Uvećan budžet Novog Sada: Na šta će se trošiti milijarde dinara
Budžet Grada Novog Sada za ovu godinu uvećan je za više od 4,4 milijarde dinara, te će sada iznositi više od 48,9 milijardi.
Foto: 021.rs
Predlog odluke o izmenama Odluke o budžetu grada za 2025. godinu naći će se pred odbornicima Skupštine u utorak, 17. juna. Ova odluka primenjivaće se od 1. jula.
Prema ovom predlogu, budžet je nakon skoro tri meseca od usvajanja uvećan jer je izradom završnog računa za prošlu godinu utvrđen suficit veći od 9,6 milijardi, što je prebačeno za ovu godinu.
Tekuća budžetska rezerva je takođe povećana, te će iznositi skoro 723 miliona dinara. Grad očekuje i da će finansijska pomoć Evropske unije, preko određenih projekata, sa 2,3 miliona porasti na više od 7,8 miliona dinara.
Za unapređenje energetske efikasnosti grad će ove godine umesto 7,5 miliona izdvojiti više od 79 miliona dinara. Između ostalog, više od 71,7 miliona dinara biće izdvojeno za realizaciju projekta u OŠ "Branko Radičević.
Grad će za uređenje Almaškog kraja u Novom Sadu, prema ovoj izmeni, umesto više od 699 miliona izdvojiti više od 852 miliona dinara.
Za Evropsku prestonicu kulture se izdvaja više od 590 miliona umesto prvobitnih 565,2, od čega veći deo ide za izgradnju Kulturne stanice na Novom naselju i nastavak radova na rekonstrukciji i adaptaciji objekata u kompleksu Kineske četvrti.
Gradska vlast uvećala je i subvencije koje će ove godine davati JGSP "Novi Sad", te sada iznose 2,5 milijarde dinara.
Prema prvobitnom budžetu za ovu godinu, više od 31 miliona dinara bilo je izdvojeno za izgradnju postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda u Begeču. Međutim, kako piše u izmeni budžeta, došlo je do "promene planirane dinamike ugovaranja i izvođenja druge faze radova", te se za ovu godinu izdvaja samo više od 7,5 miliona, a za narednu godinu 24 miliona dinara.
I sa rekonstrukcijom Doma kulture u Budisavi i u Ledincima će se usporiti, s obzirom da je za obe svrhe prvobitno planirano izdvajanje od 60 miliona za ovu godinu. Izmenom se sada predviđa investicija od 30 miliona, a za 2026. 130 miliona.
Nova stavka u budžetu je izgradnja automatskog zalivnog sistema terena za fudbal FK Petrovaradin, a iznos od skoro 820.000 dinara prebačen je iz pokrajinskog budžeta, odnosno od Pokrajinskog sekretarijata za sport i omladinu.
Kada je reč o rekonstrukcijama objekata u kojima se nalaze policijske stanice, novina ovog budžeta je i to što se izdvaja 30 miliona dinara ove godine za objekat na Bulevaru oslobođenja 143, dok se za sledeću planira 100 miliona. Sa druge strane, iako je prvobitno planirana rekonstrukcija zgrade u Kralja Petra I 4 u Kaću, koja je trebalo da košta 50 miliona ove godine i 60 miliona sledeće, novim budžetom je izdvajanje izmenjeno, te će tekuće godine biti izdvojeno 10 miliona, a sledeće 100 miliona dinara.
I sa izgradnjom predškolske ustanove u naselju Jugović se, izgleda, usporava, s obzirom da je sa prvobitnih 267 miliona izdvajanja ove godine izdvajanje smanjeno na 70 miliona za 2025. i 480 miliona za 2026. godinu.
Sa druge strane, izgradnja i opremanje fiskulturne sale Gimnazije "Laza Kostić" poskupela je za 10 miliona "zbog povećanja sredstava", što znači da ove godine grad u tu namenu izdvaja više od 241 milion.
Iako je za rekonstrukciju, uređenje i opremanje Univerzitetskog parka prvobitno za ovu godinu bilo opredeljeno više od 104 miliona dinara, taj iznos je promenjen na 10 miliona "zbog promene dinamike u realizaciji". Izdvajanje za radove na parku na Telepu, sa druge strane, veće je ovom izmenom budžeta sa skoro pet na 12 miliona dinara.
Deo budžeta koji se odnosi na novčane kazne i penale po rešenju sudova povećan je za više od 56 procenata, te će novom izmenom iznositi više od 2,6 milijardi. Dodatna sredstva po istog svrsi raspoređen je kod ostalih direktnih korisnika budžeta, pa se tako za Gradsku upravu za kulturu i Upravu za imovinu i imovinsko-pravne poslove. Najveći deo potrošiće se za finansiranje troškova, kamata i kaznih nastalih u sklopu sporova o eksproprijaciji zemljišta.
Kako je grad rasporedio sredstva prvobitnim budžetom za ovu godinu pročitajte OVDE.
Podsetimo i da je budžet za ovu godinu usvojen na sednici Skupštine grada 18. marta, nakon što je Novi Sad u 2025. godinu ušao bez usvojenog budžeta, jer je sednica na kojoj je o njemu trebalo da se odlučuje otkazivana u tri navrata.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Novosadske pijace: Na kojoj se najviše isplati kupovina voća i povrća
07.07.2026.•
0
Prema podacima "pijačnog barometra" JKP Tržnica, cene namirnica na pijacama nešto su skuplje u odnosu na mart ove godine, ali ima i dosta razlika u cenama među samim pijacama u gradu.
Mreža zborova poziva na skup u sredu ispred novosadskog suda uoči nastavka suđenja "porše ekipi"
07.07.2026.•
3
Mreža zborova Novog Sada organizuje skup u sredu, 8. jula, ispred zgrade Višeg suda uoči nastavka suđenja okrivljenima za napad kod Futoške pijace 2024, tokom odavanja pošte nastradalima u Novom Sadu.
Sutra malo manje toplo u Novom Sadu i moguća je slabija kliša
07.07.2026.•
0
Sreda će u Novom Sadu biti malo svežija i moguća je slabija kiša.
Komemoracija novosadskom fotoreporteru Draganu Gojiću u četvrtak u NDNV-u
07.07.2026.•
0
Komemoracija fotoreporteru Novinske agencije Beta Draganu Gojiću održaće se u četvrtak, 9. jula u prostorijama Nezavisnog društva novinara Vojvodine (NDNV) u Novom Sadu.
Povodom Dana ustanka Srbije protiv fašizma: Položeni venci na Spomen groblje oslobodilaca Novog Sada
07.07.2026.•
2
Venci su danas položeni na Spomen groblje oslobodilaca Novog Sada na Novom groblju, a povodom 7. jula - Dana ustanka naroda Srbije protiv fašizma.
Novi DSS: Organizovana grupa izvukla 23 milijarde dinara iz budžeta Novog Sada, Mićin to zna
07.07.2026.•
22
Novosadski odbor Novog DSS-a saopštio je da je gradonačelnik Žarko Mićin potvrdio da je Novi Sad godinama izložen organizovanom izvlačenju ogromnog novca iz gradskog budžeta kroz postupke faktičke eksproprijacije.
Parking u Ulici Augusta Cesarca biće zatvoren od četvrtka do ponedeljka zbog radova
07.07.2026.•
0
Parking u Ulici Augusta Cesarca biće zatvoren od četvrtka, 9. jula.
U Novom Sadu za jedan dan rođeno 15 beba, među njima i bliznakinje
07.07.2026.•
1
U Novom Sadu je u protekla 24 časa rođeno 15 beba.
Danas u Novom Sadu sunčanije i toplije
07.07.2026.•
0
Danas će u Novom Sadu biti sunčanije i toplije.
Akcija dobrovoljnog davanja krvi danas kod bivše Promenade
07.07.2026.•
0
Akcija dobrovoljnog davanja krvi biće organizovana u utorak, 7. jula kod bivše Promenade.
Novosađani, dolazi utorak: Sunčano vreme i radovi u gradu
06.07.2026.•
0
Ulazimo u još jednu radnu nedelju u kojoj nas očekuje lepo vreme.
Advokat o Vučevićevoj izjavi o polomljenoj vilici: Zlonamerno, veštačenjem dokazane višestruke teške povrede
06.07.2026.•
6
"Zlonamerno izvrtanje utvrđenih činjenica", to za 021.rs kaže advokat Srđan Hromiš, a povodom izjava Miloša Vučevića i slučaja prebijanja studenata Akademije umetnosti u januaru prošle godine.
Sutra malo toplije i sunčanije u Novom Sadu
06.07.2026.•
0
U Novom Sadu će u utorak biti malo sunčanije i toplije.
Novosadska policija upozorava: Učestali pozivi prevaranata koji od Novosađana traže novac za povređene
06.07.2026.•
2
Novosađani sve češće prijavljuju policiji da ih nepoznate osobe pozivaju telefonom predstavljajući se kao zdravstveni radnici i traže im novac za članove njihovih porodica koji su navodno povređeni u nezgodama.
Uskoro obnova enterijera Saborne crkve u Novom Sadu vredna gotovo 49 miliona dinara
06.07.2026.•
5
Pokrajinski zavod za zaštitu spomenika kulture dodelio je posao konzervatorsko-restauratorskih radova na enterijeru SPC Svetog Đorđa - Saborne crkve u Novom Sadu beogradskoj firmi "Koto".
Klasična muzika u autobusima GSP u Novom Sadu: SNP snimio četiri sata kompozicija
06.07.2026.•
17
Srpsko narodno pozorište snimilo je više od četiri sata kompozicija klasične muzike koja će se puštati u autobusima gradskog prevoza.
Akademija umetnosti: Vučević pokušava da relativizuje brutalno prebijanje studentkinje
06.07.2026.•
2
Dekanski kolegijum Akademije umetnosti osudio je izjavu lidera Srpske napredne stranke i bivšeg premijera Miloša Vučevića povodom incidenta u kojem su SNS aktivisti brutalno pretukli studentkinju i polomili joj vilicu.
Novi Sad investitorima, pakao građanima: Sve je manje zelenila, a sve više betona i vrelih tropskih noći
06.07.2026.•
69
"Kuvali" smo se u poslednjih desetak junskih dana, bilo je baš pakleno. U pojedinim gradovima temperatura je prelazila i četrdeseti podeok, najviše 41,2 stepeni zabeleženo je u Kikindi.
Sjajan "remi" u Betaniji: U Novom Sadu rođeno 16 devojčica i isto toliko dečaka, a tu su i blizanci
06.07.2026.•
0
U Novom Sadu su proteklog vikenda rođene 32 bebe.
"Humanitarni ponedeljak" za šestogodišnjeg Konstantina Pavlovića
05.07.2026.•
0
U ponedeljak, 6. jula, akcija "Humanitarni ponedeljak" biće namenjena malom Novosađaninu, Konstantinu Pavloviću.
Komentari 15
Буђ
Никада ми нису представили укупан биланс прикупљен од пореза некретнина а зашто?
Какви пацери у градској скупштини седе заседају и ништа.
Не знају да уреде памфлет и доставе сваком пореском обвезнику колики је приход и где ће се новац потрошити а овамо имамо информационе технологе светске класе. Имамо да мало сутра кад дође до практичне примене оно се докаже да појма немају. Врх им је фејсбук.
R49
Blok 8
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar