Suđenje "porše" ekipi: Šta su rekli okrivljeni i oštećeni
Suđenje u slučaju napada kod Futoške pijace tokom akcije "Zastani, Srbijo" sredinom decembra prošle godine nastavljeno je pred Višim sudom u Novom Sadu.
Foto: 021.rs
Na ovom ročištu saslušan je oštećeni Robert Silberholz, dok će na narednom koje je zakazano za 12. maj biti saslušan i drugi oštećeni Lazar Srdić, kao i svedokinja u ovom slučaju.
Crni "porše džip", podsetimo, prvo je tog 13. decembra tokom 15-minutnog odavanja pošte nastradalima u padu nadstrešnice Železničke stanice projurio kroz okupljene ljude na raskrsnici, da bi se vozač potom stotinak metara dalje na Bulevaru oslobođenja zaustavio, a četiri muškarca vratila su se nazad i napala okupljene.
Ubrzo su privedeni N.N. (30), koji radi u policiji u Zemunu i trenutno je suspendovan sa posla, O.S. (29), S.K. (27) i A.K. (32), koji rade u Gradskoj čistoći. A.K. je jedni pušten da se brani sa slobode, ostali su i dalje u pritvoru.
Na prethodnom ročištu su okrivljeni iznosili svoju odbranu, dok je za ovo koje se održalo 22. aprila u Velikoj sali Višeg suda bilo planirano davanje izjave dvojice oštećenih Roberta Silberholza i Lazara Srdića, kao i svedokinje i veštaka, ali i pregled dokaznog materijala. U
Ročište je počelo uvidom u snimak sa kamere JP "Informatika" sa ugla Jevrejske i Bulevara oslobođenja, na kom se vidi predmetni događaj, a sudija u slučaju je pozvala prvookrivljenog N.N. da se tokom pregledanja snimka izjasni povodom nekih navoda iz njegovog iskaza.
Video je u više navrata pauziran, nakon čega bi sudija pitala okrivljenog da razjasni svoju tvrdnju iz iskaza, u poređenju sa onim što se vidi na snimku.
Tako je N.N. u svom iskazu rekao da je hteo mirno da prođe raskrsnicu i uradi polukružno skretanje, ali da mu je to bilo onemogućeno jer su mu građani stajali ispred automobila kada je počelo odavanje pošte. Nakon toga je, kako tvrdi, stariji muškarac sa biciklom počeo da gura taj bicikl na njegovo vozilo.
"Ovo sve govorim iz svoje perspektive, onako kako sam ja to video i ostajem pri svojoj odbrani. Ja sam potom izašao iz vozila da smireno objasnim da želim da prođem, a potom nogom pomerio bicikl koji je bio ispred automobila. Kada sud pita zašto sam bio agresivan, kao što se vidi na snimku, kažem da nisam bio", rekao je on.
Prema snimku, N.N. je nakon kratkog obraćanja krenuo da uđe u vozilo, a potom ubrzano ponovo krenuo ka okupljenim građanima ili, kako on kaže, "brzim hodom".
"Možda na snimku izgleda kao da sam nešto želeo, ali zaista sam hteo da im kažem da se pomere", rekao je on.
Kako je bilo najbezbednije, dodaje, on je krenuo da radi polukružno skretanje, kada je jedan od građana "krenuo da se baca na auto".
"Ostajem pri izjavi da je on počeo da skače na haubu, kao što se vidi na snimku. Ja sam krenuo, a on je počeo rukom da lupa po haubi. Ja govorim kako sam ja video. On je skočio kada sam radio polukružno. Ne vidi se na snimku kako mi lupaju po kolima", dodao je.
Kako tvrdi, on je odmah nakon toga je zaustavio automobil. Međutim, s obzirom da to nije vidljivo na snimku, sudija ga je pitala u kom momentu je on to vozilo zaustavio.
"Zaustavio sam vozilo onog momenta kada je skliznuo, sa namerom da izađem, ali nisam jer sam zadobio udarce na zadnjem delu vozila", rekao je on.
On se dalje izjašnjava da je u afektu krenuo trčeći, a hteo je da vidi kako mogu da "reše situaciju". Međutim, ubrzo je shvatio da to nije moguće verbalno.
"Sve vreme su me vređali, to su bile strahovite uvrede. Video sam da ne možemo verbalno da rešimo problem dok sam trčao negde pre pešačkog prelaza. Ja samo zamahujem u nameri da ga uplašim", rekao je on.
Nakon toga je dao izjavu oštećeni Robert Silberholz, ali u odsustvu okrivljenih, što je tražio zbog toga što se osećao ugroženim.
On je pred sudom rekao da ostaje pri svom iskazu pred Višim javnim tužilaštvom i da traži imovinsko-pravnu odštetu u iznosu od milion dinara, kao i da se pridružuje krivičnom gonjenju tužilaštva.
Silberholz je tokom ovog incidenta zadobio više udaraca u predelu glave, a okrivljeni su ga, kako tvrdi, udarali i o asfalt i vukli za kosu.
"Mene samo muči zašto sam ja dobio batine kada sam ja tom vozaču isto pokušavao da spasim život, da ne ubije čoveka. Hteo sam da ga upozorim da zaustavi vozilo tako što sam udario na zadnje staklo automobila jer se Lazar nalazio ispod točka tokom skretanja. Osećao sam se ugroženo i osećao sam strah. Nisam mogao očekivati da će se ovo desiti, a posebno sam se uplašio i za Lazara", dodao je on.
Kako je automobil uradio polukružno skretanje, dodaje, Lazar Srdić je ustao sa asfalta. Tada ga je Silberholz pitao kako je, a u istom momentu je uočio grupu muškaraca kako trče ka njima.
"Stajao sam i bio iznenađen što dolaze da vide kako je, kada mi je šofer rekao da će da me tuče jer sam mu lupao po kolima i pesnicom je išao u mom pravcu. Nisam stigao da mu se obratim jer sam odleteo, nisam znao šta me je sastavilo", rekao je on.
S obzirom na to da je saslušan u odsustvu okrivljenih, oni su imali pauzu kako bi se upoznali sa zapisnikom i smislili eventualna pitanja i primedbe za oštećenog.
Prvookrivljeni N.N. je ponovio da su njega redari u zelenom prsluku pustili da prođe tako što su se pomerili od vozila, ali su mu isti preprečile druge osobe.
"Jesam bio pod adrenalinom, ali nisam mislio da će doći do ovakvog sukoba", rekao je potom.
Odbrana je dodala i da je Silberholz izneo i podatak koji nije pred tužilaštvom, a to je da je tokom tuče zamahnuo ka jednom od napadača rancem. Zbog toga je predloženo dodatno informatičko veštačenje, radi poboljšanja kvaliteta snimka.
Na narednom ročištu, koje će se održati 12. maja od 9 časova u Velikoj sali Višeg suda u Novom Sadu, biće ispitani oštećeni Lazar Srdić, svedokinja, a biće i pregledani snimci koji služe kao dokaz u ovom postupku. Potom će sud doneti odluku da li je potrebno dodatno informatičko veštačenje.
Viši sud u Novom Sadu je i na kraju ovog ročišta odbio predlog odbrane da se pritvorenima odredi mera kućnog pritvora, jer se, kako navode, za to nisu stekli uslovi.
Ovo je treće ročište za glavni pretres u ovom slučaju. Na prvom je bilo uvodno izlaganje, predlaganje dokaza, dok su na prošlom okrivljeni dali svoju odbranu.
Za prvookrivljenog N.N. koji radi u MUP-u, tužilac traži četiri godine i 10 meseci zatvora i novčanu kaznu od 200.000 dinara, a tereti se za nasilničko ponašanje, nanošenje teških telesnih povreda i izazivanje opšte opasnosti.
Za O.S. tužilaštvo traži četiri godine i četiri meseca zatvora i tereti se nasilničko ponašanje i nanošenje teških telesnih povreda.
Za S.K. tužilaštvo traži tri godine zatvora i tereti se za nasilničko ponašanje, a za A.K. dve godine zatvora i takođe se tereti za nasilničko ponašanje.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Od Novog Sada do Budimpešte: Vozom, busom ili kolima - šta je jeftinije?
05.03.2026.•
0
Krajem marta očekuje se polazak brzog voza između Beograda i Budimpešte, a na voz će moći da se ukrcaju i putnici u Novom Sadu.
Pred Novosađanima sunčan i prijatan vikend
05.03.2026.•
0
Pred Novosađanima je sunčan i prijatan vikend.
Radikali duguju 1,2 miliona dinara Novom Sadu, kažu da će sve biti rešeno
05.03.2026.•
14
Srpska radikalna stranka trenutno Novom Sadu duguje 1,2 miliona dinara za zakup stranačkih prostorija. Iz redova radikala stiže poruke da će sve biti regulisano.
Nova železnička linija povezala Luku Novi Sad i nemački grad Herne
05.03.2026.•
0
Nova intermodalna železnička linija povezuje terminal Kompanije DP World u Novom Sadu, odnosno Luku Novi Sad, sa gradom Herne u zapadnoj Nemačkoj.
Novosadskom studentu zabranjen ulaz na koncert kom su prisustvovali Vučević, Mićin, Gojković
05.03.2026.•
27
Studentu Prirodno-matematičkog fakulteta Vukašinu Đinoviću i njegovoj majci sinoć je zabranjen ulaz na koncert kom su prisustvovali i visoki državni zvaničnici.
Novi Sad prodaje parcele na Mišeluku i Novom naselju - pogledajte koliko koštaju
05.03.2026.•
7
Grad Novi Sad prodaje pet parcela namenjenih za višeporodično stanovanje na Mišeluku i južno od Bulevara Jovana Dučića. Grad očekuje zaradu veću od dve milijarde dinara na osnovu ovih prodaja.
VIDEO: Novosadski naprednjaci skromno obeležili rođendan Aleksandra Vučića
05.03.2026.•
40
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić danas, 5. marta, slavi 56. rođendan.
Novosadski sajam knjiga od 17. do 23. marta
05.03.2026.•
0
Novosadski sajam knjiga održaće se od 17. do 23. marta.
Dom zdravlja "Novi Sad" zaposlio još dva očna lekara, manjak ovih specijalista u celoj Srbiji
05.03.2026.•
2
Dom zdravlja "Novi Sad" zaposlio je još dvoje oftalmologa, tako da ih sada ima petoro.
Počinju besplatne radionice prve pomoći za novosadske roditelje beba i male dece - u toku prijave
05.03.2026.•
0
Besplatne edukativne radionice za roditelje odojčadi i male dece uzrasta do tri godine na temu pružanja prve pomoći održaće se tokom marta u Gradskom centru za unapređenje reproduktivnog zdravlja u Almaškoj 4.
Meštanima Temerina, Bačkog Jarka i Siriga poskupela voda - koja je već 23 godine zabranjena za piće
05.03.2026.•
11
Žitelji Temerina, Bačkog Jarka i Siriga dobiće uvećane februarske račune za komunalne usluge koje su poskupele 10 do 20 odsto. Povećana je i cena vode, koja je u opštini Temerin 23 godine zabranjena za piće.
U Novom Sadu za 24 sata rođene 24 bebe
05.03.2026.•
1
U Novom Sadu su u protekla 24 časa rođene 24 bebe.
I danas u Novom Sadu umereno oblačno vreme
05.03.2026.•
0
Danas će u Novom Sadu biti umereno oblačno, uz dosta sunca.
Četvrtak pred Novosađanima: Sunce, visoke temperature i zanimljivi događaji
04.03.2026.•
0
Prolećni i sunčani četvrtak u Novom Sadu biće pun dešavanja.
Vanredna Kritična masa zbog nastradalog bicikliste: Vožnja i postavljanje memorijalnog "ghost bike-a"
04.03.2026.•
5
Novosadska biciklistička inicijativa organizuje vanrednu Kritičnu masu i postavljanje memorijalnog "ghost bike-a", nakon što je biciklista preminuo nakon nesreće na Bulevaru kneza Miloša.
Doktori nauka u Novom Sadu konačno dobijaju diplome - prve promocije posle godinu i po dana
04.03.2026.•
4
Promocije novih doktora nauka Univerziteta u Novom Sadu, održaće se tokom marta i aprila meseca, potvrdio je za 021.rs rektor Dejan Madić.
Nastavljaju se prolećni dani u Novom Sadu
04.03.2026.•
0
I naredni dani u Novom Sadu biće pretežno sunčani.
Registrovani nezavisni sindikati fakulteta Univerziteta u Novom Sadu: "Borba za radnička prava tek počinje"
04.03.2026.•
2
Nezavisni sindikati četiri fakulteta Univerziteta u Novom Sadu upisani su u registar sindikalnih organizacija 20. februara, rešenjem Ministarstva za rad.
Odloženo suđenje sinu autoprevoznika Milomira Jaćimovića: Oštećeni policajac se nije pojavio
04.03.2026.•
1
Suđenje maloletnom sinu autoprevoznika Milomira Jaćimovića, Milanu, a koje je trebalo da bude održano danas, 4. marta u Osnovnom sudu u Novom Sadu, odloženo je po drugi put.
FOTO: Uručivanje ambulantnih vozila kod Banovine, rotacije zbunile građane
04.03.2026.•
39
Više od 20 sanitetskih vozila prodefilovalo je Novim Sadom kako bi stiglo do Banovine.
Ponovo raspisan konkurs za spomenik stradalima na Železničkoj stanici
04.03.2026.•
6
Gradska uprava za građevinsko zemljište i investicije raspisala je konkurs za izbor idejnog rešenja za spomenik stradalima u padu nadstrešnice Železničke stanice 1. novembra prošle godine.
Komentari 4
561
Vlada
Perica
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar