Zaposleni FTN-a traže od RTS-a i RTV-a profesionalno izveštavanje o protestima: Evo šta predlažu
Grupa zaposlenih na Fakultetu tehničkih nauka uputila je javnim servisima Inicijativu za objektivno izveštavanje o studentskim protestima.
Foto: 021.rs
Kako navode u pismu koje su uputili generalnim direktorima Radio-televizije Srbije i Radio-televizije Vojvodine, kao i urednicima javnih servisa, svakodnevno svedočimo da javni medijski servisi u Republici Srbiji, RTS i RTV, ne ispunjavaju u potpunosti svoju najvažniju funkciju – onu koja se tiče informisanja građana na objektivan, sveobuhvatan i pravovremen način.
Smatraju da je ovo posebno primetno u kontekstu izveštavanja o studentskim protestima. Naime, zastupaju stanovište da studentski protesti trenutno predstavljaju najznačajniji društveni događaj u našoj državi, koji reflektuje stavove, zahteve i brigu akademske zajednice za bolje i pravednije društvo.
"Nažalost, oni nisu adekvatno zastupljeni u informativnim emisijama, uključujući i glavnu informativnu emisiju RTS-a, 'Dnevnik 2', kao i glavnu informativnu emisiju RTV-a, 'Dnevnik'. Konkretno, prilozi o protestima često su kratki i površni, emituju se na samom kraju emisije, nisu praćeni adekvatnim video-prilozima i kao takvi ne pružaju dovoljno informacija za objektivno i dublje razumevanje studentskih zahteva. Očigledan je i manjak intervjua sa studentima i javnim ličnostima koje proteste podržavaju", objašnjava se u dopisu zaposlenih FTN-a.
S obzirom na to da je uloga javnih servisa u Republici Srbiji da profesionalno i nepristrasno izveštavaju o temama od nacionalnog značaja, potpisnici Inicijative smatraju da je neophodno insistirati na adekvatnoj vremenskoj zastupljenosti i objektivnom izveštavanju o studentskim protestima.
Takođe, mi, potpisnici ove inicijative, smatramo da je uključivanje predstavnika studenata kao gostiju u emisije informativnog programa, koje kreiraju Radio-televizija Srbije i Radio-televizija Vojvodine, ključni korak ka obezbeđivanju vidljivosti različitih mišljenja i otvaranju dijaloga o aktuelnim problemima u našem društvu.
Zbog toga od RTS-a zahtevaju da obezbedi objektivnu i profesionalnu uređivačku politiku informativnog programa koja podrazumeva adekvatno vremensko trajanje priloga o studentskim protestima, emitovanje vesti o tim događanjima na početku emisija, uz nepristrasne i objektivne video-priloge i komentare, u ključnim informativnim emisijama Radio-televizije Srbije, uključujući glavnu informativnu emisiju – "Dnevnik 2".
Takođe, traže da u što kraćem roku realizuje emisije informativnog programa ("Oko", "Četvrtkom u 9", "Takovska 10" itd.) u kojima bi bilo omogućeno prisustvo delegiranih predstavnika studenata u blokadi, kako bi se široj javnosti omogućilo predstavljanje njihovih stavova bez uključivanja bilo kakvih vidova cenzure.
Od pokrajinskog javnog medijskog servisa – Radio-televizije Vojvodine (RTV) ovom inicijativom zahtevaju da obezbedi objektivnu i profesionalnu uređivačku politiku informativnih programa na svim zastupljenim jezicima, koja podrazumeva adekvatno vremensko trajanje priloga o studentskim protestima, emitovanje vesti o tim događanjima na početku emisija, uz nepristrasne i objektivne video-priloge i komentare, u ključnim informativnim emisijama Radio-televizije Vojvodine, uključujući glavnu informativnu emisiju – "Dnevnik".
Inicijativu je do sada potpisalo više stotina zaposlenih, a njihova imena možete pročitati OVDE.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Sa probnom dozvolom vozio "golf" u suprotnom smeru na auto-putu kod Novog Sada: Evo kako je kažnjen
09.05.2026.•
22
Pripadnici saobraćajne policije u Novom Sadu brzo su identifikovali i zaustavili vozača "golfa" sa probnom dozvolom koji se na auto-putu Novi Sad - Beograd kretao trakom namenjenom za vozila iz suprotnog smera.
Tretmani protiv komaraca iz vazduha i sa zemlje, Ciklonizacija upozorava pčelare
09.05.2026.•
3
Tretmani protiv komaraca sa zemlje i iz vazduha na području Grada Novog Sada i opštine Beočin biće izvedeni od 11. do 25. maja, u prvom terminu sa povoljnim meteorološkim uslovima, saopštila je "Ciklonizacija Logistika".
Licitacija za rezervaciju prodajnih mesta na novosadskim pijacama 13. maja
09.05.2026.•
0
Javna licitacija za rezervaciju slobodnih prodajnih mesta i poslovnih prostora na pijacama u Novom Sadu održaće se u sredu, 13. maja u prostorijama Tržnice, u Ulici Žike Popovića 4.
Časovi za roditelje o negativnom uticaju ekrana na razvoj dece u tri tremina u maju
09.05.2026.•
5
Eedukativni časovi za roditelje o negativnom uticaju ekrana na razvoj deteta, kao i o prevenciji razvoja zavisnosti od digitalnih uređaja održaće se u Domu zdravlja u Zmaj Ognjena Vuka.
Nova krađa kablova na brzoj pruzi Novi Sad-Subotica, poremećen saobraćaj
09.05.2026.•
22
Preduzeće "Infrastruktura železnice Srbije" saopštila je da se nova krađa kablova na brzoj pruzi Novi Sad - Subotica dogodila tokom prethodne noći u mestu Sajlovo, kod novoizgrađene galerije.
Nekoliko plovila sa porukom "Srbija pobeđuje" prošlo Dunavom kroz Novi Sad
09.05.2026.•
53
Nekoliko plovila danas je prošlo Dunavom kroz Novi Sad sa istaknutim transparentima "Srbija pobeđuje", koji su bili vidljivi sa keja.
Položeni venci na Spomen groblju u Novom Sadu povodom Dana pobede nad fašizmom
09.05.2026.•
1
Povodom obeležavanja 9. maja, Dana pobede nad fašizmom, na Spomen groblju posvećenom palim borcima Narodnooslobodilačkog rata 1941-1945. godine, u Novom Sadu položeni su venci.
FOTO: Zbor na Novom naselju uz poruku "Studenti pobeđuju", prekoputa pristalice SNS-a
09.05.2026.•
8
Na Novom naselju danas se od 10 časova održava zbor u Ulici Bate Brkića 24.
Lepe vesti iz Betanije: U Novom Sadu za jedan dan rođene 22 bebe, među njima i dva para bliznakinja
09.05.2026.•
0
Dvadesetdve bebe rođene su u protekla 24 sata u novosadskom porodilištu Betanija.
Mihić: Univerzitet u Novom Sadu krši zakon zbog neraspisivanja izbora za studentski parlament
08.05.2026.•
2
Profesor Filozofskog fakulteta u Novom Sadu Vladimir Mihić ocenio je večeras da Univerzitet u tom gradu krši zakon zbog neraspisivanja izbora za studentski parlament.
Prijavite se na plaćenu praksu na Radiju 021
08.05.2026.•
0
Slavko Ćuruvija fondacija poziva studente i studentkinje novinarstva da se prijave za Program plaćene studentske prakse "Denis Kolundžija" u partnerskim medijima Fondacije.
Bubnjar novosadskog benda SNB poginuo u saobraćajnoj nesreći
08.05.2026.•
7
Bubnjar novosadskog benda Skupljeni na brzinu (SNB) Miroslav Popov Mićko poginuo je u četvrtak u saobraćajnoj nesreći na Banstolu.
Novosađanke o vozu koji je umalo ispao iz šina: "Mislile smo da se prevrćemo"
08.05.2026.•
45
Brzi voz "Soko", koji je juče saobraćao iz Petrovaradina ka Beogradu, umalo je iskočio iz šina, svedoče putnici.
Poljoprivredni sajam u Novom Sadu od 16. maja, predstaviće se više od 1.200 izlagača
08.05.2026.•
3
Međunarodni poljoprivredni sajam, 93. po redu održaće se od 16. do 21. maja na kojem će se predstaviti više od 1.200 domaćih i izlagača iz oko 40 zemalja.
Svečana dodela nagrada Fondacije "Mali princ" u utorak u Galeriji "Hol"
08.05.2026.•
0
Svečana dodela nagrada Fondacije "Mali princ" održaće se u utorak, 12. maja, u Galeriji "Hol" Akademije umetnosti, na Petrovaradinskoj tvrđavi.
Pronađena petogodišnja devojčica čiji je nestanak prijavljen u Novom Sadu
08.05.2026.•
10
Devojčica, čiji je nestanak bio prijavljen u Novom Sadu, pronađena je, potvrdio je MUP.
Kreni-Promeni: Beton ne sme da sakrije istinu o pogibiji pod nadstrešnicom
08.05.2026.•
5
Predsednik odborničke grupe Kreni-Promeni u Skupštini Grada Novog Sada Stevan Babić oglasio se povodom izabranog idejnog rešenja za spomenik žrtvama pada nadstrešnice na železničkoj stanici u Novom Sadu.
Kostreš upozorio Mađara na tajne pregovore o NIS-u: Građani imaju pravo da znaju uslove prodaje
08.05.2026.•
34
Predsednik Lige socijaldemokrata Vojvodine - Vovođani (LSV) Bojan Kostreš uputio je danas pismo budućem premijeru Mađarske Peteru Mađaru.
Počinju tretmani protiv komaraca u Novom Sadu: Evo koje lokacije će biti zaprašivane naredna tri dana
08.05.2026.•
4
Tretmani sa zemlje protiv odraslih formi komaraca počinju večeras, 8. maja na teritoriji Novog Sada.
Nove zgrade na Novoj Detelinari i još stanovnika: Šta piše u planu detaljne regulacije
08.05.2026.•
40
Plan detaljne regulacije koji će se naći u Skupštini Novog Sada, obuhvata nacrt o izgradnji stambenih kompleksa na Novoj Detelinari. Planira se i sadnja drveća.
Komentari 14
Zare
Hogar
Vraćaj pare, pa se pravi lud I gluv!
Jelena
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar