
AKV: Zabrinutost zbog delovanja pravosudnih organa u slučaju novosadskih aktivista
Advokatska komora Vojvodine izrazila je zabrinutost zbog delovanja pravosudnih organa u slučaju okrivljenih novosadskih aktivista.

Foto: 021.rs
Upravni odbor Advokatske komore Vojvodine apelovao je na celokupni pravosudni sistemu da deluje u skladu sa Ustavom, zakonima i međunarodnim aktima o ljudskim pravima.
"Povodom slučaja 12 okrivljenih protiv kojih je pred Višim sudom u Novom Sadu podignut optužni predlog zbog postojanja sumnje da su počinili krivična dela protiv ustavnog uređenja Srbije, Upravni odbor AKV, na osnovu javno dostupnih podataka, izražava zabrinutost zbog delovanja pravosudnih organa kojim bi bila kompromitovana obaveza da postupaju zakonito, nepristrasno i ažurno. To se odnosi kako na materijalnopravni tako i na procesnopravni aspekt problema, uključujući zadiranje u slobodu okupljanja i izražavanja, u pravo na pravnu sigurnost", ističe se u saopštenju UO AKV, koje je potpisao predsednik Komore Vladimir Beljanski.
To se podjednako, kako se dodaje, "odnosi i na sadržaj i formu dokaza na kojima se optužni akt zasniva, a naročito na pitanje da li iz tajno snimljenih komunikacija uopšte proizlazi opravdana sumnja o postojanju elemenata pomenutih krivičnih dela i da li su snimci sami po sebi ili po načinu pribavljanja takvog karaktera da predstavljaju nezakonite dokaze na kojima se sudska odluka ne može zasnivati".
Dodaje se da "posebno zabrinjava nedovoljnost razloga za pritvor i uskraćivanje pojedinim okrivljenima elementarnog prava na kontakt sa braniocem".
"Polazeći od toga da Advokatska komora zastupa interese advokata, a da u društvu zasnovanom na vladavini prava advokati imaju obavezu da svoja znanja i sposobnosti podjednako posvete klijentima koliko i interesima zakonitosti i pravde, cilj ovog saopštenja nije da utiče na ishod konkretnog predmeta niti na pojedinačne nosioce pravosudnih funkcija, već predstavlja apel celokupnom pravosudnom sistemu da deluje u skladu sa Ustavom, zakonima i međunarodnim aktima o ljudskim pravima", ističe se u saopštenju.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
VIDEO: Šesti dan građanske neposlušnosti u Novom Sadu: Blokirano više raskrsnica i Most slobode
05.07.2025.•
10
Od 19 časova blokirano je više raskrsnica u Novom Sadu kao i raskrsnica kod NIS-a, odnosno, Mosta slobode.
Studenti u blokadi pozivaju sutra na skup podrške prevozniku Milomiru Jaćimoviću
05.07.2025.•
4
Studenti u blokadi pozvali su na skup podrške prevozniku Milomiru Jaćimoviću u nedelju, 6. jula, u 9 časova ispred Osnovnog suda u Novom Sadu.
Prva godišnjica drugog svečanog otvaranja rekonstruisane Železničke stanice: 16 žrtava i dve optužnice
05.07.2025.•
2
Petog jula 2024. godine po drugi put je svečano otvorena rekontruisana Železnička stanica u Novom Sadu.
Studenti u blokadi pozvali na okupljanje u Petrovaradinu
05.07.2025.•
7
Studenti u blokadi fakulteta Univerziteta u Novom Sadu pozvali su kolege na okupljanje u Petrovaradinu danas u 19 časova.
Blokade najavljene za večeras
05.07.2025.•
39
Zborovi Novog Sada i za večeras su najavili blokade raskrsnica.
U nedelju 36 stepeni
05.07.2025.•
0
U Novom Sadu će u nedelju biti pretežno sunčano i veoma toplo, uz prolaznu umerenu oblačnost kasnije posle podne.
Zbog hapšenja na blokadama studenti FDU otkazali večerašnju predstavu na Šekspir festivalu
05.07.2025.•
13
Studenti Fakulteta dramskih umetnosti u Beogradu otkazali su večerašnje izvođenje predstave "San letnje noći" na Šekspir festivalu.
U Novom Sadu za jedan dan rođene 24 bebe, dečaci ubedljivo brojniji
05.07.2025.•
0
U Novom Sadu su u protekla 24 časa rođene 24 bebe.
FOTO, VIDEO Blokirano više raskrsnica: Propuštaju se Hitna pomoć i porodice sa decom, incident kod JGSP-a
04.07.2025.•
22
Petog dana građanske neposlušnosti blokirane su raskrsnice kod Mosta slobode, Futoške pijace, Merkatora i JGSP-a, Bulevar oslobođenja su preplavili biciklisti, a propuštaju se Hitna pomoć i porodice sa decom.
Građanske inicijative: Pokrenuto više od 250 postupaka zbog farbanja ulice 8. decembra u Novom Sadu
04.07.2025.•
13
Građanske inicijative saopštile su na Instagramu da su im se obratili Novosađani sa tvrdnjom da imaju saznanja da je pokrenuto više od 250 prekršajnih postupaka protiv učesnika protesta 8. decembra 2024. u Novom Sadu.
Profesor iz Kolumbije kao "opasnost" za Srbiju: U pritvoru 13 sati, bez vode i hrane
04.07.2025.•
6
Više od 30 sati u pritvoru sa suprugom i dvoje maloletne dece, od čega prvih 13 bez hrane i vode, slučaj je profesora sociologije iz Kolumbije koji je došao u Srbiju kao učesnik Kongresa amerikanista u Novom Sadu.
Studenti u blokadi FTN najavili akciju "Marička" - žele da dobrovoljno budu uhapšeni
04.07.2025.•
5
Studenti u blokadi Fakulteta tehničkih nauka najavili su da će večeras "nenasilno" i dobrovoljno tražiti od policije da budu uhapšeni.
SNS bez mitinga 5. jula u Novom Sadu: Vučić nije došao da "oslobodi" ranjeni grad bez nadstrešnice
04.07.2025.•
47
Nesposredno pred Vidovdan, Aleksandar Vučić najavio je da će najverovatnije 5. jula održati miting u Novom Sadu i, kako je rekao, "osloboditi taj grad od onih koji mrze Srbiju".
Normalizovan saobraćaj na Iriškom vencu
04.07.2025.•
2
Saobraćaj na Iriškom vencu bio je zaustavljen oko 16 časova zbog sudara dva kamiona, a kako navode iz JP "Putevi Srbije", saobraćaj je normalizovan.
Slobodan univerzitet: Bojkot nastave dok traje represija nad studentima i građanima
04.07.2025.•
17
Akademska mreža Slobodan univerzitet pozvala je nastavnike, asistente i saradnike Univerziteta u Novom Sadu na bojkot nastave u znak protesta protiv "brutalne represije policije i tužilaštva nad studentima i građanima".
Studenti blokirali obe trake Bulevara oslobođenja kod Prekršajnog suda: Podrška privedenim kolegama
04.07.2025.•
18
Studenti u blokadi fakulteta u Novom Sadu blokirali su deo Bulevara oslobođenja u oba smera kod Prekršajnog suda, zbog privođenja njihovih kolega.
Ipak prijava protiv autoprevoznika Jaćimovića: Zadržan u policiji nakon izlaska iz bolnice
04.07.2025.•
4
Prevoznik Milomir Jaćimović, koji je 1. jula priveden ispred prostorija SNS u Novom Sadu, a potom i prebačen u psihijatrijsku bolnicu, izašao je iz bolnice i javio se u policijsku stanicu gde mu je određeno zadržavanje.
021 otkriva: Šta piše u optužnom predlogu protiv "SNS junaka" koje je Vučić pomilovao
04.07.2025.•
24
Studenti napadnuti, vilica polomljena, "junaci" pomilovani, ustavna prava zloupotrebljena - to je ukratko opis slučaja napada aktivista Srpske napredne stranke na studente u Novom Sadu krajem januara.
Radivoje Jovović pušten iz pritvora: Idem večeras na blokade
04.07.2025.•
9
Pokrajinski poslanik Pokreta slobodnih građana Radivoje Jovović, koji je priveden juče tokom blokada, pušten je iz pritvora.
PMF: Pozivamo da naši studenti budu pušteni iz pritvora, policija da prekine sa upotrebom sile
04.07.2025.•
3
Prirodno-matematički fakultet Univerziteta u Novom Sadu izrazio je zabrinutost povodom privođenja dvoje studenata tog fakulteta i pozvao na njihovo puštanje iz pritvora.
I u subotu sunčano, do 31 stepen
04.07.2025.•
0
U Novom Sadu će u subotu biti pretežno sunčano i toplo.
Komentari 1
Lilo
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar