Novosadski roditelji: Zaustavite školsku godinu, deca ne uče ravnopravno i bezbedno
Više od 2.000 roditelja čija deca pohađaju osnovne škole na teritoriji Novog Sada zahteva od nadležnih institucija da se zaustavi školska godina.
Foto: 021.rs
Oni su danas predali taj zahtev Školskoj upravi u Novom Sadu, a uputili su ga i Pokrajinskom ombudsmanu, Pokrajinskom sekretarijatu za obrazovanje, Republičkoj prosvetnoj inspekciji i Ministarstvu prosvete.
Od nadležnih institucija roditelji zahtevaju da postupe po službenoj dužnosti i odreaguju na trenutno stanje u školama u Novom Sadu i celom Južnobačkom okrugu, pre svega zbog toga što je ravnopravnost među učenicima potpuno narušena.
Kako u zahtevu navode, prema poslednjim informacijama od 7. februara, na teritoriji Novog Sada 100 odsto srednjih škola i 84 odsto osnovnih, su u nekom vidu obustave nastave, blokade nastave ili štrajka.
Istovremeno, dešava se i to da se u nekim školama navodno održava nastava.
"U pojedinim školama nastava se realizuje sa manjim brojem učenika od zakonskog minimuma. U istoj školi, u okviru istog razreda, jedno odeljenje uopšte ne ide u školu, u drugom odeljenju pet učenika dolazi na nastavu, a u trećem rade kao da se ništa neobično ne dešava u društvu i školi, učenici uredno imaju kontrolne i pismene zadatke. Zbog nedovoljnog broja učenika, spajaju se učenici iz različitih odeljenja i tako formiraju grupe sa kojima se radi. Na času ruskog jezika su učenici koji uče ruski jezik i učenici koji uče drugi strani jezik. Dok učenici imaju nastavu ruskog jezika, učenici koji ne uče ruski jezik, sede u istoj učionici i crtaju", objašnjava se u zahtevu roditelja.
Oni ističu i da se raspored časova ne poštuje, te da često učenici imaju dnevno tri uzastopna časa fizičkog vaspitanja ili pet časova informatike.
"Učenici nemaju časove u kontinuitetu npr. učenici imaju prvi čas, a zatim dva časa nemaju, te su u tom vremenskom periodu prepušteni sami sebi. U školi nema dežurnih nastavnika, pedagoško-psihološke službe ne rade, kao ni produženi boravak", pojašnjavaju roditelji.
Nastavni proces, ocenjuju oni, se može nastaviti čim se obezbedi ravnopravnost svih učenika i učenica.
Osim toga, roditelji ocenjuju da učenici i zaposleni u školama nisu bezbedni.
"Ministarka provete Slavica Đukić Dejanović je u dopisu od 20.12.2024. donela odluku o ranijem završetku prvog polugodišta sa ciljem da se očuva zdravlje, bezbednost i dobrobit svih učesnika u obrazovnom procesu. Navodi i da je došlo je do određenog pada kvaliteta obrazovno-vaspitnog rada uz ozbiljno ugrožavanje bezbednosti učenika", podsećaju roditelji iz Novog Sada.
Oni, stoga, postavljaju pitanje ko je tačno i kada utvrdio da je situacija od 20. januara posatala bezbedna, iako razlozi zbog kojih je ranije završeno prvo polugodište i dalje postoje.
S obzirom na postojeću nejednakost u realizaciji nastavnog procesa na svim obrazovnim nivoima, dešavaju se situacije da jedno dete iz porodice ide u školu, a drugo ne ide.
"U školama u kojima se odvija prividni rad, učenici se nalaze u neprijatnim i neprirodnim situacijama, jer se u kabinetima, hodnicima i dvorištu ne odvija uobičajeni školski život. Iz svega navedenog zaključujemo da je neophodno da se zaustavi školska godina, dok se ne obezbede osnovni uslovi za rad i bezbedno okruženje za sve aktere školskog života", ističe se u ovom dopisu.
Zahtev podnosi 2.139 roditelja čija deca pohađaju osnovne škole na teritoriji Novog Sada OŠ "Sonja Marinković", OŠ "Prva vojvođanska brigada", OŠ "Đorđe Natošević", OŠ "Petefi Šandor", OŠ "Ivo Lola Ribar", OŠ "Kosta Trifković", OŠ "Nikola Tesla", OŠ "Jovan Jovanović Zmaj".
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Časovi za roditelje o negativnom uticaju ekrana na razvoj dece u tri tremina u maju
10.05.2026.•
7
Eedukativni časovi za roditelje o negativnom uticaju ekrana na razvoj deteta, kao i o prevenciji razvoja zavisnosti od digitalnih uređaja održaće se u Domu zdravlja u Zmaj Ognjena Vuka.
Licitacija za rezervaciju prodajnih mesta na novosadskim pijacama 13. maja
10.05.2026.•
0
Javna licitacija za rezervaciju slobodnih prodajnih mesta i poslovnih prostora na pijacama u Novom Sadu održaće se u sredu, 13. maja u prostorijama Tržnice, u Ulici Žike Popovića 4.
Naredna dva dana nestabilna u Novom Sadu: Mogući pljuskovi sa grmljavinom
10.05.2026.•
0
Ponedeljak će u Novom Sadu biti topao, ali nestabilan.
Okanović o vožnjama u kontra-smeru kod Novog Sada i Šapca: Tužilaštvo da utvrdi da li su u pitanju opklade
10.05.2026.•
33
U poslednje vreme učestali su slučajevi vožnje u kontra-smeru, a Damir Okanović iz Komiteta za bezbednost saobraćaja kaže da razlozi mogu biti različiti - od greške i umora do namernog ponašanja.
Roditelji učenika Jovine: Izuzetno slabo interesovanje za nekada veoma popularan specijalizovani smer
10.05.2026.•
14
Roditelji učenika Gimnazije "Jovan Jovanović Zmaj" ukazuju da je veoma slabo interesovanje učenika za upis na specijalizovani smer biologija-hemija
Danas u Novom Sadu toplo uz nešto oblaka
10.05.2026.•
0
Pred Novosađanima je umereno oblačna, ali topla nedelja.
Sa probnom dozvolom vozio "golf" u suprotnom smeru na auto-putu kod Novog Sada: Evo kako je kažnjen
09.05.2026.•
50
Pripadnici saobraćajne policije u Novom Sadu brzo su identifikovali i zaustavili vozača "golfa" sa probnom dozvolom koji se na auto-putu Novi Sad - Beograd kretao trakom namenjenom za vozila iz suprotnog smera.
Tretmani protiv komaraca iz vazduha i sa zemlje, Ciklonizacija upozorava pčelare
09.05.2026.•
3
Tretmani protiv komaraca sa zemlje i iz vazduha na području Grada Novog Sada i opštine Beočin biće izvedeni od 11. do 25. maja, u prvom terminu sa povoljnim meteorološkim uslovima, saopštila je "Ciklonizacija Logistika".
Nova krađa kablova na brzoj pruzi Novi Sad-Subotica, poremećen saobraćaj
09.05.2026.•
23
Preduzeće "Infrastruktura železnice Srbije" saopštila je da se nova krađa kablova na brzoj pruzi Novi Sad - Subotica dogodila tokom prethodne noći u mestu Sajlovo, kod novoizgrađene galerije.
Nekoliko plovila sa porukom "Srbija pobeđuje" prošlo Dunavom kroz Novi Sad
09.05.2026.•
63
Nekoliko plovila danas je prošlo Dunavom kroz Novi Sad sa istaknutim transparentima "Srbija pobeđuje", koji su bili vidljivi sa keja.
Položeni venci na Spomen groblju u Novom Sadu povodom Dana pobede nad fašizmom
09.05.2026.•
1
Povodom obeležavanja 9. maja, Dana pobede nad fašizmom, na Spomen groblju posvećenom palim borcima Narodnooslobodilačkog rata 1941-1945. godine, u Novom Sadu položeni su venci.
FOTO: Zbor na Novom naselju uz poruku "Studenti pobeđuju", prekoputa pristalice SNS-a
09.05.2026.•
9
Na Novom naselju danas se od 10 časova održava zbor u Ulici Bate Brkića 24.
Lepe vesti iz Betanije: U Novom Sadu za jedan dan rođene 22 bebe, među njima i dva para bliznakinja
09.05.2026.•
0
Dvadesetdve bebe rođene su u protekla 24 sata u novosadskom porodilištu Betanija.
Mihić: Univerzitet u Novom Sadu krši zakon zbog neraspisivanja izbora za studentski parlament
08.05.2026.•
2
Profesor Filozofskog fakulteta u Novom Sadu Vladimir Mihić ocenio je večeras da Univerzitet u tom gradu krši zakon zbog neraspisivanja izbora za studentski parlament.
Prijavite se na plaćenu praksu na Radiju 021
08.05.2026.•
0
Slavko Ćuruvija fondacija poziva studente i studentkinje novinarstva da se prijave za Program plaćene studentske prakse "Denis Kolundžija" u partnerskim medijima Fondacije.
Bubnjar novosadskog benda SNB poginuo u saobraćajnoj nesreći
08.05.2026.•
7
Bubnjar novosadskog benda Skupljeni na brzinu (SNB) Miroslav Popov Mićko poginuo je u četvrtak u saobraćajnoj nesreći na Banstolu.
Novosađanke o vozu koji je umalo ispao iz šina: "Mislile smo da se prevrćemo"
08.05.2026.•
45
Brzi voz "Soko", koji je juče saobraćao iz Petrovaradina ka Beogradu, umalo je iskočio iz šina, svedoče putnici.
Poljoprivredni sajam u Novom Sadu od 16. maja, predstaviće se više od 1.200 izlagača
08.05.2026.•
3
Međunarodni poljoprivredni sajam, 93. po redu održaće se od 16. do 21. maja na kojem će se predstaviti više od 1.200 domaćih i izlagača iz oko 40 zemalja.
Svečana dodela nagrada Fondacije "Mali princ" u utorak u Galeriji "Hol"
08.05.2026.•
0
Svečana dodela nagrada Fondacije "Mali princ" održaće se u utorak, 12. maja, u Galeriji "Hol" Akademije umetnosti, na Petrovaradinskoj tvrđavi.
Pronađena petogodišnja devojčica čiji je nestanak prijavljen u Novom Sadu
08.05.2026.•
10
Devojčica, čiji je nestanak bio prijavljen u Novom Sadu, pronađena je, potvrdio je MUP.
Komentari 46
Jelena
Mia
Studenti su druga prica, punoletni su i glasacko su telo. Moje dete je maturant, treba da upisuje srednju skolu, takvih je hiljade… Sta sa ostalima ? Sta sa malim prvacima ?
Kakva ludacka iskljucivost i radikalizacija - roditelji idu na svoje poslove a glasaju da im deca sede kuci….
MAMA
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar