Istraga o napadu na đake Karlovačke: Tužilaštvo postupak pokrenulo zbog medija, ne prijave policije
Roditelji i građani su podneli krivičnu prijavu zbog napada na đake Karlovačke gimnazije prošle godine, a koji policija, izgleda, nije ni prijavila tužilaštvu.
Foto: 021.rs
Oni su prijavu podneli povodom napada 29. novembra i 18. decembra prošle godine. Istražni postupci za ove događaje su, prema saopštenjima Osnovnog javnog tužilaštva u Novom Sadu, pokrenuti povodom pisanja u medijima i trenutno su u toku.
Da li je policija po službenoj dužnosti obavestila tužilaštvo o dešavanjima i zbog čega nije nije jasno jer ni iz tužilaštva ni iz Ministarstva unutrašnjih poslova nisu odgovorili na ova pitanja portala 021.rs.
Podsetimo, krajem prošle godine desila su se dva napada na đake i nastavnike ove škole.
Prvi je bio 29. novembra tokom akcije "Zastani, Srbijo", kada su đaci i nastavnici Karlovačke gimnazije, kao i ostali građani, na 15 minuta blokirali saobraćaj kako bi odali počast poginulima u padu nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu. U jednom momentu su im nepoznati muškarci prišli i počeli da ih vređaju, dok je jedna profesorka gurnuta, a druga nazivana pogrdnim imenima. Među onima koji su se protivili akciji učenika bio je i predsednik opštine Dražen Đurđić. Ceo slučaj prijavljen je policiji.
Sledeći napad bio je 18. decembra kada je na đake gimnazije koji su protestovali ispred glavnog ulaza u školu, u dvorištu, bačeni topovski udari. Policija je uviđaj izvršila dan kasnije.
Kako je Osnovno javno tužilaštvo u Novom Sadu krajem januara saopštilo da je Policijskoj upravi u Novom Sadu podnelo hitne zahteve za prikupljanje potrebnih obaveštenja povodom ovih događaja.
Roditelji đaka Karlovačke gimnazije su se ujedinili i zajednički podneli krivičnu prijavu protiv nekoliko lica zbog ovih dešavanja, a zbog toga što još uvek nije procesuiran.
Iako su oba događaja, kako saznaje 021.rs, uredno prijavljena policiji, tužilaštvo je proces za događaj od 29. novembra pokrenulo zbog, kako stoji u saopštenju, "navoda u medijima da su učenici Karlovačke gimnazije fizički i verbalno napadnuti od strane NN lica".
"Tužilaštvo je naložilo policiji da preduzme sve operativne mere i radnje u skladu sa svojim zakonskim ovlašćenjima, pribavi sve raspoložive dokaze, video zapise događaja, utvrdi identitet i obavi razgovore sa svim učesnicima događaja, između ostalog i sa D.Đ. i T.M.N, imajući u vidu da se isti u medijima pominju kao akteri događaja, radi utvrđivanja da li su učesnici događaja, te da se nakon preduzetih naloženih radnji i prikupljenih obaveštenja i dokaza hitno podnese izveštaj tužilaštvu", naveli su oni u saopštenju.
Iz Osnovnog javnog tužilaštva su za 021.rs potvrdili da su postupci povodom oba događaja u Sremskim Karlovcima još uvek u toku.
"Nakon što tužilaštvu budu dostavljeni odgovarajući akti i drugi materijali o izvršenim proverama koji su zatraženi radi utvrđivanja svih bitnih činjenica i okolnosti u vezi sa predmetnim događajima, biće donete javnotužilačke odluke", rekli su iz OJT.
Potvrđuju i da su građani 29. januara ove godine podneli krivičnu prijavu povodom istih događaja.
"Ona je takođe dostavljena PU Novi Sad sa zahtevom da se, u navedenom postupku koji je u toku, izvrše sve provere i navoda iste", dodali su iz tužilaštva.
Međutim, iz Osnovnog tužilaštva nisu direktno odgovorili na pitanje portala 021.rs da li je policija podnela prijavu tužilaštvu.
Takođe ni iz Ministarstva unutrašnjih poslova nisu odgovorili na pitanja portala 021.rs, poslatih pre skoro tri nedelje, zbog čega službenici Policijske stanice u Sremskim Karlovcima nisu podneli prijave tužilaštvu, već je ono moralo da pokrene postupak povodom "pisanja medija".
U Sremskim Karlovcima se juče, 17. februara, održao i protest povodom više od dva meseca od prvog incidenta ispred gimnazije, a okupljeni građani, pored podrške studentima u blokadama fakulteta, traže odgovornost i za ove događaje.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Dolazi četvrtak: Šta vas sve očekuje?
19.08.2026.•
0
Tropski dani se opet ređaju u Srbiji, pa tako i Novosađane očekuje još jedan vreo letnji dan, ali ovog četvrtka na raspolaganju su novi kulturni događaji.
NUNS: Presuda protiv portala 021 postavlja opasan standard
19.08.2026.•
5
Nezavisno udruženje novinara Srbije saopštilo je da presuda protiv portala 021.rs, zbog prenošenja izjave Ane Brnabić, ugrožava slobodu izražavanja i postavlja opasan standard za prenošenje izjava javnih funkcionera.
Direktor Jovine mora da vrati Mariju Vasić na posao
19.08.2026.•
30
Direktor Gimnazije "Jovan Jovanović Zmaj" mora da vrati na posao profesorku sociologije Mariju Vasić.
Slučaj "Nadstrešnica" i pritvor: Imaju li svi isti tretman?
19.08.2026.•
9
"Opet je otkriven slučaj da su pojedinci na neki način privilegovani", kaže za 021.rs sudija u penziji Savo Đurđić, a povodom informacije da se pojedini okrivljeni u slučaju "Nadstrešnica" ipak ne nalaze u pritvoru.
VIDEO: Gradska kuća u skelama
19.08.2026.•
17
Počeli su najavljeni radovi na rekonstrukciji Gradske kuće u Novom Sadu zbog štete koja je napravljena 5. novembra 2024. godine.
Naredna dva dana u Novom Sadu do 38 stepeni
19.08.2026.•
1
Naredna dva dana u Novom Sadu će biti vrela.
Pop hor "Radio" prima nove članove 26. i 27. avgusta: "Dođite da zajedno pravimo muziku, učimo i zabavimo se"
19.08.2026.•
0
Pop hor "Radio" organizuje prijem novih članova 26. i 27. avgusta i poziva sve zainteresovane da se pridruže horu.
Četiri osobe u pritvoru zbog dva napada na maloletnike u Novom Sadu
19.08.2026.•
3
Četiri osobe nalaze se u pritvoru zbog dva napada na maloletnike u Novom Sadu, potvrđeno je iz suda za 021.rs.
Predloženo da Novi Sad uspostavi saradnju sa ruskim gradom Surgutom
19.08.2026.•
10
Komisija za međugradsku saradnju u zemlji i inostranstvu na današnjoj sednici utvrdila je Predlog odluke o uspostavljanju saradnje između Novog Sada i ruskog grada Surguta.
Đaci Jovine gimnazije i dalje ne znaju gde će imati nastavu
19.08.2026.•
22
Do početka školske godine ostalo je nešto manje od dve nedelje, a učenici Gimnazije "Jovan Jovanović Zmaj" još uvek ne znaju u kojoj zgradi će pohađati nastavu.
Nikako da počne izgradnja naftovoda od Novog Sada do Mađarske: Nova prepreka na putu
19.08.2026.•
3
Izbor stručnog nadzora na izgradnji naftovoda od granice Mađarske do Novog Sada ipak nije završen.
Javno slušanje o izmenama Zakona o sprečavanju korupcije u četvrtak u Skupštini Novog Sada
19.08.2026.•
2
Javno slušanje Odbora za pravosuđe, državnu upravu i lokalnu samoupravu održaće se u četvrtak, 20. avgusta, u Skupštini grada.
Novosadski sud presudio: Isplata polovine jubilarne nagrade nastavniku novosadske škole je diskriminacija
19.08.2026.•
4
Nezavisni sindikat prosvetnih radnika Srbije saopštio je danas da je presudom Apelacionog suda u Novom Sadu potvrđeno da poslodavac isplatom polovine jubilarne nagrade vrši diskriminaciju.
Lepe vesti iz Betanije: U Novom Sadu za jedan dan rođene 23 bebe
19.08.2026.•
0
U Novom Sadu su u protekla 24 časa rođene 23 bebe.
Danas u Novom Sadu do 33 stepena
19.08.2026.•
0
Danas će u Novom Sadu biti umereno oblačno i toplije.
Sreda pred vama: Novi toplotni talas i po koji događaj
18.08.2026.•
1
Sutra nas očekuje letnja vrućina, po neko isključenje vode i struje, kao i novi kulturni događaji.
Vasiljević: Bezbednost u Novom Sadu zadovoljavajuća, za šest meseci devet odsto manje krivičnih dela
18.08.2026.•
18
Stanje bezbednosti na području Novog Sada je zadovoljavajuće, a policija će imati punu podršku rukovodstva MUP-a u daljem unapređenju rada i jačanju operativnih kapaciteta, izjavio je direktor policije Dragan Vasiljević
Pošta prodaje rashodovana vozila u Novom Sadu po početnoj ceni od 2,8 miliona dinara - ali postoji caka
18.08.2026.•
0
Javna prodaja rashodovanih vozila Pošte Srbije održaće se od 1. do 6. oktobra na više lokacija u Srbiji.
Mićin o Vučićevom dolasku u Novi Sad: Dočekaćemo ga srdačno i bićemo srećni
18.08.2026.•
90
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić ponovo je nedavno najavio da će u Novom Sadu organizovati veliki skup.
Student na čelu pokreta dr Milića u Novom Sadu: On objašnjava kako i zašto
18.08.2026.•
13
Pokret za decentralizaciju Srbije, koji vodi niški lekar Dragan Milić, formirao je odbor u Novom Sadu na čijem čelu se nalazi student Pravnog fakulteta Petar Jocić.
Sutra se nastavlja vreli talas u Novom Sadu
18.08.2026.•
0
Sreda će u Novom Sadu biti umereno oblačna i toplija.
Komentari 27
Otac gimnazijalca
Protestant
YYC
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar