SSP zatražila od komesara UN za ljudska prava: Oglasite se u vezi sa Marijom Vasić
Stranka slobode i pravde zatražila je danas od visokog komesara UN za ljudska prava Volkera Turka da se javno obrati povodom slučaja Marije Vasić i drugih političkih pritvorenika iz Novog Sada.
Foto: 021.rs
Kako se navodi u saopštenju SSP, koje potpisuje profesorka filozofije u gimnaziji "Jovan Jovanović Zmaj" Danijela Grujić, od Turka se traži i da se založi za hitnu međunarodnu inicijativu za zaštitu njihovih ljudskih prava.
"Poštujući izuzetan istorijski značaj UN u području internacionalizacije ljudskih prava i njihove zaštite širom sveta i imajući u vidu specifičnosti i ograničenja protokola vaše visoke misije, ujedno kao filozof, humanista i borac za ljudska prava i prijatelj i koleginica profesorke sociologije Marije Vasić čiji je život od utorka, 13. maja ugrožen njenim stupanjem u štrajk glađu i žeđu, a tokom vaše predstojeće posete Srbije, molim vas da se javno obratite povodom slučaja Marije Vasić i drugih političkih pritvorenika iz Novog Sada i založite za hitnu međunarodnu inicijativu oko zaštite njihovih ljudskih prava", navodi Grujić.
Podseća na nesrećnu sudbinu policijskih progona čuvenog Žan Žak Rusoa čiji je filozofski uticaj bio presudan u borbi za pravnu zaštitu ljudskih prava i Volterovo neposredno angažovanje u konkretnim situacijama ugroženih ljudskih života.
"U Marijinom slučaju u pitanju su dani, možda i samo sati preostali za spas njenog života. Marija Vasić, istrajni i nepokolebljivi borac za ljudska prava, predani istraživač Holokausta i prijatelj Jevrejske zajednice, autor dve knjige o Novosadskoj raciji, u čiju nevinost duboko i iskreno verujem, nalazi se u zatvorskoj bolnici u Beogradu i ne postoje nikakva bliža saznanja čak ni o njenom trenutnom zdravstvenom stanju", navodi Grujić.
Dodaje da "ako nas Marija napusti, neće biti reči samo o tragediji jedne žene, nego o porazu svih koji smo znali za njenu patnju, a o tome nismo govorili".
"Njen glas je utihnuo od žeđi i gladi jer niko nije hteo da ga čuje. Zato vas molim, pre nego što bude kasno, dajte glas onima koje su pokušali da ućutkaju. Učinite to danas, jer sutra će možda već biti kasno", zaključuje se u saopštenju.
Privedena profesorka i aktivistkinja Marija Vasić je i dalje u specijalnoj zatvorskoj bolnici u Beogradu. Iz Uprave za izvršenje krivičnih sankcija ponavljaju da se njeno zdravstveno stanje prati, kao i da se prate svi vitalni parametri od trenutka kada je stupila u štrajk glađu.
Marija Vasić je štrajk glađu započela prošlog utorka, a dva dana kasnije prevezena je u zatvorsku bolnicu u Beogradu. Ona u tom trenutku nije mogla da hoda i jedva je govorila, otkrila je njena porodica.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Sreda pred vama: Još jedan vreo letnji dan uz događaje, isključenja i poskupljenja
14.07.2026.•
0
Pred nama je još jedan vreo letnji dan, a sve bitne informacije za sredu, 15. jul, možete pogledati na jednom mestu.
FOTO Promocija nove klase polaznika Centra za policijsku obuku u Kamenici: "Država će uvek štititi policajce"
14.07.2026.•
12
Promocija 215 polaznika 55. i 56. klase Centra za osnovnu policijsku obuku održana je danas, 14. jula u Sremskoj Kamenici.
Sutra u Novom Sadu do 33 stepena i moguća je kiša
14.07.2026.•
0
Sreda će u Novom Sadu biti topla i moguća je povremena kiša.
Vučić: Odluka o optužnici protiv Vesića za nadstrešnicu doneta iz čiste bahatosti, da se nekome uništi život
14.07.2026.•
81
Aleksandar Vučić ocenio je da je odluka Apelacionog suda u Novom Sadu da potvrdi optužnicu protiv Gorana Vesića i drugih osumnjičenih u slučaju pada nadstrešnice doneta iz "čiste bahatosti i bez ikakve argumentacije".
Slobodan univerzitet o odluci proširenog Senata u slučaju Mihića: "Partijski zadatak završen"
14.07.2026.•
7
Nakon što je prošireni Senat Univerziteta u Novom Sadu tajnim glasanjem odbio prigovor profesora Vladimira Mihića, Slobodan univerzitet ocenio je je da je "još jedan partijski zadatak završen na UNS".
Dekan Alanović: Ne opravdavam odluku proširenog Senata, ovo je lekcija iz koje svi možemo ponešto da naučimo
14.07.2026.•
8
Prošireni Senat Univerziteta u Novom Sadu odbio je prigovor profesora Vladimira Mihića, a dekan Filozofskog fakulteta Milivoj Alanović rekao je da tu odluku ne podržava.
VIDEO: Prošireni Senat Univerziteta u Novom Sadu tajnim glasanjem odbio Mihićev prigovor
14.07.2026.•
16
Prošireni Senat Univerziteta u Novom Sadu tajnim glasanjem odbio je prigovor profesora Vladimira Mihića na to što ga prvobitno Senat nije izabrao u zvanje.
Prošireni Senat o Mihiću, drugi put: Izglasano tajno glasanje
14.07.2026.•
11
U zgradi Rektorata održava se ponovljena sednica proširenog Senata Univerziteta o primedbi profesora Vladimira Mihića, dok se ispred nalaze njegove kolege, studenti i građani koji mu pružaju podršku.
U Novom Sadu za jedan dan rođeno 15 beba
14.07.2026.•
0
U Novom Sadu je u protekla 24 časa rođeno 15 beba.
Pred Novosađanima pretežno sunčan i veoma topao dan
14.07.2026.•
0
Danas će biti pretežno sunčano u Novom Sadu.
Utorak u Novom Sadu: Sunčano vreme i radovi u gradu
13.07.2026.•
0
Ulazimo u još jednu radnu nedelju u kojoj nas očekuje sunčano vreme i poneki kulturni događaj.
Prošireni Senat Univerziteta u Novom Sadu u utorak ponovo odlučuje o prigovoru profesora Mihića
13.07.2026.•
6
Novi članovi proširenog Senata Univerziteta u Novom Sadu imenovani su na današnjoj sednici Saveta, saopštila je akademska mreža Slobodni univerzitet.
"Šidprojekt" zadužen za stručni nadzor nad uređenjem centra Novog Sada
13.07.2026.•
4
Gradska uprava za građevinsko zemljište i investicije dodelila je firmi "Šidprojekt" posao stručnog nadzora nad uređenjem dela gradskog jezgra Novog Sada.
Usvojena žalba Višeg tužilaštva: Potvrđena optužnica protiv Vesića i još petoro u slučaju "Nadstrešnica"
13.07.2026.•
19
Prema odluci Apelacionog suda, Goran Vesić, Jelena Tanasković, Anita Dimoski, Milan Spremić, Marina Gavrilović i Dejan Todorović, ponovo su među optuženima u slučaju "Nadstrešnica".
Poverenik utvrdio: Novosadska škola diskriminisala učiteljicu Smiljanu Lalić
13.07.2026.•
4
Poverenik za zaštitu ravnopravnosti doneo je preporuku u postupku po pritužbi učiteljice Smiljane Lalić protiv Osnovne škole "Đura Daničić" zbog "diskriminacije na osnovu političkog ubeđenja u oblasti rada".
Skoro cele ove nedelje 33 stepena u Novom Sadu
13.07.2026.•
0
Narednih pet dana u Novom Sadu maksimalna dnevna temperatura biće skoro identična.
Štrajk upozorenja u Institutu za ratarstvo i povrtarstvo u petak: Zaposleni tvrde da je "ugrožena proizvodnja"
13.07.2026.•
4
Sindikalna organizacija Instituta za ratarstvo i povrtarstvo organizuje štrajk upozorenja u petak, 17. jula, s početkom u 12.05 sati ispred Odeljenja za kukuruz na Rimskim šančevima.
"Odbrana struke" osudila napad Levijatana na članicu sudskog veća u predmetu "Nadstrešnica"
13.07.2026.•
6
Grupa sudija i tužilaca "Odbrana struke" osudila je javne napade desničarskog udruženja Levijatan na sutkinju Apelacionog suda u Novom Sadu Snježanu Leković.
Od sledećeg ponedeljka počinje naplata parkiranja kod Novosadskog sajma
13.07.2026.•
8
Pojedini parkinzi na Sajmištu od ponedeljka, 20. jula ulaze u sistem naplate.
U Novom Sadu proteklog vikenda rođena 21 beba, među njima i blizanci
13.07.2026.•
0
U Novom Sadu je proteklog vikenda rođena 21 beba.
"Humanitarni ponedeljak" na Štrandu za Filipa Mekterovića
13.07.2026.•
0
"Humanitarni ponedeljak" na Štrandu biće, u ponedeljak, 13. jula, posvećen Filipu Mekteroviću.
Komentari 1
Gagi
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar