Anketna komisija: Manipulativno izveštavanje medija o rekonstrukciji Železničke stanice
Medijsko izveštavanje o rekonstrukciji novosadske železničke stanice bilo je izuzetno manipulativno.
Foto: 021.rs
Na konferenciji za novinare, članovi Anketne komisije predstavili su izveštaj pod "Pravo na život građana Srbije između profesionalnog i manipulativnog izveštavanja medija", u kojem je urađena analiza izveštavanja medija o dva događaja, odnosno o otvaranju pruge između Beograda i Novog Sada 19. marta 2022. godine i otvaranju železničke stanice u Novom Sadu 5. jula 2024. godine.
Kako je ukazala članica Anketne komisije za ispitivanje odgovornost za urušavanje nadstrešnice na Železničkoj stanici Dubravka Velić Nedeljković, izveštavanje o rekonstrukciji stanice poslužilo je za građenje kulta ličnosti predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
Kako je ukazala članica Anketne komisije za ispitivanje odgovornost za urušavanje nadstrešnice na Železničkoj stanici Dubravka Velić Nedeljković, izveštavanje o rekonstrukciji stanice poslužilo je za građenje kulta ličnosti predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
Ona je na konferenciji za novinare objasnila da je ta komisija došla do zaključka da sporno izveštavanje medija o rekonstrukciji železničke stanice datira od 2013. godine, kada se prvi put javila ideja o rekonstrukciji pruge od Beograda do Budimpešte.
Dubravka Valić Nedeljković je ocenila da je novosadski portal 021 jedan od retkih medija koji su kritički i istraživački pristupili izveštanju o rekonstrukciji novosadske železničke stanice.
"Naši novinari nisu uvek vični kako se izveštava sa ozbiljnih i velikih javnih gradilišta i naš izveštaj ukazuje na to čime je novinari trebalo da se bave tokom tih 10 godina. Sve ono o čemu smo mi pričali na prethodnim konferencijama je zapravo materijal za kritičko izveštavanje, ali to se nije desilo", dodala je Dubravka Valić Nedeljković.
Profesor Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu Tanasije Marinković kazao je da je njihova polazna teza u tom istraživanju bila da je došlo do "povrede prava na život" time što građani "nisu bili obavešteni o rizicima po život usled rekonstrukcije železničke stanice".
Marinković je rekao da je u izveštavanjima medija došlo do "skrivanja relevantnih informacija i ulepšavanja, nekritičkog prenošenja svega što su političatri iznosili i sve se činilo u političke i diskriminatorne svrhe".
"Da su građani bili obavešteni o tome putem javnih servisa možda ne bi bili u tom trenutku pod tom nadstrešnicom i možda ne bi stradali", kazao je Marinković.
Komisija je uočila da postoje dve vrste medija – oni koji su se rukovodili time kako je Srbija sposobna da se bavi ozbiljnim projektima, a druga kategorija su mediji koji su se bavili svim temama osim pitanja da li je ta stanica bezbedna.
Dubravka Valić Nedeljković je naglasila da oni mediji koji su pokušavali da saznaju istinu o rekonstrukciji, najčešće nisu dobijali adekvatne odgovore nadležnih institucija.
Izvršni direktor Biroa za društvena istraživanja (BIRODI) Zoran Gavrilović izjavio je da su javni servisi najviše izveštavali o Vučićevim posetama gradilištu, a da je najveća pažnja posvećena danu otvaranja rekonstruisane stanične zgrade.
Kako je naveo, ti događaji o kojima su mediji najviše izveštavali su se dešavali u periodu predizborne kampanje i njihovom analizom se dobija mešavina "funkcionerske kampanje i jednog događaja", rekao je Gavrilović.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Naredna dva dana u Novom Sadu sunčana i prijatna, a onda opet moguća kiša
17.05.2026.•
0
Početak nedelje pred nama biće suv i uz dosta sunca, a onda sledi nekoliko nestabilnih dana.
U utorak prvo ročište po tužbi novosadskih profesora protiv MUP-a "jer je kampus bio policijska stanica"
17.05.2026.•
2
Akademska mreža Slobodan univerzitet saopštila je da će se u utorak, 19. maja održati prvo ročište po tužbi 58 profesora Univerziteta u Novom Sadu protiv MUP-a.
RHMZ najavio za večeras pljuskove i grmljavinu
16.05.2026.•
1
Republički hidrometeorološki zavod najavio je za večeras pljuskove i grmljavinu u istočnoj Srbiji i na severu Vojvodine, a lokalno i u Pčinjskom okrugu.
Narodna stranka: Jasno da je nadstrešnica pala zbog propusta struke
16.05.2026.•
15
Predsednik Narodne stranke Vladimir Gajić izjavio je da je od početka jasno da su pad nadstrešnice na Železničkoj stanici uzrokovale greške u lancu učesnika iz struke, od izvođača radova do nadzora i kontrole.
Nedelja puna dešavanja, ali budite spremi i za kišu
16.05.2026.•
0
Pred nama je još jedan vikend, a sa njim nestabilno i kišno vreme. Bez brige, i ovog puta smo izdvojili mnoštvo događaja koje možete da posetite.
Naftovod ka Novom Sadu: Milenijum tim bez uspeha u žalbi, izabran novi izvođač
16.05.2026.•
2
Ugovor za radove na izgradnji naftovoda od granice sa Mađarskom do Novog Sada dodeljen je konzorcijumu okupljenom oko kompanije MVM Južna Bačka, i vredan je 14,5 milijardi dinara, bez PDV-a.
Od sutra radovi na auto-putu između Novog Sada i Beograda: Nova izmena saobraćaja
16.05.2026.•
3
Radovi na auto-putu u smeru Novi Sad - Beograd počinju u nedelju, od 19 časova i trajaće do petka, 22. maja.
Alanović prijavio i Dinka Gruhonjića Etičkoj komisiji, profesor uzvratio protivprijavom
16.05.2026.•
9
Dekan Filozofskog fakulteta u Novom Sadu Milivoj Alanović podneo je Etičkoj komisiji prijavu protiv profesora Dinka Gruhonjića zbog kritika koje je Gruhonjić izrekao na sednici Saveta fakulteta na račun poslovodstva.
Lepe vesti iz Betanije: U Novom Sadu rođeno 15 beba
16.05.2026.•
0
Petnaest beba rođeno je u protekla 24 sata u novosadskom porodilištu Betanija.
VIDEO: Kordon policije razdvajao dve grupe kod Novosadskog sajma, jedan muškarac povređen
16.05.2026.•
25
Muškarac je povređen sinoć ispred Master centra Novosadskog sajma kada je pogođen flašom u glavu tokom okupljanja dve suprotstavljene grupe građana, potvrđeno je za Betu.
Od blokade do egzila: U Novom Sadu obeležena godišnjica protesta za oslobađanje aktivista
15.05.2026.•
0
Organizovana grupa SviĆe obeležila je večeras godinu dana od blokade suda u Novom Sadu projekcijom dokumentarnog filma "Metamorfoza" o političkom egzilu šestoro novosadskih aktivista.
U Sremskim Karlovcima obeležena 178. godišnjica Majske skupštine
15.05.2026.•
6
U Sremskim Karlovcima danas je obeležena 178. godišnjica Majske skupštine, koja je održana 1848. godine, a na kojoj su Srbi koji su živeli u tadašnjoj Austrougarskoj monarhiji odlučili da proglase Srpsku Vojvodinu.
Smene u novosadskoj policiji: Ko je sve izgubio funkciju od studentskih protesta
15.05.2026.•
13
Policijska uprava u Novom Sadu već godinama ne uspeva da dobije stabilno rukovodstvo, iako je ona posle beogradske najveća u Srbiji.
Zajedno kroz nauku: Obeležavanje dana blizanaca 6. juna u Svilari
15.05.2026.•
0
Dan blizanaca biće obeležen 6. juna u Kulturnom centru "Svilara".
VIDEO: Zborovi se okupili na šest raskrsnica, preko puta njih i pristalice SNS-a
15.05.2026.•
27
Na poziv Zborova Novog Sada, nešto posle 18 časova blokirana je raskrsnica kod Master centra Novosadskog sajma.
Novi Sad plaća 13 miliona dinara za održavanje fontana na više lokacija
15.05.2026.•
18
Gradske vlasti dodelile su posao vredan 13 miliona dinara za održavanje fontana na četiri lokacije u Novom Sadu.
Pred Novosađanima nestabilan vikend: Očekuju se pljuskovi sa grmljavinom
15.05.2026.•
0
Vikend pred Novosađanima biće nestabilan, jer se očekuje kiša.
Akademija umetnosti: Na izborima za studentski parlament pobedila lista "Umetnici"
15.05.2026.•
0
Lista koju su kandidovali studenti u blokadi "Umetnici" pobedila je na izborima za studentski parlament Akademije umetnosti Novog Sada.
Ponavlja se Humanitarni ponedeljak na Štrandu za malenu Anu Milić
15.05.2026.•
0
Prva ovogodišnja akcija "Humanitarni ponedeljak" na Štrandu bila je posvećena osmogodišnjoj devojčici Ani Milić, a akcija će biti ponovljena 18. maja.
Komentari 3
Jovan Vladimir II
Le Kler
Nik
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar