Šta je Teofil Pančić za 021.rs govorio o Novom Sadu: Ovo je strašno živ grad
Novinski pisac Teofil Pančić preminuo je u 60. godini. Pančić je 2019. godine govorio u intervjuu za 021.rs i o Novom Sadu.
Foto: 021.rs
Pančić je rekao da razume rezignaciju Lasla Vegela koji je zapisao da je u Novom Sadu sve bolnije i sve gore biti Novosađanin. Kako je objasnio, razume Vegela jer on verovatno polazi od neke vrste upoređivanja sadašnjeg i ranijeg stanja, a uvek kada upoređujemo ranije i sadašnje stanje, po prirodi stvari prošlost nam izgleda bolje nego što realno jeste.
"Bez obzira što jako dobro pamtim Novi Sad koji je možda bio spokojniji, harmoničniji i, u svakom mogućem smislu, uređeniji grad, dakle koliko god u tom smislu potpuno delim Vegelov pogled, ja osećam i nešto drugo. Ovo je strašno živ grad", odgovorio je Pančić.
Bio je stava da su retki primeri gradova ove veličine, koja nije impresivna, koji su do te mere dinamični i bitni.
"Novi Sad je jedan od ključnih toposa cele južnoslovenske kulture. To je bio u kontekstu Jugoslavije na jedan način, a i danas je na drugačiji način. I dan-danas kada kažete da ste iz Novog Sada to je vrlo specifična i u većinskoj meri pozitivna referenca, bilo gde, u najmanju ruku od Triglava do Vardara. To govori da se očuvalo elementarno zdravo jezgro. Mislim da je ovaj grad jako vitalan i da ima jedan specifičan unutrašnji duh", nastavio je Teofil Pančić.
Po njegovim rečima, Novi Sad tu ulogu "melting pot"-a obavlja na suptilniji i kvalitetniji način u odnosu na Beograd, koji je veći grad.
"Novi Sad ima neku snagu koju ne bih potcenio i ne mislim da je osnovna supstanca Novog Sada i onoga najboljeg što ja mislim kada izgovorim to ime bitno ugrožena. Ona jeste pretrpela ogromne udarce, jeste načinjana sa raznih strana, ali i dalje ima snagu koja na kraju opet prevlada i uspostavi unutrašnji puls. Na kraju krajeva, ako počnete da gledate suviše pesimistički na performanse onoga u čemu živite, to vas blokira, onemogućava vas da bilo šta uradite, jer definiše svaki napor kao uzaludan. To je najpogrešniji mogući pristup", govorio je Pančić u intervjuu za 021.rs.
Veliki deo svog stvaralaštva Pančić je posvetio i kulturi, a one koji nisu "ravnodušni prema toj tematici" nazvao je "poluegzotičnom manjinom".
"Zamislite autobus koji vozi između Beograda i Novog Sada, dva najveća grada u zemlji, dva univerzitetska centra, dva grada sa najvišim stepenom pismenog stanovništva. Uvek sam se divio jednoj sceni iz vremena pre smartfona. Imaš 30 putnika u tom autobusu i od toga možda dvoje ili troje nešto čita, a sva je prilika da je to 'Kurir' ili nešto slično, dok je mnogo manja šansa da čitaju neke dobre novine ili dobre knjige. Ako je takvo stanje u takvom autobusu, koji nije reprezentativan za prosek stanovništva zemlje, onda kakvo je stanje negde drugde", objasnio je Pančić.
Zatim je nastavio:
"Kroz tu sliku moje svakodnevice, jer živim na toj relaciji, želim da kažem da smo mi koji uopšte nismo ravnodušni prema toj vrsti tematike unapred osuđeni da budemo jedna vrsta poluegzotične manjine. Ako ti pišeš o takvim stvarima, ako se baviš nekim kritičkim promišljanjem, onim što se u vreme dok je marksizam bio na ceni zvalo 'duhovnom nadgradnjom' i smatraš da bez nje ne vredi ni baza, bićeš tretiran kao jedna vrsta dobronamernog dosadnjakovića u najboljem slučaju. Mislim da je to najtačniji opis tretmana kulture ovde, to su u najboljem slučaju dobronamerni dosadnjakovići i paraziti, koje bi povremeno trebalo nahraniti novcem, mada niko ne zna u koje svrhe, jer sve to što oni rade je ionako gomila koještarija", govorio je Teofil Pančić u intervjuu za 021.rs.
Ceo intervju pročitajte na OVOM LINKU.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
U Novom Sadu za jedan dan rođene 22 bebe
20.05.2026.•
0
U Novom Sadu su u protekla 24 časa rođene 22 bebe.
Ako želite natpis "Studenti pobeđuju" na majici ili cegeru: Sutra akcija štampanja u novosadskom kampusu
20.05.2026.•
0
Novosadski studenti u blokadi u četvrtak, 21. maja će organizovati štampanje poruke "Studenti pobeđuju" na majicama i platnenim cegerima.
Danas do 24 stepena u Novom Sadu
20.05.2026.•
0
Danas će u Novom Sadu biti pretežno sunčano i toplo.
Sunce, radovi i događaji: Evo šta nas u Novom Sadu čeka ove srede
19.05.2026.•
0
Novosađani, pred vama je još jedna sreda, a mi smo vam priredili vodič sa svim bitnim informacijama za sledeći dan.
Menja se režim saobraćaja od petlje Novi Sad centar do petlje Novi Sad sever
19.05.2026.•
0
Radovi na redovnom održavanju dela auto-put E-75 kod Novog Sada počeli su danas i trajaće do 27. maja.
Naučno veće BioSensa osporilo predlog za razrešenje direktora, zaposleni sutra nastavljaju sa štrajkom
19.05.2026.•
0
Sindikat Instituta BioSens će u sredu održati još jedan štrajk upozorenja, uz zahtev Upravnom odboru da stavi van snage odluku o predlogu za razrešenje direktora i time spreči dalje narušavanje rada i ugleda Instituta.
FOTO, VIDEO: Otvoren novi parkić kod Spensa
19.05.2026.•
44
Novi park kod Spensa, čija je izgradnja počela krajem 2023. godine, zvanično je otvoren u petak, 15. maja.
Naredni dani u Novom Sadu pretežno sunčani i još topliji
19.05.2026.•
0
I naredni dani u Novom Sadu biće pretežno sunčani ili umereno oblačni i sve topliji.
Novosadski profesori protiv MUP-a: Održano prvo ročište - govorili Kleut i Alanović
19.05.2026.•
17
Održano je prvo ročište po tužbi više od 50 profesora Univerziteta u Novom Sadu protiv Ministarstva unutrašnjih poslova, zbog narušavanja autonomije.
Dekan Alanović svedočio: Policija nije prekršila autonomiju Univerziteta
19.05.2026.•
6
Policija nije prekršila autonomiju Univerziteta u Novom Sadu u svom postupanju u septembru prošle godine, smatra dekan Filozofskog fakulteta Milivoj Alanović.
Roditelji đaka Jovine gimnazije u sredu ispred Mašinske organizuju otvoreni savet
19.05.2026.•
10
Roditelji đaka Gimnazije "Jovan Jovanović Zmaj" će u sredu, 20. maja održati otvoreni Savet roditelja ispred Mašinske škole, na koji pozivaju sve roditelje bivših, sadašnjih i budućih učenika, ali i sve zainteresovane.
Kupite predmete iz Državnog posla: Humanitarna aukcija za decu obelelu od raka
19.05.2026.•
6
Humanitarna aukcija na kojoj će se prodavati predmet, eksponati iz popularnog serijala "Državni posao", održaće se 6. juna, u Dorćol Platz-u, u Beogradu.
NDNV: Decenija od naprednjačkog preuzimanja RTV-a, javni servis u političkim kandžama
19.05.2026.•
13
Navršava se decenija od političkog preuzimanja Radio-televizije Vojvodine i brutalnog urušavanja profesionalnih standardna na pokrajinskom javnom servisu, podseća Nezavisno društvo novinara Vojvodine.
VIDEO: Građani ispred novosadskog suda pred prvo ročište po tužbi profesora protiv MUP-a
19.05.2026.•
4
Građani su se okupili ispred novosadskog suda kod Spensa pred prvo ročište po tužbi 58 profesora Univerziteta u Novom Sadu protiv MUP-a.
Lep "remi" u Betaniji: Rođeno devet devojčica i devet dečaka
19.05.2026.•
1
U Novom Sadu je u protekla 24 časa rođeno 18 beba.
Danas prvo ročište po tužbi novosadskih profesora protiv MUP-a "jer je kampus bio policijska stanica"
19.05.2026.•
11
Akademska mreža Slobodan univerzitet saopštila je da će se u utorak, 19. maja održati prvo ročište po tužbi 58 profesora Univerziteta u Novom Sadu protiv MUP-a.
Još jedan lep dan pred Novosađanima
19.05.2026.•
0
Danas će u Novom Sadu biti umereno oblačno i toplo.
Bik Jablan i ovan Matador najveći na Poljoprivrednom sajmu, kobila Drina IV šampionka
18.05.2026.•
3
Svojom veličinom veliku pažnju privlače bik Jablan od 1.830 kilograma i ovan Matador od 204 kilograma.
Dolazi utorak i bolje vreme: Novosađani, evo šta se dešava u gradu
18.05.2026.•
0
Zakoračili smo u novu radnu nedelju, a u njoj nas očekuje znatno lepše vreme i puno kulturnih događaja.
Roditelji đaka Jovine gimnazije: Škola gubi najmanje jedno odeljenje zbog ponašanja direktora
18.05.2026.•
7
Gimnazija "Jovan Jovanović Zmaj" izgubiće najmanje jedno odeljenje zbog ponašanja i postupaka direktora Radivoja Stojković, tvrdi grupa roditelja učenika ove ustanove.
Brod bez posade i kontrole zaglavljen kod Krčedina, meštani strahuju: "Ćutanje i institucionalni nerad"
18.05.2026.•
28
Pre mesec dana brod koji je bio usidren u Novom Sadu se otkačio i otplovio, bez posade i nadzora, do Krčedina.
Komentari 3
Teofil 2.0
NadaNS
Paja Borca
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar