Tužilaštvo odbilo da dostavi optužnicu za pad nadstrešnice: "Došlo bi do formiranja predubeđenja"
Više javno tužilaštvo u Novom Sadu odbilo je da dostavi optužnicu ovog tužilaštva protiv 13 osoba u slučaju pada nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu.
Foto: 021.rs
Portal 021.rs uputio je preko Zahteva za pristup informacijama od javnog značaja optužni predlog koje je Više javno tužilaštvo u Novom Sadu podiglo 30. decembra prošle godine, a u slučaju pada nadstrešnice koja je ubila 15 i teško ranila dve osobe.
Ovom optužnicom obuhvaćeni su, između ostalog, i bivši ministar građevine Goran Vesić, bivši direktori "Infrastrukture železnice Srbije" Jelena Tanasković i Nebojša Šurlan, kao i Vesićeva pomoćnica Anita Dimoski.
Okrivljeni, među kojima su i projektanti, terete se za krivična dela u vezi sa izazivanjem opšte opasnosti i ugrožavanja bezbednosti, za šta im preti do 12 godina zatvora.
Iako je krajem godine iz Višeg javnog tužilaštva saopšteno da je podignuta optužnica, ona nije dostavljena javnosti na uvid, zbog čega je portal 021.rs poslao Zahtev.
Međutim, iz ovog tužilaštva odbili su isti kao neosnovan jer bi "u ovom momentu davanjem traženih informacija došlo do formiranja određenih predubeđenja u javnosti, koje bi za posledicu imale uticaj na integritet i efikasnost postupka".
Ovo zaključuju polazeći od toga da je sadržina optužnice "iscrpna, obuhvata složene, posebno osetljive činjenice koje su predmet analize vanpretresnog veća u fazi potvrđivanja optužnice, a imajući u vidu i brojnost okrivljenih i činjeničnog stanja i pravne kvalifikacije, prirodu samog događaja, te da navedena optužnica još uvek nije potvrđena".
Zbog toga je ocenjeno, kako se dodaje, da bi davanjem traženih informacija došlo do znatnog otežavanja sprovođenja krivičnog postupka.
"Kao i da je interes vođenja tog postupka u konkretnom slučaju pretežniji od interesa za pristup traženim informacijama, te je doneta odluka da se tražiocu informacije, odnosno javnosti, generalno, uskrati pristup traženim informacijama", navodi se u odgovoru na Zahtev portala 021.rs.
Tužilaštvo ističe i da se "ne dovodi u pitanje interes javnosti da bude obaveštena o postupanju Tužilaštva u vezi navedenog događaja".
"Javnost ima saznanja o postupanju Višeg javnog tužilaštva u Novom Sadu kroz izdata saopštenja, i to u onoj meri koja je dovoljna da javnost bude obaveštena, a sa druge strane da takva saopštenja ne štete interesima krivičnog postupka", navodi se u odgovoru.
I stvarno, javnost ne može da dobije nikakva dodatna obaveštenja o postupku osim retkih saopštenja Višeg javnog tužilaštva, s obzirom na to da ova institucija od nesreće 1. novembra ne odgovara na brojna pitanja redakcije portala 021.rs, bilo da je u vezi sa tragedijom ili dešavanjima nakon samog događaja.
Nadstrešnica rekonstruisane Železničke stanice obrušila se 1. novembra. Predstavnici vlasti su, dok još nije bio poznat ni tačan broj žrtava, tvrdili da nadstrešnica nije bila rekonstruisana. Ispostavilo se da je to laž.
Kako je pokazalo veštačenje, na nadstrešnicu je bila dodata nova konstrukcija, čime je ona bila 23,11 tona teža od dozvoljenog opterećenja.
U sklopu predistrage saslušano je više desetina osoba, a po nalogu tužilaštva uhapšeni su i bivši ministar građevine Goran Vesić, te bivši direktori "Infrastrukture železnice Srbije" Jelena Tanasković i Nebojša Šurlan, kao i Vesićeva pomoćnica Anita Dimoski.
Vesić je nakon svega nekoliko dana, štrajka glađu i prebacivanja iz pritvora u bolničku ustanova, pušten na slobodu, dok je za Tanasković i Dimoski određen kućni pritvor.
Krajem godine Više javno tužilaštvo u Novom Sadu podiglo je optužnicu protiv 13 osoba, među tražeći da se Vesić, Tanasković i Dimoski vrate u pritvor. Međutim, Viši sud je odbio taj predlog.
Pad nadstrešnice je doveo do građanskih protesta i studentskih blokada širom zemlje kojima se traži krivična odgovornost za smrt 15 osoba. Pod pritiskom studentskih blokada vlast je objavila deo dokumentacije u vezi sa rekonstrukcijom, koju je prethodno krila od javnosti. Isto je učinilo i tužilaštvo.
Ono što se saznalo iz objavljene dokumentacije jeste da su odgovorni svi u lancu onih koji su učestvovali u rekonstrukciji stanične zgrade u Novom Sadu, dok nadzor praktično nije ni postojao.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Dvodnevna konferencija "Kako da pravda za žene ne ostane samo na papiru?" u Petrovaradinu
27.11.2025.•
0
Dvodnevna konferencija "Kako da pravda za žene ne ostane samo na papiru?" održaće se u petak, 28. i subotu, 29. novembra u Prostoru, u Beogradskoj ulici 11.
U Novom Sadu za jedan dan rođeno 16 beba
27.11.2025.•
0
U Novom Sadu je u protekla 24 časa rođeno 16 beba.
Počinje Međunarodni sajam turizma u Novom Sadu: Besplatan ulaz, poklon igra, popusti...
27.11.2025.•
0
Međunarodni sajam turizma održaće se u Novom Sadu od četvrtka, 27. novembra do subote, 29. novembra.
Vozač u Novom Sadu potpuno pijan za volanom, zadržan u policiji: Imao više od 2 promila alkohola u organizmu
26.11.2025.•
0
Saobraćajna policija je u prethodna 24 časa isključila iz saobraćaja vozača koji je u stanju potpune alkoholisanosti, sa više od 2 promila alkohola u organizmu, vozio ulicama Novog Sada.
Novi četvrtak u našem gradu: Novosađani, evo šta vas očekuje
26.11.2025.•
0
Ovaj četvrtak u naš grad donosi zahlađenje, nižu temperaturu, ali i poneki događaj za koji vredi izdvojiti vreme.
Miša Bačulov prebačen u zatvor u Beogradu: Žalba na pritvor predata Apelacionom sudu
26.11.2025.•
4
Advokat novosadskog odbornika Miše Bačulova, Milan Alanović, izjavio je da je predata žalba Apelacionom sudu na odluku o određivanju pritvora, te da odluku očekuje u narednih nedelju dana.
VIDEO Jelena Kleut na skupu podrške u kampusu: "Hvala mojim studentima, vi ste moj Senat"
26.11.2025.•
8
Skup podrške profesorki Jeleni Kleut održan je ispred Rektorata Univerziteta u Novom Sadu.
Nakon stručne analize: Obnavlja se drvored kod stadiona "Karađorđe"
26.11.2025.•
5
Drvored u Ulici Dimitrija Tucovića kod stadiona "Karađorđe" biće obnovljen nakon što je stručna analiza pokazala da je većina stabala prezrela i zahvaćena truležnicama.
"Šestica" od subote trajno menja trasu - zbog nove okretnice
26.11.2025.•
6
Trasa autobusa GSP-a na liniji 6 (Podbara - centar - Adice) trajno će biti izmenjena od subote, 29. novembra zbog izgradnje nove okretnice "Filipa Višnjića - terminal" ispred gasne podstanice na Podbari.
Sutra u Novom Sadu suvo, tmurno i još hladnije, u petak susnežica
26.11.2025.•
0
Četvrtak će u Novom Sadu biti tmuran, suv i hladan.
Gotovo 300 studenata potpisalo podršku Jeleni Kleut
26.11.2025.•
2
Gotovo 300 bivših i sadašnjih studenata kojima je predavala dr Jelena Kleut podržalo je vanrednu profesorku Filozofskog fakulteta u Novom Sadu.
Prevoznik Jaćimović: Od ponedeljka obaveštavam javnost o daljim planovima, ne odustajem od borbe
26.11.2025.•
2
Prevoznik Milomir Jaćimović najavio je da će od ponedeljka, 1. decembra, po završetku lokalnih izbora u Sečnju, Mionici i Negotinu, obavestiti javnost o daljim planovima i aktivnostima.
FOTO: Šef Delegacije EU u Srbiji fon Bekerat u Novom Sadu odao poštu stradalima u padu nadstrešnice
26.11.2025.•
4
Šef Delegacije EU u Srbiji Andreas fon Bekerat danas boravi u Novom Sadu, a prvo je otišao do Železničke stanice kako bi odao poštu stradalima u padu nadstrešnice.
Veliki post u Novom Sadu miriše na kolače iz "Šećerneme": Šta sve nudi ova poslastičarnica?
26.11.2025.•
0
Kako Veliki božićni post počinje, mnogi vernici razmišljaju čime će se zasladiti narednih 40 dana. Novosađani, međutim, ne moraju brinuti jer je tu "Šećernema", mesto gde se posno i zdravo spaja u ukusne poslastice.
Počela izgradnja parkinga u Rumenačkoj: Uređuje se 45 mesta
26.11.2025.•
6
Počela je izgradnja parkinga u Rumenačkoj ulici.
U Novom Sadu za jedan dan rođeno 29 beba, među njima i dva para blizanaca
26.11.2025.•
0
U Novom Sadu je u protekla 24 časa rođeno 29 beba.
Maja Gojković i Đuro Macut o Danu prisajedinjenja Vojvodine: "Jedan od najvažnijih datuma u istoriji"
26.11.2025.•
48
Svečanom akademijom sinoć je u Pokrajinskoj vladi obeležena 107. godišnjica od prisajedinjenja Bačke, Banata, Baranje i Srema Kraljevini Srbiji.
Danas u Novom Sadu hladno, tmurno i mokro
26.11.2025.•
1
U Novom Sadu će danas biti tmurno, hladno i povremeno će padati kiša.
Student dobio spor protiv Pravnog fakulteta: 70.000 dinara zbog povrede ugleda
25.11.2025.•
7
Osnovni sud u Novom Sadu presudio je da Pravni fakultet u Novom Sadu isplati 70.000 dinara studentu Stefanu Karanoviću zbog povrede časti, ugleda i prava ličnosti.
Poslednja novembarska sreda pred Novosađanima: Mnoštvo događaja i nešto hladnije vreme
25.11.2025.•
0
Sreda pred Novosađanima biće hladnija, ali prepuna dešavanja.
Komentari 20
Penzionerka
Ko je od njih, kao deo mafijaške hobotnice, deceniju i više pomagao da za svaki zločin krivci ostanu nedodirljivi. Ovakva bestijalna bahatost moćnika nije nastala za jedan dan, negovana je godinama od strane korumpiranih sudija. Pa, izgleda da dolazi vreme da se polože računi?
696
Lektor
Smisao tužbe nije da "oživi žrtve" nego da kazni počinioce i pokaže da sistem funkcioniše. U zemlji gde postoji Jovanjica svi smo predubeđeni.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar