesti iz Betanije: Rođeno 26 beba
12.08.2026.•
0
U Novom Sadu je u protekla 24 časa rođeno 26 beba.
Komentari 20
Lana
Dragana
Maki
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar